ברק: גיוס החרדים מעל גיל 20 - רק אחרי הבחירות

שר הביטחון החליט לדחות את מהלך הגיוס "כדי למנוע טענות שמדובר במהלך פוליטי". צה"ל צפוי לשלוח צו ראשון לחרדים בני 19-17

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום (שני) כי החליט לדחות את גיוס תלמידי הישיבה בגיל הביניים, 26-20, עד אחרי הבחירות, כדי למנוע טענות שמדובר במהלך פוליטי.

״מתוך הבנה שמדובר בתקופת הבחירות, נמנעתי בשלב הזה מלקבוע מסמרות בקשר לאוכלוסיית הביניים״, אמר ברק לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והוסיף, כי מדובר במהלך שהוא ״חלק ממניעת כוחנות ודורסנות״. ברק הבהיר כי ההחלטה הזאת לא סותרת את המצב החוקי הקיים היום.

ברק הבהיר בדיון לחברי הכנסת החרדים כי ״הכיוון הנכון לדעתי הוא שמה שהיה לא יהיה. אנחנו הולכים לכיוון של שינוי. הכיוון הנכון הוא שהבחורים בין 20 ל-25 תינתן להם הזדמנות לבחור אם להתנדב לשירות שח״ר, או לשירות מילואים ארוך בעורף באחד משירותי החירום״.

גיוס הנח"ל החרדי

לדברי ברק, כדי שניתן יהיה לגייס צעירים חרדים לצה"ל נדרשות שתי החלטות ממשלה: ״נדרש שיפוי תקציבי לתהליך משום שעלות גיוס חיילים חרדים גבוהה יותר מעלות גיוס חילונים״, אמר ברק והוסיף כי היכולת לגייס מותנית גם בהוראת שעה מטעם הממשלה שתאפשר את המשך הפניית הצעירים החרדים שצהל בחר שלא לגייס לטובת שירות לאומי-אזרחי״.

קבוצת האוכלוסיה המדוברת היא של חרדים בני 26-20 שקיבלו דחיית שירות בגין תורתם אומנותם במסגרת חוק טל. כדי לגייסם כעת יש צורך בחקיקת חוק חדש. במקביל, בשלושת החודשים האחרונים גוייסו מאות צעירים חרדים בגילאי 18-16 וצעירים שגילם 18 ומעלה שלא זכו עדיין לפטור במסגרת חוק טל.

יו"ר קדימה, שאול מופז, אמר מנגד בדיון כי אין מניעה להמשיך ולגייס חרדים לצה"ל גם במהלך תקופת הבחירות. ״אני מצפה שהחוק ימולא ככתבו וכלשונו״, אמר מופז.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי צה"ל ישלח בשבועות הקרובים צווי התייצבות לראיונות בלשכת הגיוס לכ-15 אלף צעירים חרדים, בגילי 17 עד 19. הצבא אינו מתכוון לגייס את הצעירים החרדים מיד, אלא לשלבם בהליכי המיון שלו לקראת השירות הצבאי, תהליך שאמור לארוך עד שנה. זימון החרדים, במסגרת "צו ראשון", נעשה עקב פסילת חוק טל בידי בג"ץ, שנכנסה לתוקף באוגוסט האחרון. במקביל, יחל צה"ל להיערך להקמת גדודים נוספים שאמורים לקלוט אליהם בעתיד עוד חיילים חרדים שישרתו כלוחמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ