שבוע אחרי היירוט: חלקי מל"ט נמצאו ביער יתיר

בדואים תושבי האזור מצאו חלק מהכנף ומגוף המל"ט עליו היה רשום מספרו הסידורי. צה"ל: הממצאים ייבדקו על ידי הגורמים הצבאיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קצת יותר משבוע אחרי יירוט המל"ט שנשלח על ידי חיזבאללה, מתברר כי צה"ל הותיר בשטח חלקים גדולים מכלי הטיס. תושבים בדואים המתגוררים באזור דיווחו כי מצאו את חלקי כלי הטיס באזור יער יתיר שם יורט, כך פורסם היום בערוץ 10.

בין היתר נמצאו חלק מהכנף ומהגוף של כלי הטיס עצמו, עליו ניתן היה להבחין בכיתוב ובמספרו הסידורי – "12". צילום החלקים שנותרו בשטחי היער בנגב טושטשו בערוץ 10 לבקשת הצנזורה הצבאית. רק לאחר שדווח לרשויות על מציאת החלקים, הוזעק למקום חבלן משטרתי שבחן את מרכיבי כלי הטיס, והעבירם לידי חיל האוויר.

לאחר הפצצת המל"ט על ידי מטוסי חיל האוויר שהוזנקו לאירוע, הסבירו בצבא כי החליטו ליירטו באופן חריג מעל שטח פתוח בישראל משיקולים מבצעיים וכדי שלא לגרום נזק ליישובים עצמם. הסיבה למהלך היתה הרצון לאסוף את שברי המל"ט ובאמצעותם לנתח את זהות שולחיו. בצה"ל טענו כי היו יכולים ליירט את המל"ט בכל עת, אך מנימוקים אלו לא עשו זאת. חיילים רבים הוזעקו למקום ופתחו בסריקות ומצאו חלקים מהכלי עצמו, אך כעת מתברר כי אלו היו רק חלקים בודדים מאלו שנותרו בשטח לאחר היירוט.

אדם אוחז בחלקי המל"ט באזור יער יתירצילום: מתוך ערוץ 10

בסוף השבוע האחרון, חיזבאללה לקח אחריות לשיגור המל"ט. חסן נסראללה, מזכ"ל הארגון, אמר כי המל"ט טס לאורך עשרות קילומטרים מעל הים עד שנחשף. בשנים האחרונות פיתח חיזבאללה, בסיוע איראני, את הכלים הבלתי מאוישים האוויריים שברשותו. לתקרית האחרונה קדמו עוד כמה אירועים קודמים בהם הוטסו מל"טים של הארגון אל ישראל, כאשר שניים מהם, מדגם "אבאביל", הופלו על ידי חיל האוויר בזמן מלחמת לבנון השנייה. נסראללה הוסיף כי המל"ט, מתוצרת איראנית, "לא יהיה האחרון שיישלח לשמי פלסטין". מספרו הסידורי של המל"ט שהופצץ יכול אולי לתמוך באמירה זו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בצה"ל קיבלו את הממצאים באמצעות משטרת ישראל והם ייבדקו על ידי הגורמים הצבאיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ