נתניהו אישר הקמת מפלג לטיפול בטרור היהודי בגדה

רה"מ אימץ רק חלק קטן ממסקנות צוות הבדיקה שהוקם בעקבות התפרעות המתנחלים בחטמ"ר אפרים בשנה שעברה ופשעי השנאה באזור

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

היחידה המרכזית של מחוז ש"י (יהודה ושומרון) תוגדל ויוקם בה מפלג לטיפול בטרור היהודי, כך החליט אתמול (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום ישיבת צוות שרים. צוות הבדיקה בנושא הוקם בדצמבר האחרון בעקבות אירועי חטמ"ר אפרים ומטרתו היתה לגבש צעדים להתמודדות עם הטרור היהודי.

בסופו של דבר, רוב רעיונות הצוות נדחו ומה שנותר הוא חיזוק המשטרה בטכנולוגיות ואמצעים להתמודד עם התופעה. אתמול הוחלט לספק למשטרה משאבים כדי להרחיב משמעותית את היחידה המרכזית של מחוז ש"י הנמצאת בחוד החנית של ההתמודדות עם אלימות עבריינית על רקע אידיאולוגי מימין ביהודה ושומרון.

המשטרה מתכוונת לשנות את התקן של מפקד היחידה מסגן ניצב לניצב משנה ולהגדיל את משאביה הטכנולוגיים וכוח האדם. השינוי המרכזי יהיה הקמת מפלג בתוך היחידה שיעסוק אך ורק בנושא הטרור היהודי. במפלג יפעלו עשרות קצינים ושוטרים.

מתנחלים מתפרעים בפינוי מגרון, לפני כמה חודשיםצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול הגיעו השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה לחנוך את תחנת המשטרה החדשה במחוז בנימין. אהרונוביץ' הדגיש באירוע כי המשטרה לא תאפשר לנצל את תקופת הבחירות כדי להפר את הסדר.

בדצמבר שנה שעברה חדרו באישון לילה עשרות פעילי ימין לבסיסי החטיבה המרחבית אפרים, סמוך לקלקיליה. הפעילים השחיתו כלי רכב צבאיים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים על מפקד החטיבה אל"מ רן כהנא ועל סגנו. סגן מפקד החטיבה נפצע קל לאחר שאחת האבנים פגעה בראשו. כוחות משטרה וצבא הדפו את המתפרעים, אך רק אדם אחד נעצר. במקביל להתפרעות האלימה בבסיס, חסמו פעילי ימין קטעים בכביש 55 ויידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטיניים חולפים.

בעקבות הפרשה, הפרקליטות הגישה כתב אישום תקדימי נגד 5 פעילי ימין בטענה שאספו ידיעות צבאיות וקשרו קשר להתפרעות בחטמ"ר. האישום הוגש על בסיס סעיף מפקודת החירום המנדטורית, שמעולם לא השתמשו בו עד היום. משפטם עתיד להיפתח בשבוע הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ