סקר: הזהות הישראלית חזקה יותר בקרב מפקדי צה"ל מאשר היהודית

94% מהקצינים הנשאלים השיבו כי הזהות הישראלית חשובה או חשובה להם מאוד, לעומת 82% שענו כך ביחס לחשיבות הזהות היהודית

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מחקר של חיל החינוך והנוער, שבחן את הזהות הישראלית-יהודית של מפקדים בצה"ל, מצא כי יותר מהם מייחסים חשיבות לזהות ישראלית מאשר אלו המייחסים חשיבות לזהות יהודית.

שאלונים שחולקו למשתתפים, שבאו לסדרות החינוך של החיל בין החודשים דצמבר 2008 למארס 2009, בדקו את הסוגיות הקשורות לזהות היהודית והישראלית של המפקדים בצה"ל, מחניכים בקורס קצינים (צוערים) ועד לקצינים בדרגת סגן-אלוף. לפי המחקר, שנתוניו המלאים פורסמו בגיליון האחרון של "מערכות", 94 אחוזים מהם השיבו כי הזהות הישראלית חשובה או חשובה להם מאוד, לעומת 82 אחוזים שענו כך ביחס לחשיבות הזהות היהודית.

עורכי המחקר ביקשו לבחון את המרכיבים של "הזהות היהודית", כפי שהיא באה לידי ביטוי אצל המפקדים. כשנשאלו לגבי האמירה כי "המשותף לעם היהודי הוא ארץ ישראל", הגיבו כ-36 אחוזים מהמשתתפים במחקר כי הם מסכימים בהחלט עם היגד זה. 22.6% סברו כי המשותף לעם היהודי הוא "תרבות משותפת השונה מזו של שאר העמים".

כ-17% הסכימו עם ההיגד כי ליהודים בישראל וליהודים בגולה גורל משותף, וכ-14% ענו כי הם מסכימים בהחלט ש"לכל היהודים יש מערכת ערכים משותפת".

השבעת חיילי גולני בכותל המערבי, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

ניתוח השאלונים מגלה כי בעיני המפקדים המרכיב המרכזי בזהות היהודית הוא הדת והפולחן הדתי. עורכות המחקר, סא"ל כרמל דפרין, רס"ן נועה אזולאי - קצינות בחיל החינוך והנוער - והד"ר נורית חמו, מרצה וחוקרת במכללת לוינסקי, ציינו במאמר שפורסם ב"מערכות" כי "בולטת העובדה שהמשמעות המרכזית שמייחסים רבים מהמפקדים לזהות היהודית היא הדת, ולא המשמעויות הרחבות יותר של תרבות או של לאום".

העיסוק בזהות היהודית והישראלית נמצא בלב המאבק בין הרבנות הצבאית לחיל החינוך והנוער, ועורר מחלוקת גם בתוך הצבא. דו"ח מבקר המדינה, שפורסם בחודש מאי, הציג את הפעילות החופפת בתחום בין שני הגופים. בדו"ח אף נטען כי החלטת הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, להסדיר את יחסי העבודה בין שני החילות, לא מומשה. מתוצאות הסקר אף מתברר כי 77% מהנשאלים סבורים כי המפקדים בצבא צריכים לחזק את תחושת השייכות של החיילים למדינת ישראל, אך בפועל רק מעטים עושים זאת.

הקצינים לעתיד ובהווה נשאלו בסקר גם על האירוע ההיסטורי החשוב ביותר בעבורם, ובעבור העם היהודי בכלל. רבע מהנשאלים חשבו שהשואה היא האירוע החשוב ביותר בעבורם, ואילו 36% מהם סברו כי זהו האירוע ההיסטורי החשוב ביותר לעם היהודי בכללותו. במידה פחותה ציינו המשתתפים את הקמת המדינה והמאורעות הקשורים אליה. במקום השלישי ציינו הנשאלים את מלחמות ישראל, ובייחוד את מלחמת לבנון השנייה. 2% בלבד ציינו את רצח רבין בתשובה לשאלה על האירוע ההיסטורי החשוב ביותר שהשפיע על גורלם ועל גורל העם היהודי, ואילו אחוז אחד סבר כי האירוע שהשפיע ביותר על גורלם הוא ההתנתקות.

כותבות המאמר מציינות בו כי נתונים אלו, המתייחסים לרצח רבין ולתהליך ההתנתקות ב-2005 הפתיעו אותן, והסבירו זאת ברצון שלא לייחס חשיבות רבה לאירועים עם קונפליקטים פנימיים, "אלא לראות דווקא את מה שמאחד את מי שיש להם זהות יהודית". עוד סברו כי ייתכן שהמפקדים שענו על השאלונים לא רואים אירועים אלו ככאלה הקשורים לעם היהודי, אלא לחיים במדינת ישראל דווקא.

בנוגע להיבטים המאפיינים את הזהות הישראלית, ענו כ-62% מהמפקדים כי להיות ישראלי בעינם משמעותו לשרת בצה"ל. 52% קבעו כי להיות ישראלי זה להיות גאה במדינה. לעומת זאת, רק 46% הסכימו באופן מוחלט עם האמירה כי להיות ישראלי משמעותו לחיות בישראל. 44% חשבו כי משמעות הזהות היא הצבעה בבחירות.

המחקר כלל מדגם של 233 משתתפים, 65% גברים והיתר נשים, רובם המוחלט יהודים ומיעוט שולי של לא-יהודים. הפילוח שלהם מציין במידת מה גם את אופי האוכלוסייה בגילי הקצונה של צה"ל: כ-20 אחוזים הגדירו את עצמם דתיים, ואילו 46% ציינו כי אינם כאלה. יתר הנשאלים הסבירו כי הם מחשיבים עצמם כמסורתיים. כמו כן, מרביתם אמרו כי מידת הדתיות שלהם זהה לזו של הוריהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ