שוודיה מתנגדת לעיצומים על איראן בשל עסקה של אריקסון

בשטוקהולם חוששים לאבד עסקה של ענקית התקשורת. מחר ייפגשו שרי החוץ של האיחוד להצביע על סבב סנקציות על איראן

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים97
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ממשלת שוודיה ניסתה למנוע הטלת סבב עיצומים נוסף של האיחוד האירופי נגד המשטר בטהראן, בשל חשש לאובדן עסקת ענק בין חברת התקשורת השוודית "אריקסון" לממשלת איראן, כך עולה ממידע שהגיע למשרד החוץ בירושלים. ביום שני יתכנסו שרי החוץ של האיחוד האירופי בלוקסמבורג כדי להצביע על הטלת הסנקציות החדשות.

פקיד בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי מדינות בולטות באיחוד האירופי מודעות לעסקה המתוכננת, וכן לחשש של ממשלת שוודיה מכך שהעסקה תיפגע, אם יוטלו סנקציות נוספות על איראן.

"אנחנו יודעים שהשוודים חוששים שאם תבוטל העסקה בין אריקסון לבין איראן, הדבר עלול להשליך על עסקאות אחרות של החברה", אמר הפקיד הבכיר במשרד החוץ. "השוודים חוששים שמדינות אחרות בעלות רקורד בעייתי בכל הנוגע להפרת זכויות אדם, כגון סין, ישמעו על ביטול העסקה ויחששו להמשיך בקשרים עם אריקסון".

ענקית התקשורת השוודית אריקסון חתמה בשנים האחרונות על שורה של עסקאות עם המפעילה הסלולארית האיראנית הממשלתית Iran-Cell. באוקטובר אשתקד פרסמה רשת בלומברג תחקיר נרחב על כך שאריקסון סיפקה ל-Iran-Cell ציוד תקשורת וטכנולוגיה המאפשרים מעקב אחרי מנויים ואיכון מכשירים סלולאריים. לפי התחקיר, המשטר האיראני השתמש במערכות אלה כדי לאתר פעילי אופוזיציה.

שר החוץ השוודי קרל בילדט בנאום בעצרת האו"ם לפני שבועיים צילום: רויטרס

בשבוע שעבר הופעל לחץ רב על ממשלת שוודיה להסיר את התנגדותה לסבב הסנקציות החדש נגד איראן. לדברי פקיד בכיר במשרד החוץ, שגרירויות גרמניה, צרפת ובריטניה בשטוקהולם אף הגישו מחאה דיפלומטית משותפת לבכירים במשרד החוץ השוודי. הן הציגו דוגמאות על השפעת הסנקציות על המשטר האיראני, אולם הבכירים השוודים השיבו כי הסנקציות רק פוגעות בעם האיראני ולא משנות את ההחלטות שמקבלת הממשלה.

חלק מהלחץ הופעל ישירות על שר החוץ השוודי קרל בילדט שנתפס כגורם שלילי ובעייתי בכל הנוגע לסוגיה האיראנית. דיפלומטים ישראלים ציינו כי בכמה מקרים בעבר שמעו משורה של גורמים אירופים תהיות בדבר אינטרסים אישיים שייתכן יש לבילדט באיראן, שגורמים לו להתנגד לסנקציות.

פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי בדיווחים שמגיעים לירושלים מהבירות השונות באירופה ניכר כעס רב בעיקר מצד גרמניה, צרפת ובריטניה על ההתנהלות השוודית. כך למשל, דיפלומט גרמני בכיר ששוחח עם עמיתו הישראלי הגדיר את ההתנהלות השוודית בעניין האיראני "גרירת רגליים מבישה, אבסורדית וחסרת כל היגיון".

מחר יתכנסו בלוקסמבורג שרי החוץ של 27 המדינות החברות באיחוד האירופי כדי לדון ולהצביע על החלטה להטלת סבב עיצומים נוסף על איראן. לצד שוודיה, גם יוון, קפריסין ומלטה מתנגדות לסבב הסנקציות הנוסף.

כל ההחלטות באיחוד האירופי צריכות להתקבל פה אחד על ידי כל 27 המדינות החברות. בשלב זה נראה שההתנגדות של שוודיה ושלוש המדינות האחרות תצליח רק לדלל ולרכך את רשימת הסנקציות החדשות ולא למנוע אותן כליל.

כך, לדוגמה, אחת ההצעות שהעלו גרמניה, בריטניה, צרפת ואיטליה הייתה להטיל אמברגו כולל על הסחר בין האיחוד האירופי לאיראן. בשל ההתנגדות השוודית נראה שהצעד הזה יידחה למועד מאוחר יותר.

עם זאת, בהצעה שתובא לאישור שרי החוץ מחר יהיו סנקציות חדשות משמעותיות, בהן איסור על כל העסקאות הבנקאיות והמסחריות עם איראן למעט מזון, תרופות וציוד הומניטרי וכן למעט שורה של סחורות אחרות שיוגדרו "מסחר לגיטימי". בנוסף על כך, הסנקציות החדשות יחייבו כל חברה באיחוד האירופי לבקש אישור מוקדם מהממשלה במדינה בה היא נמצאת לפני ביצוע עסקה או סחר עם איראן, גם כאשר מדובר במוצרים שאין איסור על מכירתם.

הסנקציות החדשות יכללו גם איסור על ייבוא גז טבעי מאיראן לתוך האיחוד האירופי וכן איסור על מכירת מתכות מסוגים שונים לאיראן. כמו כן, הן ייאסרו על חברות באיחוד האירופי לספק לאיראן טכנולוגיה, ציוד וחלקי חילוף למכליות נפט וכן ייאסרו על מתן רשות לצי מכליות הנפט של איראן לשוט תחת דגל של אחת ממדינות האיחוד האירופי. הדבר יפגע קשות ביכולתה של איראן לשווק את הנפט שלה ברחבי העולם, דבר שמתבצע בעיקר דרך הים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ