ברק הורה להעביר את "בית המריבה" בחברון למתנחלים

ההנחייה באה לאחר שבחודש שעבר פסק ביהמ"ש המחוזי כי הבית שבמזרח חברון נרכש על ידי היישוב היהודי כחוק, בניגוד לטענות המוכר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר הביטחון אהוד ברק הורה למינהל האזרחי להעביר לידי המתנחלים את הבית החום שבחברון. זאת בעקבות פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים שניתנה לפני כחודש, ולפיה הבית נרכש כדין. בהודעה שפרסם כתב ברק כי החלטתו מתבססת על חוות של היועץ המשפטי של אוגדת יהודה ושומרון ועל חוות דעת של אלוף פיקוד מרכז. בעקבות ההודעה צפויים המתנחלים לאכלס את הבית, שיכול להכיל עשרות משפחות, באופן מיידי.

הבית, שכונה גם "בית השלום" ו"בית המריבה" וגובהו ארבע קומות, נבנה בשנת 1995 על "ציר ציון" בשכונת א-ראס, בחלקה המזרחי של חברון. זוהי נקודה אסטרטגית המחברת את קריית ארבע ליישוב היהודי בחברון, בסמיכות למערת המכפלה. אם הוא יאוכלס, יהפוך להתנחלות היהודית החמישית באזור חברון העתיקה.

בשנת 2004 רכשו אנשי היישוב היהודי בחברון את הבית מבעליו הפלסטינים, פאיז רג'בי ועאבד אלקאדר שאוור, באמצעות "איש קש" בשם איוב יוסף ג'אבר. על פי ההסכם, שזכה לכינוי "הסכם רג'בי", רכשו המתנחלים את הבית בכמעט חצי מיליון דינרים ירדניים, שהיו שווים אז כמיליון דולרים.

בעת תהליך התשלום אמר רג'בי לרוכשים כי הוא חושש שדבר מכירתו של הנכס ליהודים התגלה. עקב כך, יצרו הרוכשים "איש קש" שני כדי להפיס את דעתו. אלא שבחודש מארס 2007 חזר בו רג'בי מהעסקה, בטענה שיתרת הכסף לא שולמה לו. המתנחלים טענו כי מלוא הסכום כבר שולם והנכס למעשה כבר שייך להם כדין. אולם רג'בי סירב לפנות את הבניין. עקב כך עתרו המתנחלים לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה שרג'בי יקיים את הסכם הרכישה. בנובמבר 2008 דחה בג"ץ את עתירת המתנחלים.

פינוי בית המריבה בחברון, לפני כ-4 שניםצילום: דניאל בר און

בראשית דצמבר 2008 הכריז מפקד פיקוד המרכז על האזור כשטח צבאי סגור. למחרת, ב-4 בדצמבר, הגיעו למקום כוחות גדולים של יס"מ, ובמבצע מהיר פינו את הבית מיושביו תוך עימותים. מאז החזיקה המדינה בבית עד לחודש ספטמבר האחרון, בו הובהר מעמדו המשפטי בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בית המשפט קבע כי הסכם הרכישה חוקי, וכי יש לקיימו ולהעביר את הבית למתנחלים. "ההסכם לא בוטל", קבע השופט משה ברעם, "התמורה על פיו שולמה במלואה, התובעת זכאית להחזיק בנכס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ