מקורב לממשל אובמה: תקיפה כירורגית באיראן - על הפרק

דייוויד רוטקופף, מנכ"ל כתב העת "פוריין פוליסי", דיווח מפי מקורות בממשל כי התקיפה תארך מספר שעות בלבד. לדבריו, ישראל אינה מסוגלת לתקוף לבדה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

למרות חילוקי הדעות בין ירושלים לוושינגטון בנוגע להצבת קו אדום לפרויקט הגרעין האיראני, בבית הלבן דנים באפשרות של תקיפה צבאית ממוקדת ו"כירורגית" נגד מתקני העשרת האורניום. כך דיווח דייוויד רוטקופף, מנכ"ל כתב העת "פוריין פוליסי" ובכיר בממשלו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון, מפי מקורות בבית הלבן המקורבים לדיונים בסוגיה.

במאמר שפרסם אתמול (שני) הוסיף רוטקופף כי התקיפה צפויה להתבצע באמצעות פצצות שיוטלו מהאוויר ובסיוע מזל"טים. לדברי מקור ששוחח עמו, היא תארך מספר שעות בלבד ואילו המבצע כולו יימשך יום עד יומיים לכל היותר. 

רוטקופף הסביר כי התומכים באפשרות התקיפה הכירורגית טוענים כי בהיבט הפוליטי היא תהיה יעילה יותר עבור ארצות הברית וכן תפגע במתקני ההעשרה באופן שיסיג את פרויקט הגרעין כולו שנים אחורה וללא פגיעה באוכלוסייה אזרחית. לדבריו, אחד התומכים בתקיפה הממוקדת טוען כי היא תועיל לכלל האזור משום שתגן על עיראק, סוריה ולבנון ותשמור על היציבות באזור המפרץ הפרסי. "התקיפה תעביר מסר ברור לרוסיה ולסין ותשמר את העליונות האמריקאית באזור בעשור הבא", ציטט רוטקופף את המקור. 

אובמה מצדיע לטייסי חיל האוויר עם עלייתו למסוק בלוס אנג'לס, אתמולצילום: אי–פי

לטענת רוטקופף, ישראל לא תוכל לבצע את התקיפה לבדה משום שספק אם מטוסיה מסוגלים לשאת פצצות חודרות בונקרים, הדרושות, לדוגמה, לפגיעה בכור בפורדו. לפיכך, את התקיפה תבצע ארצות הברית לבדה או במשותף עם ישראל ומדינות אחרות. 

רוטקופף הוסיף כי התקיפה הכירורגית תתפרש בדעת הקהל האמריקאית כפעולה מוגבלת ובת ביצוע ביחס לאפשרות של תקיפה נרחבת יותר, הנתפשת כאיום. לדבריו, ממשל אובמה מתמודד עם הביקורת שמתח המועמד הרפובליקאי לנשיאות מיט רומני על המדיניות בסוגיית איראן באמצעות שיח משותף עם ישראל על אודות האפשרויות שעל הפרק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ