נתניהו מודה לראשונה: ישראל נתונה למתקפת סייבר

נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי ישראל פועלת לפתח "כיפת ברזל דיגיטלית" לעצירת המתקפות הגוברות. עד כה נמנעה ישראל מלהתייחס לנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו מודה לראשונה כי ישראל נתונה בתקופה האחרונה תחת מתקפת סייבר. בדבריו בפתח ישיבת הממשלה, אמר היום נתניהו כי "מתגברים הניסיונות לבצע מתקפות סייבר על תשתיות המחשבים במדינת ישראל. מדי יום נעשים ניסיונות רבים לחדור למערכות המחשב של ישראל". 

עד כה, למעט מקרים בודדים, נמנעה ישראל מלהתייחס למתקפות ממוחשבות נגדה. נתניהו הוסיף כי מטה הסייבר הלאומי "פועל לבלום את הניסיונות הללו, על ידי פיתוח מה שהייתי מכנה כיפת ברזל דיגיטלית לישראל להגנה מפני טרור מחשבים".

"כמו שיש לנו כיפת ברזל נגד טילים וגדר ביטחון נגד מסתננים וטרור - תהיה לנו הגנה דומה מפני מתקפות סייבר. אבל כמו בבניית הגדר, דרוש זמן להשלים את זה, ואנחנו עובדים על כך במלוא הכוח, במלוא המרץ".

אתמול דיווח הוול סטריט ג'ורנל כי האקרים איראנים הקשורים לממשלה עומדים מאחורי מתקפות הסייבר נגד מטרות אמריקאיות בחודשים האחרונים, שפגעו בבנקים אמריקאים וחברות אנרגיה במפרץ הפרסי. לדבריהם, במתקפה המקוונת היו "סימנים" שמובילים לממשלה בטהראן. ככל הנראה, קבוצת ההאקרים כוללת פחות ממאה מומחים איראנים לאבטחת מחשבים.

גם שר ההגנה האמריקאי, ליאון פאנטה, התייחס שלשום לאיום הסייבר מאיראן. לדבריו, האיום גדל, אך הפנטגון מוכן להתמודד עמו. פאנטה, שדיבר עם אנשי עסקים בניו יורק, אמר כי ההתקפות היו ככל הנראה ההרסניות ביותר שפגעו במגזר הפרטי עד כה.

פאנטה עצמו לא קישר את המתקפות לאיראן, אבל אמר כי טהראן "פתחה במאמץ מרוכז להשתמש בסייברספייס לטובתה". הוא הוסיף כי הפנטגון השקיע מיליארדי דולרים כדי לשפר את יכולתו לזהות את מקור המתקפות, לבלום אותן ולהגיב בעת הצורך. "תוקפים פוטנציאלים צריכים לדעת שלארה"ב יש את היכולת לזהות אותם ולדאוג שישאו באחריות למעשים נגד ארה"ב או האינטרסים שלה", אמר.

מומחי סייבר שהתייחסו לדברי נתניהו ופאנטה ציינו שתחום האבטחה מפגר בכמה שנים אחר תחום ההתקפה, והסיכויים להשגת הגנה הרמטית בעולם הסייבר הם קלושים. "משמח לשמוע שדברים קורים, ומובן שכדי לפתח אמצעי הגנה ובקרה נדרש זמן", אמר גיא מזרחי, מומחה סייבר ומייסד חברת סיברייה. "הבעיה היא ששוק האבטחה נמצא שנים אחרי עולם ההתקפות. כי ההתקפות המתוחכמות שמתגלות היום, כמו פליים, נוצרו כבר ב-2006-7 לפי הפרסומים. המתקפות המתוחכמות מתרחשות כבר היום. האור בקצה המנהרה, הוא שלישראל יש יכולת תגובה טובה לתקריות והפיקוח של רא"ם על מתקנים קריטיים, מציב אותנו במצב טוב יחסית למדינות אחרות".

רוני בכר, מנהל תחום תקיפה וסייבר באבנת אבטחת מידע, חברה העובדת עם גופי פיננסים, תשתית וביטחון בישראל ובמדינות נוספות בעולם, הסביר כי "גם אנחנו בהחלט מרגישים את העלייה הרציפה והעקבית באירועי מתקפות סייבר שמקורן באיראן, רוסיה וסין".

לדבריו, "סוגי והיקפי התרחישים עצומים והם כלל מערכתיים ומשום כך מחייבים מצד אחד יכולת תקיפה מורכבת שמגובה לרוב ע"י מדינה בעלת אמצעים ותשתיות, ומצד שני הערכות רגולטורית שמבצעת בקרה יעילה בהתאם למיפוי פוטנציאל הסכנות".

בכר משבח את שיתוף הפעולה להגברת המודעות לאיומי סייבר, אך מזהיר כי "מניסיון של 14 שנים בתחום, לא ניתן להתחייב למגר את תופעת הסייבר, בדיוק כפי שלא ניתן להתחייב למגר את תופעת הטרור. בסייבר מעורבים גורמים רבים, חלקם פיזיים וחלקם מיחשוביים, שמתוכנתים לפעול ככוח אחד גדול ומרוכז - ובסופו של דבר, הצלחתה של פעולת סייבר תלויה במשאבים הכספיים ובסבלנות שעומדת לרשותו של התוקף". הדרך היחידה לצמצם נזקים כתוצאה ממתקפות סייבר היא מודעות והבנה מעמיקה בתחום, רגולציה קפדנית על גופים מועדים ובעלי פוטנציאל תקיפה גבוה והרחבת הידע המקצועי של בעלי תפקידים יעודיים בארגונים השונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ