דו"ח חריף: חמאס מענה עצורים באופן שיטתי כדי להוציא מהם הודאות

ארגון Human Rights Watch תוקף את המעצרים השרירותיים, העינויים וההוצאות להורג ברצועה, בין השאר על רקע המתיחות עם פתח

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

ארגון זכויות האדם "יומן רייטס ווטש" (Human Rights Watch) תוקף את הפרות זכויות האדם במערכת המשפט ברצועת עזה. דו"ח של הארגון, שפורסם בשבוע שעבר, מפרט שורה של פגיעות קשות בזכויות עצורים ונאשמים ברצועה, בהם מעצר שרירותי, כליאה בלי מסירת מידע למשפחות, עינויים לסחיטת הודאות, מניעת פגישה עם עורכי דין והעמדת אזרחים לדין בפני בתי משפט צבאיים. ידועים לפחות שלושה מקרים שבהם בני אדם הוצאו להורג על סמך הודאותיהם, שנגבו בעינויים.

הדו"ח מבקר במפורש את מערכת המשפט בעזה על שאינה מייחסת את החשיבות הראויה לטענות על עינויים וקורא לרפורמה מן הבסיס. משרדי הפנים והמשפטים ברצועת עזה טוענים שהדו"ח אינו מקצועי, חד-צדדי ונגוע בדעות קדומות.

כחלק מהדו"ח, קורא הארגון האמריקאי לתנועת האחים המוסלמים במצרים להפעיל לחץ על החמאס כדי להפסיק את ההפרות שמבוצעות במנגנוני הכליאה והשפיטה של הארגון. "חמאס צמח מתוך הזרוע הפלסטינית של האחים המוסלמים", נכתב בדו"ח, "התנועה במצרים, שהזרוע הפוליטית שלה עומדת כיום בראש המדינה, צריכה להפעיל לחץ על מנהיגי חמאס להפסיק את ההפרות הללו, לרבות מעצר שרירותי ועינויים, שהרי אנשי התנועה עצמם סבלו מהפרות כאלה בשלטונו של חוסני מובארק כנשיא מצרים".

הדו"ח חובר על ידי נציג הארגון בארץ, ביל ואן אסוולד, שהציג אותו במסיבת עיתונאים בעזה ביום רביעי שעבר. הוא מבוסס על ראיונות שקיימו יועצי הארגון במאי 2011 עם שישה עצורים לשעבר, שישה סנגורים (בהם שלושה שנעצרו ועונו אף הם), שני בני משפחה של אדם שהוצא להורג ושופט לשעבר. היועצים והמרואיינים ביקשו ששמותיהם לא יוזכרו. ארגוני זכויות האדם הפלסטיניים ברצועת עזה עוקבים מקרוב אחר מערכת המעצר והמשפט של ממשלת החמאס ומפרסמים מידע על הפרות במקרים פרטניים. הדו"ח נעזר גם בפרסומים אלה. 

לפי הדו"ח, ב-2011 התקבלו בנציבות הפלסטינית העצמאית לזכויות האדם 112 תלונות על עינויים שביצעו מנגנוני הביטחון בגדה המערבית, ו-102 ברצועת עזה. הנציבות היא מוסד ביקורת רשמי, הפועל כנציב תלונות הציבור. היא מפקחת על כיבוד החוק וזכויות האדם מצד מוסדות השלטון הפלסטיני, הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה.

אסירים פלסטינים בבית כלא של החמאס בעזה, בשבוע שעבר צילום: אי-אף-פי

שלטון החמאס מחרים את הנציבות בטענה שהיא ארגון לא אובייקטיבי, על אף שבגדה המערבית היא פועלת בגלוי נגד הפרת הזכויות של תומכי חמאס (למשל, מורים שפוטרו מעבודתם בשל השתייכותם הארגונית). ב-2011 נרשמו בנציבות 755 תלונות על מעצרים שרירותיים בגדה המערבית ו-271 תלונות בעזה. זאת לעומת 2010, שבה נרשמו 2,045 תלונות בגדה המערבית ו-831 בעזה.

הוכה ועונה כי נחשד בזיוף חוזים

עו"ד י' נעצר באפריל 2011, בחשד לזיוף חוזים מסחריים. ללא צו, הוא נעצר והוחרמו ממשרדו מסמכים ותיקי לקוחות. במשך כעשרה ימים הוא עבר מסכת עינויים והתעללויות. הוא הוכה כשהובל בג'יפ לחדר החקירות. שם, לפי עדותו המובאת בדו"ח: "ארבעה גברים הרביצו לי במשך עשר דקות וקראו לי כופר, ואז הם קשרו אותי למיטה. מישהו קשר קשרים בצינור מים והרביץ לי בכפות הרגליים במשך שעה".

החוקרים טענו שהרוויח סכום גדול של כסף במרמה באמצעות חוזים מזויפים. הוא הכחיש, אבל סיפר כי חוקריו "קשרו אותי והתחילו להרביץ לי במקל קטן. אחד מהם אמר 'לאחד כמוך מגיע משהו יותר טוב', והביא מקל גדול יותר עם מתכת מלופפת סביבו. שכבתי על הגב, והסתכלתי עליו כשהוא הרביץ לי. לקראת הסוף הם הורו לי לשבת על כיסא, הביאו מים בשני דליים, והכריחו אותי להרים את הרגליים ולהוריד אותן כאילו אני רוכב על אופניים בתוך המים. הרגליים שלי היו כל כך חבולות שהתייפחתי. כל פעם שהאטתי הם הרביצו לי שוב בצינור הגומי. זה נמשך שלושים דקות. אז הם שמו אותי שוב על המיטה, ארבעה אנשים ישבו עליי והכריחו אותי לשתות אקונומיקה מספל קטן. נוזל לבן יצא לי מהפה".

י' הוסיף כי איבד את ההכרה, ואחר כך מצא עצמו בבית חולים בדיר אל בלח. שם, לדבריו, רופא טיפל בו בגסות ואף סטר לו, והצוות הרפואי סירב לתת לו אישור שאושפז. אנשי ארגון יומן רייטס ווטש ראיינו אותו כשבועיים לאחר ששוחרר, וסיפרו שעדיין ניכרו עליו סימני החבלות.

משרד הפנים בעזה: הדו"ח אינו מדויק ומקצועי

אחד המניעים הבולטים להפרת זכויות עצירים בעזה הוא היריבות הפוליטית הפנים-פלסטינית, צוין בדו"ח, ומוזכר כי גם "יריבתו של חמאס, הרשות הפלסטינית בגדה המערבית, הנשלטת בידי פתח, עוצרת וכולאת פלסטינים באורח שרירותי, לרבות חברים בחמאס או תומכים שלו, ובדומה לארגון זה מענה גם היא עצירים ומתעללת בהם". עם זאת, לא רק חברי פתח שנעצרו העידו על מעצרי שווא ועינויים, אלא גם מי שנחשדו בעבירות פליליות מסוגים שונים.

בהודעה לעיתונות שפרסם, חושד משרד הפנים הפלסטיני ברצועת עזה במניעים שמאחורי תזמון הפרסום, וטוען כי הדוגמאות שהובאו בדו"ח הן משנים קודמות ואינן מדויקות.

בנוסף לכך, טוען המשרד כי מיעוט המרואיינים שבדו"ח הוא עדות לכך שהדו"ח אינו מקצועי. משרד הפנים מכחיש את קיומם של עינויים מכל סוג שהוא בבתי הסוהר (אם כי הטענות הן בדרך כלל לעינויים במרכזי החקירות). למשרד הפנים, כתוב בהודעתו, "יותר מעשרה מוסדות ביקורת, במיוחד על עבודת החוקרים ונוהלי המעצר". בעשר נקודות שונות, הוא דוחה את מה שהוא מכנה "האשמות שווא", וטוען שאנשי מנגנוני הביטחון שהפרו את סמכויותיהם נענשו בדרכים שונות: הם פוטרו, משכורותיהם קוצצו או שהם אף נעצרו.

בהודעת משרד המשפטים מודגש כי לפי החוק הפלסטיני, ההוצאה להורג היא חוקית (על אף שהיא מחייבת אישור סופי של נשיא הרשות - תנאי ששלטונות החמאס אינם מכבדים). ההודעה משבחת את מקצועיותם של השופטים בעזה (כולם מונו על ידי החמאס, לאחר שהשופטים מתקופת שלטון הפתח הפסיקו לעבוד בהוראת הרשות ברמאללה). עוד נכתב בהודעה כי אמון הציבור במערכת המשפט עלה, לעומת שנים קודמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ