בדיקת "הארץ" |

בהתנחלויות גונבים טונות של אדמה פלסטינית לצרכי בנייה

לפחות בעשרה אתרים בגדה גונבים המתנחלים אדמה חומה לעבודות עפר. הרשויות לא עושות דבר כדי למנוע את הגזלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני כחודש, החלו בעפרה בעבודות תשתית באחת משכונות הקרוואנים של ההתנחלות. העבודות כללו חפירה בקרקע. כדי לכסות על התשתית, היו זקוקים בעפרה לאדמה חומה. במקומות מתוקנים, על אדמה כזו נהוג לשלם כסף, אך לא בעפרה. צבי, חקלאי מקומי המכונה "קישו", מצא תחליף: טרקטור ומשאית שנשכרו הלכו לפאתי הישוב, לאדמות סילוואד ודיר דבואן, וגנבו אדמה, כפשוטו, כשלטענתו מדובר בקרקע שבבעלותו.

הגניבה התאפשרה בקלילות מכיוון ששטחים נרחבים מאדמות דיר דבוואן וסילוואד כלואות בתוך גדר הביטחון של עפרה ולתושבים אין דרך להגיע אל אדמותיהם באופן חופשי; כניסה לתוך עפרה מצריכה תיאום עם הצבא וליווי בטחוני צמוד. הגדר, כמו חלקים רבים מעפרה, הוקמה באופן פרטיזאני, ללא אישורים כל שהם. בשנים 2009 ו-2010 עתרו תושבי הכפרים וארגון יש דין באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה לבג"ץ בדרישה להסיר את הגדר הלא חוקית. הצבא השיב כי מבדיקתו עולה שהגדר אכן הוקמה ללא היתרים, וכולאת ללא צורך שטחים רחבים בבעלות אחרים. עם זאת, הצבא ביקש ארכה עד סוף 2012 כדי להקים גדר חדשה, צמודה לבתים, עם כל מרכיבי הביטחון החדשים. העבודות טרם החלו.

בדיקת "הארץ" מגלה כי לפחות בעשרה מקומות מתנחלים מנצלים את המובלעות של הקרקע הפרטית בתוך ההתנחלויות וגונבים את האדמה. המינהל האזרחי לא עושה דבר בנושא. בהתנחלות עלמון, הסמוכה לירושלים, ישנן מובלעות גדולות של קרקע פרטית. בישוב מקפידים שלא לבנות על קרקע זו, אך במרכז הישוב נוצר מעין מכתש כתוצאה מגניבת אדמה. זהו אי של אדמה איכותית באזור טרשי והררי. שווי משאית מלאה באדמה כזו הוא כאלפיים שקל.

המשאית שנשכרה על ידי תושב עפרה פורקת אדמה גנובה בישובצילום: חיים לוינסון

נקודות נוספות שאותרו הם במאחז איבי נחל, סמוך למעלה עמוס. במאחז גבעת אביגיל, בדרום הר חברון. בבית אל, סמוך לגבעת האולפנה. במעלה מכמש שבבנימין. בעמק שילה, בכרמים שבבעלות תושבי אזור שילה, ובסוסיא, מאדמות יטא. כל המקומות המדוברים הם קרקע פרטית.

במשטרה מודעים לתופעה אך לא עושים דבר בעניין. קצין משטרה אמר ל"הארץ" כי כל העבירות הקשורות במקרקעין נמצאות בתחום הטיפול של המנהל האזרחי, להם יש את הסמכות לקבוע את בעלי הקרקע וכיוצא בזה. עם זאת, הקצין אמר כי אין נוהל המסדיר העברת מידע בענייני עבירות מקרקעין בין המשטרה למנהל האזרחי.

דרור אטקס, המתמחה בחקר פלישה לקרקעות פרטיות, אמר ל"הארץ" כי "ממשלות ישראל במשך עשורים עשו וממשיכות לעשות כל שביכולתן על מנת לאפשר למרב הישראלים להגשים את חלום הווילה והגינה הפרטית, בהתנחלויות. לפי כך, התופעה של גניבת אדמת גינה ע"י מתנחלים, היא תוצר לוואי - כמעט צפוי - של הצירוף בין הבורגנות הישראלית שהלכה והתבססה בשטחים, ושל ג'ונגל האכיפה שנוצר בחסות אותן ממשלות, שמאפשר ולא פעם גם מעודד, לבזוז נדל"ן פלסטיני בלא כל יראה מהחוק".

מהמינהל האזרחי טרם התקבלה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ