לאחר 7 שנים |

נמצאו שרידי גופתו של החייל הנעדר מג'די חלבי

מג'די חלבי נראה לאחרונה במאי 2005 סמוך לכפרו דליית אל כרמל, ומאז נכשלו כל הניסיונות לאתרו. גופתו נמצאה במקרה ביערות הכרמל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אותרו שרידי גופתו של החייל מג'די חלבי שנעדר מאז 2005, כך הותר היום (חמישי) לפרסום. גופתו של חלבי זוהתה באופן ודאי, לאחר שנמצאה סמוך לעוספייה שבכרמל לפני כשבועיים. הודעה נמסרה על ידי רשויות הצבא למשפחתו של החייל. השרידים אותרו במקרה על ידי אדם שעבד במקום.

מג'די חלבי היה בן 19 כשנעלמו עקבותיו לפני שבע שנים. הוא נראה לאחרונה בדרכו לבסיס החימוש מדרום לחיפה ומאז נעדר. במהלך השנים הקימה המשטרה כמה צוותי חקירה כדי לפתור את תעלומת היעדרותו של החייל.  ב-2007 פרסמה עמותת "לחופש נולד", שעסקה בהשגת מידע על גורלם של נעדרי צה"ל ובינתיים נסגרה, קמפיין בעברית ובערבית המציע פרס בסך 10 מיליון דולר עבור פרטים חדשים על חלבי.

באפריל השנה דווח על הסכם חנינה יוצא דופן הנרקם בין המדינה לבין שני אסירים תמורת איתור גופתו של חלבי. ההסדר גובש עם עמוס נחום שהורשע ברצח ונדון למאסר עולם. נחום העביר לידי הגורמים המשפטיים והביטחוניים נתונים ראשונים ששכנעו שיש ביכולתו להצביע על מקום קבורתו של החייל.

אולם מפקד היחידה המרכזי במחוז חוף, סגן ניצב אלי אסייג, הבהיר היום בשיחה עם "הארץ" כי אין קשר בין הדיווחים על עסקת האסירים לבין מציאת הגופה. לדבריו, הגופה נמצאה במקום שנפגע בשריפה הגדולה שהתרחשה ביערות הכרמל ב-2010, וכי לפי הממצאים בזירה אי אפשר עדיין לדעת פרטים מדויקים על נסיבות המוות.

שרידי גופתו של חלבי נמצאו בתוך ערוץ נחל חיק על ידי עובד קבלן שעבד בריסוק גזם עבור הקק"ל. לדברי העיתונאי חוסיין חלבי מ"פורטל הכרמל", שהיה במקום בעת מציאת העצמות, במקום נמצאו עצמות מעטות ושרידים של פריטי לבוש. הוא הוסיף כי השריפה הגדולה שהשתוללה בכרמל לא נכנסה לתוך ערוץ הנחל, וכי על אף שפעלו באזור כוחות גדולים מאוד, איש לא הבחין בעצמות. 

אבראהים קוזלי מעוספייה נמנה עם יערני קק"ל שגילו את גופתו של חלבי. "עבדנו בסילוק גזם ופתאום ראיתי את העצמות", סיפר, "היתה לי תחושה שמצאנו את מג'די, והרגשתי שסגרנו מעגל ופתרנו תעלומה של שבע שנים. זה היה רגע מרגש וגם עצוב מאוד. מצד אחד שמנו קץ לאי הוודאות, אבל מצד שני במקום להביא למשפחה בשורה משמחת, הבאנו בשורה מרה להורים שחיכו לחזרת בנם". 

ראש אגף כוח האדם, האלוף אורנה ברביבאי, אמרה היום לאחר ביקורה בבית משפחת חלבי כי "ברגעים האלה מסרתי את ההודעה למשפחה. צה"ל וכמובן הרמטכ"ל משתתפים בצער של המשפחה, ונמשיך ללוות אותה". היא מסרה כי הלווייתו של חלבי תתקיים כנראה מחר. "הנושא ימשיך להיחקר על ידי משטרת מחוז חוף גם לגבי נסיבות המוות, והן נחקרות", אמרה האלוף ברביבאי. היא ציינה עוד כי "המשפחה כואבת, הם נעו בשבועיים האלה בין ייאוש ותקווה. כמובן שמודיעים על ודאות של מותו זה כאב מאוד גדול. האמא פה כואבת ודואבת על כך שבמהלך שנה היא מביאה לקבורה שני בנים".

פרשת היעלמותו של החייל העסיקה רבות את צה"ל, שנותר ללא קצה חוט או כיוון חקירה עד היום. חלבי נראה לאחרונה ב-24 במאי 2005 בשעה חמש בערב ליד הטרמפיאדה בכפרו דליית אל כרמל. הוא משך 50 שקל ממכשיר הכספומט שבסניף בנק הפועלים הסמוך וקנה פחית משקה במסעדה סמוכה. ככל הנראה לבש בגדים אזרחיים בזמן היעלמותו, ולפי הפרטים המצויים בענף לאיתור נעדרים בצה"ל, לבש חולצה בשחור-לבן, מכנסי ג'ינס ונשא עמו תיק. חלבי אמור היה להתייצב בבסיס שבו שירת כמאבטח מתקנים, ליד חיפה, אך לא הגיע לשם. רק לאחר כמה ימי היעדרות, ב-6 ביוני באותה שנה, הוכרז על ידי אגף כוח אדם כנעדר.

מחקירת הפרשה עלה כי חלבי נדרש לחזור לבסיס כבר יום קודם להיעלמותו. כשלא הגיע, התקשר אליו מפקדו והחייל אמר שיגיע למחרת. היעדרותו התגלתה רק יום לאחר שנראה לאחרונה, כשהתקשרו מהיחידה לביתו לשאול מדוע לא הגיע לבסיס.

אחיו של מג'די חלבי, אדהם חלבי, נהרג לפני שנה בתאונת דרכים שאירעה בדליית אל כרמל.

השתתף בהכנת הידיעה: אלי אשכנזי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ