נמצאו שרידי גופתו של מג'די חלבי |

המצב בסוריה יוצר חלון הזדמנויות לאיתורם של עוד נעדרים

שבע שנים של חוסר ידיעה הסתיימו; כעת, עם התערערות השלטון הסורי, נוצרה הזדמנות להתחקות אחרי גורלם של גיא חבר ונעדרי סולטן יעקב

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

עם זיהויה הוודאי של גופת החייל הנעדר מג'די חלבי מסתיימות שבע שנות חוסר הידיעה שעברו על משפחתו. זיהוי הגופה בכרמל, לא רחוק ממקום מגוריו ומהמקום שבו נראה לאחרונה, מאושש את החשד שליווה את אנשי היחידה לאיתור נעדרים בצה"ל ואת חוקרי המשטרה כבר בשלבים מוקדמים יחסית של החקירה: שחלבי מת סמוך למועד היעלמו.

השאלה שעדיין נותרה בלתי פתורה נוגעת לנסיבות המוות. המשטרה וצה"ל אינם מנדבים פרטים על התקדמות החקירה מאז איתור הגופה. אחד מכיווני החקירה הוא שמדובר בהתאבדות. סמוך להיעדרותו של חלבי עלתה אפשרות שהחייל נרצח, אולם כיוון חקירה זה נראה פחות סביר לאחר מציאת הגופה. במקרים רבים בעבר, בעיקר בשנות השבעים והשמונים, התברר כי חיילים שנעלמו בדרכם לבסיס נרצחו בידי חוליות טרור כשעלו לטרמפ. ייתכן שהראיות בשטח, במקום מציאת הגופה, יסייעו לחוקרים בפענוח המקרה.

איתור הגופה, שבע שנים אחרי היעלמו של החייל, מבטא את המאמץ הגדול שמשקיעות מערכת הביטחון והמשטרה בחיפוש אחר חיילים נעדרים. לכאורה, זה מאמץ בלתי פרופורציונלי - בזמן, במשאבים ובמחויבות אישית עצומה של העוסקים במלאכה. הוא נובע מהמעמד החשוב שיש עדיין לשירות הסדיר בצה"ל עבור רוב רובה של החברה הישראלית – ומההזדהות הרבה עם גורלן של משפחות הנעדרים.

הצבא מבין היטב שני לקחים, שנלמדו בדרך הקשה במשך השנים: הצורך בליווי צמוד וקשוב של בני משפחת הנעדר מרגע היעלמו, והחובה להשקיע מיידית הן באיסוף המידע המודיעיני שיביא לפתרון התעלומה והן (במקרה של חטיפה) בניסיון לגבש עסקה שתאפשר את החזרת החייל.

המקרה האחרון רלוונטי כמובן לגלעד שליט, שהוחזר משבי החמאס השבוע לפני שנה, לא לחלבי. אבל העיסוק המתמיד בגורלו של חלבי נבע גם מטראומות העבר, ובראשן אובדן הקשר המודיעיני עם הנווט הנעדר רון ארד, לאחר ההחלטה הישראלית שלא להגיע לעסקה מהירה עם שוביו בלבנון בשנתיים שלאחר נפילתו בשבי.

איתור גופתו של חלבי יאפשר להביאה לקבורה מחר (שישי), אחרי סבל ארוך וקשה שעברה משפחתו. אבל זו הזדמנות טובה להזכיר שישנם, לצד רון ארד, עוד חיילים נעדרים שתעלומת היעלמם טרם נפתרה: שלושת חיילי המילואים נעדרי קרב סולטן-יעקב במלחמת לבנון הראשונה, צבי פלדמן, זכריה באומל ויהודה כץ והחייל גיא חבר, שנעלם מבסיסו ברמת הגולן ב-1997.

ייתכן שהפתרון לתעלומות הללו מצוי בסוריה. חבר נעלם בסמוך לגבול, ומשפחתו חושדת כבר שנים שייתכן שלסורים יש יד בדבר. המקרה של נעדרי סולטן יעקב מובהק יותר: פלדמן, באומל וכץ נפגעו בעת קרב עם השריון הסורי. נדמה שדווקא מלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה זה שנה וחצי מספקת למודיעין הישראלי הזדמנות פז בתחום זה. סדרי השלטון הרגילים בסוריה התערערו וישנם בוודאי אנשים היודעים משהו על גורל הנעדרים ואשר יצאו מתחום שליטתו של משטר אסד. נפתח כאן חלון הזדמנויות קריטי מבחינת ישראל, שעשוי לאפשר את קידום פתרונן של תעלומות הנעדרים, אחרי שנים ארוכות של גישוש באפילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ