יחידת עוקץ התאמנה בבן שמן - והמטיילים לא יכלו לנפוש

כלבי היחידה נקשרו בין השולחנות שהציבה קק"ל, והמטיילים חששו לשהות בקרבתם. תושבי האזור מתלוננים על השימוש שעושה הצבא ביער לאימונים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

אימון שקיימה יחידת עוקץ ביער בן שמן בחול המועד סוכות, מנע מהמטיילים באזור לנפוש באתר. האימון, שנערך בשבוע שעבר, תרגל את הפעלת כלבי היחידה ביער, ואלו נקשרו לקראת האימון בין העצים והשולחנות שהוצבו ביער על ידי קק"ל. מטיילים שהגיעו לבלות במקום בחול המועד, חששו להתמקם בקרבת הכלבים, ולבסוף חזרו על צעדיהם.

אין זו הפעם הראשונה שבה יחידת עוקץ מתאמנת ביער בן שמן, הסמוך למקום מושבה של היחידה, במתקן אדם ליד מודיעין. תושבי האזור, הנוהגים מדי בוקר לקיים ריצות ואימוני ספורט ביער, דיווחו כי היחידה נוהגת זה זמן רב לקיים שם אימונים עם כלבי היחידה, חלקם גם עם כלבי תקיפה, הנחשבים למאיימים ומהירים במיוחד.

הרצים באזור מספרים כי אחד האתרים הידועים לאימוני היחידה הוא בקרבת יער גמזו, שם,  בין עצי הברושים והאורנים, מטמינים הלוחמים פתיונות לכלבים, כדי ללמדם לזהות את חומרי הנפץ ולהזהיר את מפעילי הכלבים מפניהם. אחד מתושבי האזור, שנוהג לרכוב על אופני השטח שלו במקום, סיפר כי לא אחת נתקל בכלבי היחידה בשעות הבוקר המוקדמות. "זה אף פעם לא נעים לפגוש כלב כזה כשהוא באמצע האימון. אני לא מבין למה הצבא מתעקש להפוך את היער לשטח האימונים שלו, כאילו היה שטח אש. זה לא המקום לאמן כלבים".

אחת מתושבות האזור סיפרה כי התבקשה באחת הפעמים לשנות את מסלול הריצה שלה, ולפנות לדרך עפר אחרת, מאחר "ובמקום מתקיים אימון תקיפה". לדבריה, עצם השימוש של הצבא ביער כאילו היה שטח משלו – "מכעיס", כלשונה, לאור שטחי האש הנרחבים השייכים למתקן אדם.

בצבא טענו תחילה כי מדובר במקרה יחיד שבו אימון של היחידה נתקל בוויכוח מול אזרחים הנמצאים באזור. עם זאת, ידוע כי בעבר דיווחו תושבים על השתוללות של כלב מהיחידה ביער, ועל התנהגות חיילי היחידה. 

לבסוף הסבירו בצה"ל כי הטופוגרפיה של היער וכן העצים בו מאפשרים אימון טוב יותר ללוחמים ולכלבים. עם זאת יש לציין, כי ברשות הצבא שטח אש מוגדר ביער קולה סמוך לראש העין ולגבעת כ"ח, הרווי אף הוא בעצי אורן וברוש, ואולם שטח זה מרוחק יותר מבסיס היחידה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל עושה את מרב המאמצים להשגת כשירות מקסימלית במינימום פגיעה אזרחית. האימונים בשטחי היער נעשים על פי הפקודות ובהתאם לצרכים המבצעיים של היחידה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ