לקראת בחירות |

נתניהו יביא לאישור הממשלה חלקים מדו"ח המאחזים

בלשכת רה"מ מגבשים את החלטה, שתתייחס להקלת הליכי בנייה בהתנחלויות ורכישת קרקע בגדה, ובהכשרת מאחזים. היא לא תתייחס לקביעה שישראל אינה כובשת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו יביא לממשלה, אולי אף ביום ראשון הקרוב, חלקים מדו"ח המאחזים של ועדת אדמונד לוי – הטוען שישראל אינה כובשת בגדה ודן במעמד הקרקעות בה – כדי שתאמץ אותם. הדו"ח חובר על ידי ועדה בראשות השופט העליון בדימוס אדמונד לוי ופורסם בחודש יולי.

הצעד של נתניהו בא בעקבות לחץ של שרי הימין, ומרצון לרצות את המתנחלים לקראת הבחירות הקרובות לכנסת. פרסום ראשון על כך היה הבוקר (רביעי), בקול ישראל.

פקיד ממשלתי בכיר אישר את הדברים וציין כי החלטת הממשלה לא תאמץ את הדו"ח כולו, אלא רק "חלקים פונקציונליים" בו, הדנים בהקלת הליכי התכנון והבנייה בהתנחלויות בגדה, בהכשרת מאחזים בלתי חוקיים ובהקלת הליכי רכישת קרקעות בגדה על ידי מתנחלים.

בימים אלה עובד צוות במשרד ראש הממשלה על גיבוש נוסח ההחלטה. עדיין לא ברור אם היא תובא לאישור השרים בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון, או בזו שאחריה.
לדברי הפקיד הבכיר, החלטת הממשלה לא תתייחס לחלקים המדיניים בדו"ח אדמונד לוי, שקבעו שהגדה המערבית אינה שטח כבוש, ושבניית התנחלויות אינה מנוגדת לדין הבינלאומי ולאמנת ז'נווה הרביעית. אימוץ חלקים אלה עלול להתפרש כסיפוח בפועל של הגדה המערבית, או חלקים ממנה, ולגרור תגובה חריפה של הממשל האמריקאי והקהילה הבינלאומית.

נתניהו ניסה תחילה "לקבור" את הדו"ח ולא להפוך אותו להחלטת ממשלה, אבל בשבועות האחרונים הופעל עליו לחץ כבד של שרי מפלגתו – לימור לבנת, יולי אדלשטיין, גדעון סער, ישראל כץ ואחרים. נתניהו הדף את הלחצים אך הם גברו ככל שגברה התחושה שהוא עומד להקדים את הבחירות לכנסת. רבים משרי הליכוד, המבקשים לרצות את נציגי המתנחלים והימין הקיצוני בקרב מתפקדי הליכוד, פרסמו בימים האחרונים הודעות לעיתונות, שבהן קראו לנתניהו לאמץ את הדו"ח ולהפוך אותו להחלטת ממשלה.

נתניהו, שמנסה כעת לבלום בריחת מצביעים למפלגות הבית היהודי וישראל ביתנו בבחירות, החליט לבסוף להסיר את התנגדותו ולקדם החלטת ממשלה שתאמץ חלקים מהדו"ח.

שר הביטחון אהוד ברק הביע התנגדות לאימוץ הדו"ח ומסר כי "המהלך הזה יביא לתוצאה הפוכה מזו שאליה הוא מכוון. הדבר רק יגרום נזק למעמדה של ישראל בעולם".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, קרא היום לאמץ באופן מלא את דו"ח אדמונד לוי. לדבריו, "הדו"ח יפתור בעיות במישור הלאומי והבינלאומי. קביעת הוועדה שהשטחים אינם תחת כיבוש היא נכונה וחשובה, ואימוץ הדו"ח על ידי הממשלה יחזק את מדינת ישראל".

ח"כ חוטובלי מסרה היום בתגובה כי נתניהו הוכיח את מחויבותו להתיישבות היהודית בגדה.

דו"ח לוי הוגש ב-21 ביוני השנה. הוא מחזיק שני חלקים – האחד דקלרטיבי, ולפיו מעמד ישראל אינו של כובשת בגדה, על פי חוקי המשפט הבינלאומי ואמנת ז'נווה הרביעית. החלק השני הוא שורה של המלצות בעניין מעמד הקרקעות בגדה, הנוגעות לרישום בטאבו, פלישה לקרקע פרטית, צווי תפיסה לצרכים צבאיים וביטול צווים צבאיים המונעים ממתנחלים לפלוש לקרקעות חקלאיות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ