גילי כהן
גילי כהן

שוב מקרה אלימות בצה"ל: מפקד וסגן מפקד פלוגה בחיל האיסוף הקרבי הודחו מתפקידם ונידונו למחבוש לאחר שסגן מפקד הפלוגה הואשם בהכאת חייליו במהלך הכנה לאימון לחימה. המקרה נחשף לאחר שאחד מחיילי פלוגת האימון המתקדם של חיל האיסוף הקרבי התלונן כי ביום שבת האחרון הכה אותו מפקדו, הקצין א', במוט עץ (שדרית) וכן חבט בו באגרופיו.

בעקבות עדותו של החייל נפתחה בבסיס ההכשרות בסיירים בדיקה מקיפה, במהלכה תוחקרו חיילים נוספים על ידי קצין בדרגת סגן-אלוף. החיילים אישרו את גרסתו של חברם וסיפרו כי לאחר האירוע הקצין החשוד אף התלוצץ על מעשיו. בעקבות זאת נשפט היום א' על ידי קצין האיסוף הקרבי הראשי, תת-אלוף גיא בר-לב, והוא שגזר עליו את העונש, שכלל 21 ימי מחבוש. גן מפקד הפלוגה נשפט ונשלח לעשרה ימים במחבוש.

מקרה ההתעללות פורסם לראשונה ב"nrg", שם דווח על מקרה אלימות נרחב יותר שבו, לפי עדויות, הכו מפקדי פלוגת האימון המתקדם את חייליהם בכל חלקי גופם, כשעיניהם של הפקודים מכוסות בחולצות. ואולם בצבא טוענים כי מקרה זה אינו מוכר להם.

בשנים האחרונות מנסה צה"ל להתמודד עם תופעת האלימות הגואה בקרב הגדודים הלוחמים, הרווחת בעיקר בשלבי ההכשרה, או כחלק מהיחסים בין החיילים הוותיקים לצעירים בפלוגות הלוחמות. נציב קבילות החיילים, אלוף (במיל') יצחק בריק, פנה באחרונה למפקדים באגרת מיוחדת וביקש מהם "להילחם בקשר השתיקה של חיילים ומפקדים זוטרים" סביב נושא הזובור, וכן הפציר בהם לנסות ולזהות סימנים מקדימים לתופעה.

לפני כחצי שנה נחשפה פרשת התעללות קשה בחטיבת גבעתי, שם היו חשודים מספר מפקדים כי השפילו והכו חיילים צעירים מהם. עם פרסום המקרה אמר אלוף (במיל') בריק: "האירועים האלה מעידים על התנהגות שאינה נורמטיבית ושאינה מתיישבת עם ערכי היסוד של כבוד האדם ורוח צה"ל. מעבר לכך, מטרידה אמירת החיילים לפיה חששו להתלונן פן יבולע להם".

באוגוסט האחרון פורסמה פרשת התעללות נוספת, הפעם בחטיבת כפיר. גם במקרה הזה, שאירע בפלוגה המבצעית של גדוד נחשון, נחשדו חיילים ותיקים בהתעללות בחיילים צעירים יותר. שתי פרשיות ההתעללות - בחטיבת כפיר ובחטיבת גבעתי – אומנם זכו להד תקשורתי נרחב, אך לבסוף הסתיימו בהסדרי טיעון.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בעקבות טענות חיילים על אימון שגרתי אשר תרגל יציבות במצב ירי, התבצע תחקיר ע"י מפקד בי"ס לאיסוף קרבי בו התגלו חריגות במתכונת האימון. תוצאות התחקיר הובאו בפני מפקד זרוע היבשה, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, ובפני קצין איסוף קרבי ראשי, תא"ל גיא בר לב, אשר שפט את מפקד הפלוגה לעשרה ימי מחבוש ואת סגן מפקד הפלוגה לעשרים ואחד ימי מחבוש. כמו כן, לאור חומרת האירוע שאינו עולה בקנה אחד עם הנורמות המצופות ממפקד בצה"ל, הוחלט להדיח את מפקד הפלוגה וסגנו מתפקידם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ