חשיפת הפרוטוקולים |

הכבוד לבג"ץ שהלך לאיבוד

הפרוטוקולים לא חושפים סודות מרעישים, ופה ושם נשארים דברים חסויים, אבל ניתן ללמוד על אופיים של השרים ועל יראת הכבוד הגדולה לבג"ץ שאבדה

תום שגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום שגב

ארכיון המדינה הצטרף בחודשים האחרונים לשורה של ארכיונים ממלכתיים בעולם החושפים מסמכים חסויים בהתאם לתאריכים "עגולים" או אירועים שעמדו פעם במרכז החדשות. גם שני הפרוטוקולים מישיבות הממשלה שפרסם הגנזך אתמול רלוונטיים: בג"ץ אלון מורה שנפסק לפני 33 שנה צוטט בימים אלה בבג"ץ מגרון.

בדרך כלל אין הפרוטוקולים חושפים סודות מרעישים; רוב הדברים הנאמרים בישיבות הממשלה מתפרסמים בעיתונים פחות או יותר בזמן אמת, או במחקרים היסטוריים המתפרסמים לפני החשיפה הרשמית. החשיפה אטית מדי, זהירה מדי, שמרנית מדי; ההליך מסורבל ואין משקיעים בו די משאבים.

רבים מהפרוטוקולים אינם מתפרסמים בשלמותם: פה ושם נשארים דברים חסויים. לעתים קרובות אין מדובר במידע שפרסומו עלול לסכן את ביטחון המדינה: חלק ניכר מהדברים שצונזרו חושפים מעשים שלא ייעשו ודברים שאין לומר, לרבות פשעי מלחמה, רמאויות, אמירות גזעניות ועוד. גם באחד הפרוטוקולים שנחשפו אתמול יש קטע חסוי: שר החקלאות אריאל שרון מספר משהו שנראה על פי הקשרו כתעלול כלשהו, מן הסתם לא חוקי. הפרוטוקולים מלמדים על אופיים של השרים כפוליטיקאים, לפעמים כמדינאים. רוב שרי הממשלה אינם אומרים בישיבותיה דברים הסותרים את מה שהם אומרים בפומבי; פה ושם הם משקרים גם אל תוך הפרוטוקול. הפרוטוקולים המעניינים באמת מלמדים משהו על השקפות העולם של השרים ועל ערכי היסוד שלהם. כזה הוא אחד משני הפרוטוקולים שפורסמו אתמול.

בג"ץ הורה לממשלה להזיז את אלון מורה. שלא כבימינו הפרוטוקולים משקפים יראת כבוד גדולה כלפי בג"ץ. ראש הממשלה מנחם בגין התנגד לומר שהממשלה "תכבד" את החלטת בג"ץ, שמא ייווצר הרושם שאין זה מובן מאליו. בגין המדינאי דיבר כצפוי אל ההיסטוריה: כשהשר משה נסים אמר שההתנחלות אינה מכשול לשלום תיקן אותו בגין: "היא תרומה לשלום - היא תנאי לשלום". נראה שלא ראה כשל הגיוני בין החלק הראשון של המשפט לשני. נסים הציע להסמיך את ראש הממשלה להחליט היכן תוקם אלון מורה החדשה. בגין הפוליטיקאי ידע שלא ליפול לפח כזה: "תסלח לי מאוד, זו לא הצעה טובה לקבוע שראש הממשלה צריך לקבוע את המקום", נזף בו. הדיון אינו מתקדם מפני שטרם התקבלה חוות דעתה של פרקליטה בשם פליאה אלבק, מאמהות ההתנחלות שנכנסה לפולקלור הישראלי בזכות גיחותיה המתוקשרות אל הגדה, לעולם לובשת דובון חאקי גדול ומצוידת במפות. בגין מקפיד לקרוא לה "גברת פליאה" והרושם הוא שהכל מחכים לה ולמוצא פיה.

פרוטוקול הישיבה השנייה מתעד דיון עקרוני בהתנחלויות. הדובר המרכזי היה עזר ויצמן, שר הביטחון. הוא תבע אמנם "אתנחתא" בהקמת התנחלויות חדשות, אך הדגיש שעקרונית הוא בעדן. יותר ממדינאות שידר ויצמן פוליטיקה: אם תסתבך הממשלה בהקמת התנחלויות רבות מדי, הזהיר, הליכוד - שהוא ויצמן כה טרח על ניצחונו - עלול לחזור לאופוזיציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ