הרמטכ"ל האמריקאי יגיע לארץ לתרגיל המשותף עם צה"ל

בביקורו השני השנה יצפה מרטין דמפסי בתרגיל שייפתח בשבוע הבא אשר יתמקד בהגנה מפני מתקפת טילים ורקטות ומדמה מלחמה עם איראן וחיזבאללה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, יגיע לישראל בקרוב ויצפה בתרגיל המשותף לצה"ל ולאמריקאים. לדמפסי, שיהיה זה ביקורו השני בישראל בתוך פחות משנה, מתוכננות גם פגישות עם בכירי צה"ל ומערכת הביטחון. לצד דמפסי יבקרו בתרגיל בכירים אמריקאים נוספים, בהם ראש אגף המבצעים ומפקד פיקוד אירופה (יוקו"ם).

התרגיל המשותף, Austere Challenge 12, יתמקד בהגנה מפני מתקפת טילים ורקטות. בימים האחרונים כבר הגיעו לישראל כוחות החלוץ של היחידות האמריקאיות. מאות חיילים באו לנמל אשדוד, יחד עם סוללות של טילי נ"מ מדגם פטריוט. בהמשך ייפרסו בישראל ובסביבתה מערכות נוספות ליירוט טילים, בהן מערכת האייג'יס. בסך הכל ייטלו חלק בתרגיל קרוב ל-3,000 קצינים וחיילים אמריקאים, בשיתוף עם כוחות גדולים מצה"ל, בעיקר ממערך ההגנה האווירית והמודיעין.

התרגיל עצמו יחל ב-21 באוקטובר ויימשך כשלושה שבועות. שני הצבאות מקיימים תרגילים דומים מדי כשנתיים. במוקד התרחיש הפעם מתקפת טילים ורקטות ממזרח ומצפון, המדמה למעשה תרחיש של מלחמה עם איראן וחיזבאללה.

במקור יועד התרגיל להתקיים באביב האחרון, אולם נדחה על-פי החלטה משותפת של ישראל וארצות הברית התרגיל נערך על רקע ירידה מסוימת במתיחות בין ישראל לאיראן, לאחר הכרזת ראש הממשלה בנימין נתניהו באו"ם שממנה עלה כי הטיפול הצבאי באיום הגרעין האיראני יוכל להידחות לאביב 2013. עצם הימצאותם של חיילים אמריקאים רבים בישראל בשבועות הקרובים נראית כגורם מרסן, שיצמצם את הסיכוי להתקפה הישראלית בתקופה הקרובה.

בחודש שעבר ביקר בישראל בחשאי סגנו של דמפסי, ג'יימס וינפלד. מטרת הביקור הית קיום סדרת פגישות עבודה ודיונים ביטחוניים עם מקבילו, סגן הרמטכ"ל יאיר נווה, ובכירים אחרים במערכת הביטחון בכל הנוגע לשיתוף פעולה בין שני הצבאות.

באוגוסט השתתפה ספינת-הטילים של חיל-הים, אח"י "חנית", בתרגול חיפוש, חילוץ והצלה בים התיכון עם משחתות-טילים מסוג אייג'יס שכלל שימוש באש חיה. בהודעת חיל-הים האמריקאי על סיום ארבעת ימי התרגיל הובלט אז רצון לנתק כל קשר בינו לבין ההסלמה המילולית ביחסי ישראל-איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ