פרשנות |

הפלגים הקיצוניים ברצועה משבשים את מאזן ההרתעה

לאחר חודשים בהם שימרו ישראל וחמאס את השקט היחסי בדרום, העלייה במתיחות בתקופה האחרונה מהווה איום ממשי על מאזן ההרתעה ההדדי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

כבר כמה חודשים משמרים ישראל והחמאס מאזן הרתעה מורכב ביניהם בגבול רצועת עזה. אף שמדי פעם משגרים פלגים קיצוניים המזוהים עם אל-קאעדה רקטות לשטח ישראל (לעתים בידיעת החמאס ואף במעורבות עקיפה שלו) ואף שלעתים ישראל מתנקשת בחיי פעילים בפלגים הללו, במשך רוב העת נשמר שקט יחסי. נכון שהמרחק בין תקופות ההסלמה התקצר באחרונה – ובכל זאת, עדיין אין מה להשוות בין התקופה הנוכחית בגבול הרצועה למציאות ששררה בשנים שקדמו למבצע "עופרת יצוקה" בשלהי 2008.

העלייה במתיחות בחודשים האחרונים מבטאת, לראשונה, איום של ממש על מאזן ההרתעה ההדדי בדרום. מתחת לאפו של החמאס ולעתים בעידודו - פעילים באחדים מן הפלגים הקיצוניים מקיימים קשרים עם הארגון וחלקם אף מקבלים ממנו משכורת - הקימו הרשתות המזוהות עם אל-קאעדה מערך מסועף של פעילים ואמצעי לחימה. כעת, זה מערך רחב דיו כדי להצית את החזית בעצמו, בין אם באמצעות ירי תכוף של רקטות לנגב ובין על ידי פיגועים בנתיב שמכונה "ציר הח'", מעזה לישראל דרך סיני.

הדילמה הישראלית נותרה בעינה מאז קריסת משטר מובארק ואובדן השליטה המצרי על המתרחש בסיני. כיוון שחופש הפעולה הישראלי נגד טרור בסיני מזערי, נדרש צה"ל לפעול ברצועת עזה, כלפי חברים בהתארגנויות הג'יהאד השונות עוד בטרם עברו במנהרות לשטח סיני. על רקע זה תקף חיל האוויר ברצועה ארבע פעמים בשבוע שעבר. לצד הסיכון שהפלגים הקיצוניים יגיבו, קיימת סכנה (שהתממשה בשבוע שעבר ליום אחד), שגם החמאס ייגרר אחריהם. כרגע, נדמה שהחמאס עוד שולט באנשיו ונמנע מהסלמה כוללת. אבל רצף התקריות האחרונות מעמיד בספק את יכולתה של ישראל לשמור על שקט מכיוון הרצועה לאורך זמן.

זה, כמובן, משליך גם על מערכת הבחירות שנפתחה בישראל. אחד הטיעונים העיקריים שראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להבליט בקמפיין הנוכחי יהיה השקט הביטחוני היחסי השורר בגבולות, במשך כמעט ארבע השנים שבהן מכהנת ממשלתו. אבל כשבנגב שוב נשמעים, בתכיפות גוברת, קולות של אזעקת "צבע אדום", צפויים יריביו הפוליטיים של נתניהו לנצל זאת לטובתם.

הסלמה ממושכת יותר עשויה להעמיד את ממשלת נתניהו במבוכה גם בהקשר הפוליטי, אם יעלו שוב טענות של תושבי עוטף עזה על כך שהמדינה מזניחה את ביטחונם. הדברים רלוונטיים במיוחד לאחר שהתלמידים בנגב חזרו ללימודים עם תום חגי תשרי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ