האיחוד האירופי החליט על סבב סנקציות נוסף נגד איראן

ההחלטה התקבלה על אף הלחץ שהפעילה ממשלת שוודיה נגד הסנקציות. "מגנים את המשך העשרת האורניום - במיוחד במתקן בפורדו"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרי החוץ של 27 מדינות האיחוד האירופי שהתכנסו היום (שני) בלוקסמבורג החליטו להטיל סבב חדש של סנקציות על המשטר בטהראן, כחלק מהניסיון לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית באמצעים דיפלומטיים. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון הביעה תקווה שהמשא ומתן עם איראן, שנקלע למבוי סתום, יחודש בקרוב.

"אני בהחלט חושבת שיש מקום למשא ומתן", אמרה אשטון שמנהלת את השיחות עם איראן מטעם שש המעצמות – ארצות הברית, רוסיה, סין, גרמניה, בריטניה וצרפת. "אני מקווה שנוכל להשיג התקדמות בזמן הקרוב".

במסגרת המגעים שהתקיימו בין שש המעצמות בשבועות האחרונים ובשיחות שניהלו אשטון וסגניתה הלגה שמידט עם ראשי צוות המשא ומתן של איראן מתגבשת הסכמה על חידוש השיחות. ההערכה היא שסבב שיחות נוסף בין נציגי המעצמות לבין האיראנים יתקיים במהלך נובמבר, לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-6 בחודש.

שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה וקתרין אשטון בלוקסמבורג, היוםצילום: אי-פי

בימים האחרונים השמיעו בכירים איראנים התבטאויות בדבר נכונותם להתגמש ולשקול הפסקת העשרת האורניום לרמה של 20%. עם זאת, האיראנים דורשים בתמורה הסרה מלאה של הסנקציות, דבר שהמעצמות אינן מסכימות לו.

בסיום ישיבת שרי החוץ האירופים פורסמה הודעה ובה הביעו השרים "חשש גובר" לגבי תוכניתה הגרעינית של איראן והדגישו "את הצורך הדחוף שאיראן תיישם את כל התחייבויותיה הבינלאומיות". עוד נמסר בהודעה כי שרי החוץ האירופים "מגנים את המשך העשרת האורניום ואת הרחבת פעולות ההעשרה במיוחד במתקן בפורדו".

הסנקציות החדשות עליהן החליטו שרי החוץ של האיחוד האירופי הינן משמעותיות ביותר וצפויות להגביר את הלחץ הכבד ממילא בו נמצא המשטר בטהראן. במסגרת הסנקציות החדשות תחויב כל חברה באיחוד האירופי שמעוניינת להעביר כספים לאיראן או לבצע עסקה עם חברה באיראן לבקש אישור מראש מהממשלה במדינה שבה היא נמצאת. רק אחרי קבלת האישור ניתן יהיה לבצע את העסקה.

הסנקציות החדשות כוללות גם איסור על ביצוע עסקאות בנקאיות והעברות כספים לאיראן, למעט לצורך סחר במוצרים שמוגדרים הומניטאריים כגון מזון, תרופות ושורה של סחורות אחרות שיוגדרו "מסחר לגיטימי". עם זאת, גם על עסקאות אלה יהיה צורך בקבלת אישור ממשלתי מוקדם.

הסנקציות החדשות יכללו גם איסור על ייבוא גז טבעי מאיראן למדינות האיחוד האירופי וכן איסור על מכירת מתכות מסוגים שונים לאיראן. הסנקציות החדשות יאסרו על חברות באיחוד האירופי לספק לאיראן טכנולוגיה, ציוד וחלקי חילוף למכליות נפט וכן יאסרו על מתן רשות לצי מכליות הנפט של איראן לשוט תחת דגל של אחת ממדינות האיחוד האירופי. הדבר יפגע קשות ביכולתה של איראן לשווק את הנפט שלה ברחבי העולם, דבר שמתבצע בעיקר בדרך הים.

שגריר הולנד בישראל קאספר וולדקאמפ, שארצו פעלה באיחוד האירופי כדי להבטיח שההחלטה תתקבל, אמר היום כי חבילת הסנקציות הנוספת היא משמעותית ומלמדת על נחישות האיחוד האירופי להפעיל לחץ מרבי על איראן. "העובדה שאיראן עדיין לא עומדת במחויבויות הבינלאומיות אינה מתקבלת על הדעת", אמר וולדקאמפ. "נמשיך להפעיל לחץ על איראן עד אשר תשנה את מדיניותה... אנו כעת לא מהרהרים באופציות נוספות אולם איננו שוללים דרכים אחרות".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי ממשלת שוודיה ניסתה למנוע הטלת סבב עיצומים נוסף של האיחוד האירופי נגד המשטר בטהראן, בשל חשש לאובדן עסקת ענק בין חברת התקשורת השוודית "אריקסון" לממשלת איראן, כך עולה ממידע שהגיע למשרד החוץ בירושלים.

פקיד בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי מדינות בולטות באיחוד האירופי מודעות לעסקה המתוכננת, וכן לחשש של ממשלת שוודיה מכך שהעסקה תיפגע, אם יוטלו סנקציות נוספות על איראן – כפי שכאמור הוחלט היום.

"אנחנו יודעים שהשוודים חוששים שאם תבוטל העסקה בין אריקסון לבין איראן, הדבר עלול להשליך על עסקאות אחרות של החברה", אמר הפקיד הבכיר במשרד החוץ. "השוודים חוששים שמדינות אחרות בעלות רקורד בעייתי בכל הנוגע להפרת זכויות אדם, כגון סין, ישמעו על ביטול העסקה ויחששו להמשיך בקשרים עם אריקסון".

בעקבות הפרסום, זומן היום שגריר ישראל בשטוקהולם, יצחק בחמן-לביא, לשיחת נזיפה במשרד החוץ של שוודיה. מקור במשרד החוץ בירושלים ציין כי השגריר נפגש בצהריים עם סגן שר החוץ השבדי פרנק בלפרג, שביקש ממנו להסביר את ההדלפה לעיתון "הארץ". השגריר הישראלי השיב כי מדובר בהדלפה אנונימית ללא אישור, שאינה מייצגת את עמדת משרד החוץ.

שר החוץ של שוודיה, קארל בילדט, דרש הבהרות מישראל לגבי מה שהוא מגדיר "השמצות אנונימיות" בתקשורת מצד משרד החוץ בירושלים. אתמול פורסמו הצהרות נגדו ונגד ממשלת שוודיה בכל הנוגע למגעים באיחוד האירופי על סבב הסנקציות החדש נגד איראן.

ענקית התקשורת השוודית אריקסון חתמה בשנים האחרונות על שורה של עסקאות עם המפעילה הסלולארית האיראנית הממשלתית Iran-Cell. באוקטובר אשתקד פרסמה רשת בלומברג תחקיר נרחב על כך שאריקסון סיפקה ל-Iran-Cell ציוד תקשורת וטכנולוגיה המאפשרים מעקב אחרי מנויים ואיכון מכשירים סלולאריים. לפי התחקיר, המשטר האיראני השתמש במערכות אלה כדי לאתר פעילי אופוזיציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ