נשלמות ההכנות לתרגיל עם ארה"ב, בהשתתפות 2,000 חיילים וספינות טילים

עלות התרגיל הגדול ביותר שערכו צה"ל והצבא האמריקאי נאמדת ב-30 מיליון דולר. הוא יימשך כ-3 שבועות וינכחו בו הרמטכ"ל דמפסי ומפקד נאט"ו סטוורידיס

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

משלימים את ההכנות לקראת תרגיל המפקדות הגדול עם – ה-AC12, שיחל ביום ראשון הקרוב ויימשך כשלושה שבועות. בימים האחרונים באו לישראל מרבית החיילים האמריקאים שישתתפו בתרגיל. ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, , צפוי גם הוא לנחות בישראל ולצפות באימון.

התרגיל, , הוא אחד מסדרת תרגילים משותפים לצה"ל ולאמריקאים שמתקיימת בעשור האחרון. השנה יכלול התרגיל את מפקדת המטה הכללי של צה"ל וכן את מפקדת הכוחות האמריקאים באירופה (יוקו"ם). התרגיל עצמו יתמקד בהגנה מפני מתקפת טילים ורקטות ויתמודד "עם איומים קרובים ורחוקים", כפי שהסביר היום (רביעי) קצין בכיר בצה"ל הלוקח חלק באימון המשותף. 

התרגיל יכלול גם אימון מעשי של יירוט טילים על ידי סוללות הפטריוט (בתרגיל המשותף הקודם יירטו סוללות הפטריוט מל"טים – ג"כ) וכן סימולציות של תרחישים קיצוניים. בנמל חיפה יעגנו ספינות טילים של הצבא האמריקאי, שבהן מותקנת מערכת ה"אייג'יס" המיועדת ליירוט טילים. מלבד זאת ייפרסו בישראל מספר סוללות פטריוט אמריקאיות וכן

בתרגיל יקחו חלק כ-2,000 חיילים ישראלים ואמריקאים, לצד כ-2,500 חיילים אמריקאים שישתתפו בסימולציות של התרגיל וישהו באירופה ובארצות הברית. "תכלית התרגיל היא לחזק את מערכת היחסים ולהדק את שיתוף הפעולה בין הצבאות, מרמת המטכ"ל ועד הלוחמים בשטח", הוסיף הקצין הבכיר. 

ספינה של הצבא האמריקאי בנמל איסמעליה שבמצרים, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

התרגיל המשותף, שהיה אמור להתקיים באביב האחרון, שקיבלו שני הצבאות. במערך ההגנה האווירית מגדירים את תרגיל ה-AC12 "מרכיב משמעותי בשיפור המוכנות ללחימה" עם האמריקאים. "כשמסתכלים על האיומים החיצוניים למדינת ישראל, על שיתוף הפעולה בין האויבים, ועל כך שהעורף הפך למטרה, נראה שהאימון המשותף הוא חיזוק ליכולות המבצעיות", אמר הקצין. 

בשיחה עם כתבים זרים, אמר הערב הגנרל קרייג פרנקלין, מפקד הכוחות האמריקאיים שישתתפו בתמרון המשותף לשני הצבאות, כי זהו התרגיל המשותף הגדול ביותר שערכו שתי המדינות אי-פעם. עלות האימון המשותף נאמדת ב-30 מיליון דולר בעבור הצבא האמריקאי וב-30 מיליון שקלים בעבור ישראל. ביחס השיב הגנרל פרנקלין כי הוא לא השתנה באופן מהותי. "ישראל וארצות הברית הסכימו בצורה הדדית לעכב ולקצץ מעט בתרגיל, כדי להפחית את הנוכחות האמריקאית בשטח ישראל", הוסיף. 

משמעות בואם של כאלף חיילים אמריקאים לישראל בימים הקרובים, בהם הגנרל פרנקלין והגנרל דמפסי, לצד עצם קיום תרגיל שבוחן את כל האיומים האפשריים שיכולים לעמוד בפני ישראל, מעוררים דריכות לנוכח המתיחות בין ישראל לאיראן. תא"ל (מיל') ניצן נוריאל, מפקד הכוחות הישראלים בתרגיל, אמר כי "כל אדם מוזמן לנחש איזה מסר אפשר לקבל מהתרגיל". נוריאל הוסיף כי "שיתוף הפעולה החזק בינינו הוא מסר חזק בפני עצמו. אנחנו יכולים להשיג יותר יחד, וכל אחד יכול להסיק מזה כרצונו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ