גילי כהן
גילי כהן

7,000 הרוגים, 70 אלף פצועים ו- 170 אלף איש מחוסרי דיור שבתיהם ייפגעו – זהו התרחיש שיתרגלו בישראל בעוד כשבוע בתרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה 6".

לראשונה, תרחיש החירום אינו כולל מטח רקטות ואיום בלתי קונבנציונאלי, אלא דווקא אסון טבע – רעידת אדמה רחבת היקף שתביא גם לגלי צונאמי שיתנפצו בנמל חיפה ובחופה של העיר נתניה. 80 רשויות מקומיות ישתתפו בשבוע התרגול וכן כל הגדודים הסדירים של פיקוד העורף. אחד האימונים יבוצע גם באתר הרס מיוחד בחולון, שיאפשר לכוחות לתרגל את איתור הנעדרים וחילוצם עקב רעידת האדמה המתוכננת. כמו כן, יבחנו בצבא התמודדות עם דליפה של חומרים מסוכנים בנמל חיפה כתוצאה מרעידת האדמה.

תושבי המדינה ישתתפו בתרגיל פעמיים ביום ראשון, 21 באוקטובר. במערכת החינוך, כולל ילדי הגנים ובתי הספר, יתאמנו בשעות הבוקר על דרכי ההתמודדות עם רעידות אדמה. בשעה 19:00 יוקרנו הודעות על מסכי הטלוויזיה על האימון הנוסף שיכלול את דרכי הפעולה המומלצות בעת רעידת אדמה, שיופצו גם בכלי התקשורת.

תרגיל פיקוד העורף בנצרת עלית. לפני כחודשייםצילום: גיל אליהו

פיקוד העורף שינה באחרונה את ההנחיות שלו עבור האזרחים בעת רעידת אדמה וקורא לצאת לשטח פתוח בזמן זה ולא להישאר תחת קורת גג. שינוי המדיניות הפומבי מתייחס גם לנוסעים באוטובוס ומבקש לעצור את הנסיעה אך להישאר באמצעי התחבורה; מתרחצים בחופים נדרשים לעזוב מיד את החוף מחשש לגל צונאמי. מאלו שאינם יכולים לצאת לשטח פתוח מיד בעת רעידת אדמה, מבקשים בפיקוד העורף לעלות אל הקומה הרביעית של הבניין הקרוב ביותר.

בסוף שנת 2011 הכריז המשרד להגנת העורף על תרגיל "נקודת מפנה" כתרגיל ההיערכות לקראת רעידת אדמה. במערכת הביטחון מדגישים כי מועד התרגיל נקבע מראש והוא חלק מגרף האימונים השנתי של צה"ל וגופי החירום. אולם העובדה כי מדובר ברצף תרגילי חירום והיערכות (בשבוע הבא יתחיל תרגיל -AC12, תרגיל משותף עם צבא ארה"ב שנחשב לרחב היקף) מעלה חשש בקרב אזרחים כי מדובר בהיערכות לקראת אפשרות של מתקפה חזיתית או תקיפה באיראן.

"התרגיל נקבע מראש בגרף העבודה. הוא אמנם משפר את המוכנות לרעידת אדמה אבל מכין את האזרחים ומשרדי הממשלה לכלל תרחישי החירום האחרים", אמר היום (רביעי) מפקד פיקוד העורף, האלוף איל אייזנברג, במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה לקראת התרגיל. השר להגנת העורף, אבי דיכטר, שנשאל על כך ישירות, הגיב כי "לו הייתי צריך לבחור בין רעידת אדמה כמו זו המתורגלת לבין מתקפת טילים או תקיפה באיראן, הייתי בוחר באפשרות השנייה". לדבריו, היעדר ההתרעה הממוקדת והיקפי הנזק הרבים הם הסיבה לכך.

במשטרת ישראל מתייחסים לתרגיל כאל אימון הפקת הלקחים מאז השריפה בכרמל. נושא שיתוף הפעולה בין גופי החירום – המשטרה, צה"ל ושירותי כיבוי האש – יועמד כעת למבחן. דבר נוסף שיהיה משמעותי בעת האימון ובתרחיש קיצוני זה הוא סוגיית האחריות על ההכרזה למצב חירום בעורף. בזמן התרגיל תהיה האחריות לניהול האירוע בתחילה של משטרת ישראל, אך תעבור בהמשך לידי שר הביטחון – אם בהוראת ממשלה ואם בהתאם להגדרות הקבועות בחוק. "מאז האסון בכרמל כל גופי החירום פעלו כדי ללמוד את הלקחים. התרגיל הוא הזדמנות לבחון את מה שלמדנו מאז", אמר ראש אגף המבצעים במשטרת ישראל, ניצב ניסים מור. "יהיו אלפי נעדרים ואלפי הרוגים ולא יהיה ניתן לטפל בהם כמו היום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ