חמינאי על הסנקציות: האירופאים עודם בעידן הקולוניאלי

נתניהו בירך על הסנקציות נגד איראן, אך הביע ספק ביעילותן; לשגרירי מדינות אירופה אמר שמבחן העיצומים בכך שיגרמו לצטנריפוגות "להפסיק להסתובב"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לראשונה הבוקר לסבב הסנקציות החדש שהטיל האיחוד האירופי על איראן. במהלך פגישה בירושלים עם שגרירי מדינות האיחוד האירופי בישראל בירך נתניהו על הסנקציות החדשות, אך אמר שהן ייבחנו בהשפעתן על קבלת ההחלטות האיראנית בנושא המשך תוכנית הגרעין.

"אני מברך את האיחוד האירופי על הסנקציות הקשות נגד איראן שפוגעות קשה בכלכלתה", אמר נתניהו. "אך עד כה הסנקציות לא עצרו את תוכנית הגרעין. נדע אם הן משיגות את המטרה אם הצנטריפוגות יפסיקו להסתובב ותוכנית הגרעין תיסוב לאחור".

הסנקציות החדשות כוללות איסור על ייבוא גז טבעי מאיראן למדינות האיחוד האירופי וכן איסור על מכירת מתכות מסוגים שונים לאיראן. כמו כן כל חברה באיחוד האירופי שמעוניינת להעביר כספים לאיראן או לבצע עסקה עם חברה באיראן, תהיה מחוייבת לבקש אישור מראש מהממשלה במדינה שבה היא נמצאת.

בטהראן גינו את סבב הסנקציות החדש. המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, אמר כי "האירופאים מנסים להחזיר אותנו לשולחן הדיונים, אבל מתי בדיוק עזבנו אותו?". לדברי חמינאי, "האירופאים עדיין נמצאים בעידן הקולוניאלי של המאה ה-19, אבל הם צריכים להתמודד עם ההתנגדות של העם האיראני".

בסוכנות הידיעות אי-פי צוטט דובר משרד החוץ האיראני, ראמין מהמנפראסט, מכנה אותן "בלתי אנושיות", ומבטיח כי לא יגרמו למדינה לסגת מתוכנית הגרעין. מהמנפראסט אמר כי הסנקציות "בלתי חוקיות, ולא נבונות במיוחד", והוסיף ש"פעולות מסוג זה רק מעודדות את האומה האיראנית להמשיך בדרכה".

לדבריו, תוכנית הגרעין היא תירוץ בלבד למדינות המערב להטיל סנקציות על המדינה, ולראייה, אמר, הסנקציות השונות שמוטלות על המדינה זה עשורים ארוכים. "ברור למדי שמה שמפריע להן הוא התעקשותה של איראן לשמור על עצמאותה".

הטלת הסנקציות לוותה במתיחות-מה בין ישראל ובין שוודיה, לאחר שנחשף ב"הארץ" כי בירושלים טוענים שבשטוקהולם התנגדו להטלת העיצומים מסיבות עסקיות.

אתמול, באירוע של הקהילה היהודית בלונדון, אמר ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, כי ביקש מראש הממשלה נתניהו באופן אישי שלא לתקוף את מתקני הגרעין של איראן בעיתוי הנוכחי והזהיר אותו מפני ההשלכות החמורות של מהלך כזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ