איראן עיכבה את התקדמות תוכנית הגרעין הצבאית ב-8 חודשים

טהראן הפנתה מחצית מהאורניום המועשר לשימוש מדעי ולא צבאי - והביאה לדחיית איום התקיפה הישראלי, כפי שהצהיר נתניהו באו"ם, לאביב-קיץ 2013

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

נאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באו"ם שממנו עלה כי ישראל מקציבה פרק זמן נוסף (עד אביב או קיץ 2013) לטיפול הבינלאומי בתוכנית הגרעין האיראני, לפני שתנקוט מהלכים צבאיים בעצמה, נשען על מידע חדש הכלול בדו"ח האחרון של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מאוגוסט השנה. על-פי הדו"ח, איראן הפנתה חלק ניכר מהאורניום המועשר שברשותה לצרכים מדעיים - התפתחות המעכבת את קצב התקדמות הפרויקט הגרעיני שלה. אנשי ביטחון בכירים בישראל אמרו ל"הארץ" כי משמעותו המעשית של המידע היא ש"איראן הזיזה את הקיר לאחור, בשמונה חודשים לערך" וכי עמדתה המעודכנת של ישראל נגזרת מהתפתחויות אלו.

עד לאחרונה דיברו בכירים ישראלים על 2012 כ"שנת ההכרעה" בשאלת איראן והדגישו את החשש מפני כניסתו הקרובה של פרויקט הגרעין ל"מרחב חסינות" שבו יהיה עמיד בפני פגיעה ישראלית. מדבריהם השתמע הצורך בתקיפה ישראלית עצמאית עוד לפני סוף השנה הנוכחית, גם בלא תיאום עם הממשל האמריקאי, בשל התקדמותה המהירה של איראן.

אף שנתניהו נשא נאום תקיף באו"ם, הוא הזיז בפועל את ה"דדליין" הישראלי לשנה הבאה. עמדה זו נבעה משיקולים רבים, בהם התנגדותו המוצהרת של ממשל אובמה לתקיפה לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-6 בנובמבר והסתייגותם של בכירי צה"ל והמוסד מהפצצה בעיתוי הנוכחי, שלא תהיה מתואמת עם האמריקאים.

אולם ברקע השינוי במדיניות עמד מרכיב קריטי נוסף שעד היום הוצנע בפרשנות הישראלית לדו"ח סבא"א.

הדו"ח, שהמודיעין הישראלי מייחס לו אמינות גבוהה ביותר, קובע כי בכמה הזדמנויות בתקופה האחרונה הקצתה איראן אורניום מועשר לרמה של 20%, שיכול היה לשמש אותה בעתיד לייצור פצצה (אחרי שיועשר לרמה של 93%) למטרה אחרת - ייצור מוטות דלק לכור המחקר המדעי בטהראן, שבו ניתן יהיה לייצר איזוטופים לטיפול בסרטן.

מרגע שהאורניום הוקצה למטרה המדעית, קשה להחזירו לשימוש בערוץ של ייצור הפצצה. איראן טוענת זה זמן רב כי העשרת האורניום שהיא מבצעת נועדה לצרכים אזרחיים ובפרט לשימוש רפואי. אף שבקרב חלקים גדולים של הקהילה הבינלאומית אין אמון בטענה זו וקיים קונצנזוס עמוק כי איראן חותרת בפועל לגרעין צבאי, קשה להתעלם ממשמעות הצעד האיראני האחרון. נראה שזהו ניסיון להפחית את הלחץ הבינלאומי על טהראן, באמצעות דחיית התקדמות הפרויקט הגרעיני.

להערכת מומחים אקדמיים במערב, איראן זקוקה לכ-220 עד 250 קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה של 20% כדי לייצר בעתיד פצצת גרעין אחת. קצב העשרת האורניום ברמה של 20% נע כעת בין 12 ל-15 קילוגרמים בחודש. אולם, אף שאיראן ייצרה כבר כ-190 קילוגרמים, קרוב למאה מהם הופנו לנתיב המדעי. בכל פעם שאיראן חצתה את רף ה-130 קילוגרמים, היא הפנתה כ-15 או 20 מהם לשימוש המדעי. זו ההתפתחות שדחתה באופן מהותי את ההתקדמות האיראנית - והביאה גם לשינוי ה"דדליין" הישראלי, כפי שבא לידי ביטוי בנאום נתניהו.

אילו נותרה בידי איראן הכמות הגדולה יותר, 190 ק"ג, היא היתה כיום קרובה מאוד לקו האדום שסימן ראש הממשלה בנאומו - כברת דרך של 90% מההתקדמות לקראת יכולת ייצור של פצצה גרעינית אחת. במקרה כזה, ההנהגה הישראלית, בראייתה, היתה קרובה להחלטה לפעול. זאת, משום שאיראן היתה מתקרבת לשולי הביטחון שלהם נזקקת קהילת המודיעין בהערכותיה, ואז היה גובר החשש מפריצה איראנית מפתיעה אל מעבר לסף ייצור הפצצה.

המידע החדש בדו"ח סבא"א מתייחס לשימוש שאיראן עושה באורניום המועשר, ולא להיבטים אחרים בתוכניתה הגרעינית כמו עצם העשרת האורניום ופיתוח ראש קרב גרעיני. הדו"חות האחרונים של סבא"א קבעו שאיראן ממשיכה לייצור אורניום מועשר תוך הסתרת מידע והפרת התחייבויות לקהילה הבינלאומית. בנוסף עלה חשד שהפעילות החשאית ב"קבוצת הנשק" - ייצור והרכבה של ראש הנפץ הגרעיני - מתקדמת יותר מכפי שהיה ידוע עד כה.

הנתונים החדשים מצדיקים לכאורה את הדחייה בלוח הזמנים לפעולה. המידע החדש כלול בדו"ח סבא"א שפורסם באוגוסט, אולם לדברי מקורות ביטחוניים באחרונה התקבל מידע נוסף המחדד את מסקנות הסוכנות הבינלאומית.

לנגד עיני הקברניטים הישראלים עמד כנראה שיקול נוסף. החודש מתקיימים באזור שני תרגילים גדולים: תמרון ימי גדול של ארצות הברית ובעלות בריתה שמטרתו המוצהרת היא תרגול שליית מוקשים במפרץ הפרסי - ותרגיל התגוננות משותף מפני טילים שמקיימות ארה"ב וישראל על אדמת ישראל.

כוח חלוץ אמריקאי כבר נחת בישראל לצורך התרגיל, ששמו Austere Challenge 12. בהמשך אוקטובר יצברו האמריקאים כוח של כאלף קצינים וחיילים, שיתרגל, לצד צה"ל, גילוי זיהוי ויירוט של מתקפת טילים ורקטות, שאיראן היא היוזמת העיקרית שלה. בנסיבות כאלה, ישראל היתה מתקשה לפעול עצמאית נגד אתרי הגרעין האיראנים עד תום הסתיו. אילו תקפה באיראן כשהכוח האמריקאי נמצא כאן, היה הדבר מתפרש כניסיון לסבך את ארה"ב בעימות עם איראן, אחרי שוושינגטון הצהירה בפומבי כי איננה רוצה בכך.

לעומת זאת, אילו הזהירה את וושינגטון, היו הכוחות האמריקאים עוזבים כנראה את שטח ישראל ומספקים בכך התרעה מוקדמת לאיראנים על כוונת ישראל. האמריקאים ישהו כאן עד סמוך למועד הבחירות בארה"ב בנובמבר. לכן, שני התרגילים - בנוסף לעמדת הממשל ולפרטים הכלולים בדו"ח סבא"א - משפיעים על גיבוש המדיניות הישראלית המסתמנת, לדחיית חלון הזמנים לפעולה צבאית לפחות עד לחודשי האביב של 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ