ירי מהזרם המרכזי | פרשנות |

גם חמאס יורה, אך לא מעוניין בהסלמה

הארגון השולט בעזה פועל משני שיקולים: החשש שמעמדו ייפגע אם יבליג לתקיפות צה"ל, וההנחה שניתן להכיל את הסבב הנוכחי לכמה חילופי מהלומות

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

ההיבט המדאיג ביותר בירי המאסיבי של רקטות לשטח ישראל הבוקר (שני), קשור בזהותם של הארגונים המשגרים אותן. הפעם לא היו אלה הפלגים הפלסטיניים הקיצוניים ביותר, המזוהים עם רעיונות אל-קאעדה, אלא מי שבעולם המושגים של רצועת עזה נחשבים לארגוני הזרם המרכזי – שלטון החמאס ואנשי הג'יהאד האיסלאמי.

הירי הבוקר לנגב, שממנו לא היו נפגעים ישראלים, היה תגובה פלסטינית לתקרית אתמול, כשחיל האוויר פגע בחוליה של פלג קיצוני, פצע קשות שניים מאנשיה ועוד כמה עוברי אורח ברפיח. הדילמה, מבחינת הנהגת החמאס, היא שרבים מהפלגים הללו נמצאים במעין "בעלות כפולה": הם מזוהים עם אל-קאעדה, אך גם לחמאס יש לעתים יד ורגל בהם. חלק מהפעילים הם אנשי חמאס לשעבר וכמה מהם ממשיכים לקבל משכורות מהארגון, בשל רצונו לשלוט בהם (ולעתים גם להשתמש בהם כ"ארגוני חזית", שיפגעו בישראל מבלי שהחמאס יצטרך לשאת באחריות לכך). זו תקרית שלישית מסוגה בחודשיים האחרונים. גם בפעמים הקודמות שקלו החמאס והג'יהאד להגיב, אולם החליטו להימנע מכך. הפעם, השיבו בירי רקטות.

הפעילים שנפגעו אתמול אמנם לא קשורים ישירות לחמאס אך לארגון היתה סיבה מיידית אחרת לירי - העובדה שבתקיפה הישראלית נפצעו אזרחים. בנוסף, נראה שבחמאס פעלו משני שיקולים: החשש שמה שייתפס בעזה כהבלגה על תוקפנות ישראלית תפגע במעמדם ברצועה – וההנחה שניתן יהיה "להכיל" את הסבב הנוכחי לכמה חילופי מהלומות, בלא גלישה להסלמה כוללת.

גם ישראל, לפי שעה, מתנהגת בהתאם. הבוקר באה, כצפוי, תגובה לתגובה באמצעות תקיפת חיל האוויר על יעדי חמאס וג'יהאד איסלאמי ברצועה. אולם המצב הבסיסי נותר בעינו: כבר תקופה ארוכה שלא לישראל ולא לחמאס יש אינטרס אמיתי בהתנגשות קשה וממושכת. החמאס מבקש, בראש ובראשונה, לשמור על שלטונו ברצועה. יש לו גם עניין מובהק שלא להכעיס את המשטר המצרי החדש. למרות הקשר ההדוק עם התנועה האם של האחים המוסלמים המצרים, מערכת היחסים בין הצדדים טעונה וקהיר אינה מעוניינת שעזה תגרור אותה למתיחות מופרזת עם ירושלים.

ואילו עזה נמצאת במקום נמוך יחסית בסדרי העדיפויות של ישראל כעת, בהשוואה לחומרת הסיכונים בחזית הצפונית (חיזבאללה וכן השלכות אפשריות של המצב בסוריה) ולאיום המיידי הנשקף מפעולות טרור מסיני. מצד שני, מה שמתרחש בסיני הוא שהניע את ישראל לפעול אתמול (א') ברפיח מלכתחילה.

כיוון שיחסיה הרגישים עם מצרים אינם מאפשרים הנחתת מכה מקדימה על ארגוני טרור הפועלים בסיני, מחפשת ישראל את "הזנב העזתי" של פעילות זו. כשישנם סימנים להתארגנות שיעדה הסופי הוא ישראל, אך חלק מהמעורבים בהם הם עזתים הפועלים בתיאום עם חוליות מסיני, צה"ל תוקף ברצועה במטרה לסכל את התוכניות הללו. וכשזה קורה, קיים גם סיכון מובנה של הסלמה בנגב. לפי שעה, ההתלקחות האחרונה לא יצאה עדיין משליטה, אולם צריך להמתין עוד יום או יומיים כדי לראות אם סבב המהלומות הנוכחי אכן הגיע לסיומו.

במידת מה, אפשר למצוא דמיון מסוים בין האתגר בפניו עומדת ישראל לבין הדילמה הטורקית בסוריה. גם בגבול סוריה, נפגעים אזרחים טורקים כתוצאה מפעילות של השלטון הסורי (שאמנם מתנצל ומכחיש שהיתה כוונה אמיתית מאחורי הירי). טורקיה אמנם הגיבה ביתר חומרה כלפי סוריה מכפי שנוהגת ישראל בעזה, אולם לעת עתה גם היא נזהרת מהבאת הדברים לכדי הסלמה כללית.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ