ערב הבחירות, צה"ל ישלח צו ראשון ל-15 אלף חרדים

הצבא אינו מתכוון לגייס את החרדים מיד, אלא לשלבם בהליכי מיון לקראת שירות. בני 23-19 יוכלו להתגייס על פי בחירתם ולקבל הטבות שונות

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

צה"ל ישלח בשבועות הקרובים צווי התייצבות לראיונות בלשכת הגיוס לכ-15 אלף צעירים חרדים, בגילי 17 עד 19. הצבא אינו מתכוון לגייס את הצעירים החרדים מיד, אלא לשלבם בהליכי המיון שלו לקראת השירות הצבאי, תהליך שאמור לארוך עד שנה. זימון החרדים, במסגרת "צו ראשון", נעשה עקב פסילת חוק טל בידי בג"ץ, שנכנסה לתוקף באוגוסט האחרון. במקביל, יחל צה"ל להיערך להקמת גדודים נוספים שאמורים לקלוט אליהם בעתיד עוד חיילים חרדים שישרתו כלוחמים.

עיקרי התוכנית הצבאית באשר לחרדים, עם ביטול חוק טל, הוצגו אמש בדיון מסכם של בכירי צה"ל ומשרד הביטחון, בראשות שר הביטחון אהוד ברק. הבוקר יציג ברק את התוכנית לוועדת הביטחון של הכנסת. הצבא פעל בהתאם לקווים מנחים שהציב לו שר הביטחון. זו מעין "תוכנית גישור", שנועדה להתאים את מודל הגיוס הזמני למציאות שנוצרה בעקבות ביטול חוק טל, מתוך הנחה שלאחר הבחירות והקמת הממשלה החדשה ייעשה מאמץ לחוקק חוק גיוס חדש.

עם ביטול חוק טל חזר לתוקף חוק שירות הביטחון הישן. ברק הנחה את הצבא להגיש לו תוכנית חדשה שתתחשב בפסיקת בג"ץ, בצורכי צה"ל, בצורך לקיים שוויון בנטל ובהתאמת המתגייסים החרדים לשירות. התוכנית מתייחסת בראש ובראשונה לבני שני שנתונים: זה שנמצא לקראת גיוס (בני 17 ומעלה) וזה שדחיית גיוסו לא נכנסה לתוקף עקב פקיעת חוק טל (בני 18).

חרדים בלשכת גיוס תל השומר צילום: ניר קידר

יחד, הם כוללים כ-15 אלף חרדים. צעירים אלה יזומנו בתקופה הקרובה לראיונות לקראת מיון ושיבוץ בצבא. כמה מאות מהם כבר זומנו בחודשיים האחרונים. הכוונה היא שאת הבדיקות הרפואיות והאבחונים הפסיכוטכניים יערוך לחרדים צוות ובו גברים בלבד.

עם זאת, הגיוס עצמו לא ייעשה מידית אלא רק בעוד קרוב לשנה. בד בבד, ברק הנחה שלא לטפל בשלב זה בחרדים מבוגרים יותר ששירותם נדחה במסגרת חוק טל. חלק מהחרדים, בני 19-23, יוכלו להתגייס על פי בחירתם ולקבל הטבות שונות. למשל, חרדים מבוגרים יותר יקבלו בהדרגה פטור. ברק מעריך כי אחרי הבחירות בינואר 2013 והקמת הממשלה החדשה, יתחדש הדיון בחוק חליפי שיקבע מודל ארוך טווח ומחייב, ייתכן שלקראת הקיץ הבא.

בינתיים, ייערך הצבא כך שיוכל לפתוח בעתיד עד שלושה גדודי חי"ר נוספים בנוסח גדוד הנח"ל החרדי וכן גדוד בפיקוד העורף, גדוד במערך ההגנה האווירית (הנ"מ) ויחידות נוספות לתפקידים טכנולוגיים ולוגיסטיים במסגרת מסלול השח"ר (שירות חרדים). יש גם כוונה להפנות חלק מהחרדים לשירות במשטרה, במשמר הגבול ובמסגרת המשרד לביטחון פנים.

תוכנית ברק ועיתוי פרסומה קשורים כנראה גם בבחירות המתקרבות. הצגת מודל גיוס חדש, שבוודאי תהיה מלווה בעימות קולני עם המפלגות החרדיות, עשויה לשרת את מפלגת העצמאות, הנאבקת לחצות את אחוז החסימה. גורם ביטחוני בכיר אמר אמש ל"הארץ" כי "לנוכח ביטול חוק טל, צריך להתקדם למציאות חדשה. הצעדים שהוחל בהם מתחילים להניע את המערכת לכיוון הנכון, שעיקרו שוויון רב יותר בין האזרחים. מה שהיה לא יהיה עוד. עם זאת, זו אינה תוכנית דורסנית. צעירים חרדים לא יגויסו מיד".

הגורם הבכיר טען כי "מתחיל כאן תהליך הכנה ומיון לקראת הגיוס, כשלהנהגה החרדית נותר די זמן להיכנס לדו שיח ולהגיע לפתרון מוסכם. זו לא התרסה ולא צעד פופוליסטי. נעשו כאן צעדים אחראים ושקולים, שנובעים מהמצב החוקי שנוצר ובאים להנהיג פתרון זמני עד לגיבוש מודל גיוס חדש וכולל, שייקבע בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ