ביום השנה למותו: כתובת נאצה על קברו של משה דיין בנהלל

יומיים לאחר שהתקיימה במקום אזכרה לדיין, שהיה שר הביטחון בעת מלחמת יום כיפור, ריססו אלמונים "שר המחדל, בשם הנופלים" על קברו

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

אלמונים השחיתו הלילה את קברו של הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר משה דיין בבית הקברות בנהלל. הם ריססו עליו את הכתובת: "שר המחדל, בשם הנופלים". היום הוא יום השנה ה-31 למותו של דיין, שכיהן כשר הביטחון בזמן מלחמת יום כיפור ב-1973. לפני יומיים נערכה לו אזכרה במקום.

בתו, יעל דיין, סיפרה הבוקר בראיון לגלי צה"ל: "זה סתם, זה ודאי בודדים. זה תמיד קורה באוקטובר, שזה יום השנה למלחמת כיפור ויום השנה למותו של אבא. זה מעורר את הדברים הפחות יפים. אני מקווה שימצאו את מי שעשה את זה, שזה באמת מעשה פרחחות או צער בלתי נשלט ואני מקווה שיעברו לסדר היום". 

דיין הוסיפה כי "פעולה כזו אני לא זוכרת, אבל יש לפעמים דברים, לא רק בטוקבקים אלא גם במאמרים מובילים ובראיונות, שבאמת מעוררים צמרמורת וזעזוע. אני לא יודעת אם מי שהולך לבית קברות ומרסס צבע זה גם אלה שכותבים טוקבקים שמופנים אלי ופוגעים באבא בצורה איומה ונוראה, כאשר זה לא שייך אפילו לעניין, אני כבר לא מתפלאת.

כתובת הנאצה על קברו של דייוצילום: עבדאללה שמא

"הכתובת עצמה מדברת על 'שר המחדל ונקמת הנופלים', אז סביר להניח שזה משפחה שכולה שאיבדה מישהו במלחמת כיפור ועדיין מחפשים את האשם, זה עורר אצלם את אותו יצר נעלם של חילול. אנחנו כבר לא בגיל התלהמות ושאט נפש. אני לא מסתובבת עם פחית כדי לרסס נגד. צר לי, צר לי מאוד על צורת ההתבטאות הזאת של חילול קברים ומה ששמעתי שכתוב שם". 

ממשרד הביטחון נמסר: "המשרד מגנה בתוקף את השחתת קברו של הרמטכ"ל לשעבר משה דיין ז"ל בחלקה הצבאית בבית העלמין בנהלל. אנשי היחידה להנצחת החייל באגף המשפחות והנצחה של משרד הביטחון עושים את דרכם לבית העלמין כדי לתקן את הנזקים. בכוונת משרד הביטחון להגיש תלונה בנושא".

דיין היה הרמטכ"ל הרביעי של צה"ל בשנים 1958-1953 ובהמשך כיהן כשר החקלאות, שר הביטחון ושר החוץ. הוא כיהן בתפקיד שר הביטחון בזמן מלחמת ששת הימים ומלחמת יום כיפור. דיין מת מהתקף לב ב-1981 ונקבר בנהלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ