יומיים לאחר חדירת המל"ט: סוללת פטריוט הוצבה בחיפה

בצה"ל הדגישו כי ההחלטה להציב את סוללת הפטריוט אינה חריגה וסרבו להתייחס לקשר אפשרי בין הצבתה לחדירת המל"ט ביום שבת

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

סוללת פטריוט נפרסה בחיפה, יומיים לאחר חדירת מטוס ללא טייס לשטח ישראל מכיוון רצועת עזה. בצה"ל אמרו כי לא מדובר בפריסה חריגה של סוללת הפטריוט, המוצבת מפעם לפעם באזור. לצד זאת סרבו בצבא להתייחס לקשר האפשרי בין חדירת המל"ט ויירוטו ביום שבת, לבין הצבת סוללות הפטריוט באזור. סוללת הפטריוט מופעלת כחלק ממערך ההגנה האווירית ומיועדת להגנה מפני מטוסי אויב, וכן ליירוט טילים.

בחודש אפריל האחרון הוצבה הסוללה גם כן באתר הפריסה בחיפה, הנמצא סמוך לאוניברסיטה בעיר. גם במלחמת לבנון השנייה נפרסו מספר סוללות פטריוט מסביב לחיפה.

יש לציין כי הצבת הסוללה מגיעה זמן קצר לפני תחילת תרגיל המפקדות רחב ההיקף של ארצות הברית וישראל, ה-AC12, במסגרתו תתורגל מערכת ההגנה האקטיבית של שני הצבאות. במהלך תרגיל המפקדות הקודם שנערך, "ג'וניפר קוברה", בשנת 2010, תורגלה הפעלת סוללות הפטריוט. אז, נורו עשר רקטות אל עבר מל"טים שדימו חדירה של כלי אווירי אל תוך שטחי ישראל. במערך ההגנה האווירית מגדירים את תרגיל ה-AC12 כ"מרכיב משמעותי בשיפור המוכנות ללחימה" עם האמריקאים.

ביום שבת האחרון יירטו מטוסי קרב של חיל האוויר מל"ט שחדר לשטחי ישראל מכיוון רצועת עזה, וטס בשמי ישראל למשך כחצי שעה. בצבא הסבירו לאחר מכן כי במהלך דקות ממושכות אלו שהו מטוסי חיל האוויר בקשר עין עם המל"ט, כך שיכלו ליירטו בכל עת, אך העדיפו לעשות זאת בשטח פתוח. לבסוף יורט המל"ט מעל יער יתיר שבנגב, כך שמחד הפצצתו לא גרמה לנזק ליישובים סמוכים, ומאידך היה ניתן לאסוף את שבריו ולנתח אותם מאוחר יותר מבחינה מודיעינית.

ההערכה הגוברת במערכת הביטחון היא כי מדובר במל"ט שהופעל באמצעות חיזבאללה, שטס לאורך הים התיכון ולבסוף חדר לשטח האווירי של מדינת ישראל מכיוון דרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ