דיווחים בעזה: חאלד משעל צפוי להגיע לראשונה לרצועה

ערוץ הטלוויזיה של חמאס דיווח כי ראש הלשכה המדינית ושורת אישים רמי דרג בעולם הערבי יבואו בשבוע הבא כדי "לסיים רשמית את המצור הישראלי"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ערוץ הטלוויזיה של החמאס, "אל-אקצה", דיווח היום (רביעי) מפי מקורות פלסטיניים בכירים כי בשבוע הבא יבואו לרצועת עזה שורה של אישים רמי מעלה מהעולם הערבי כדי "לסיים את המצור הישראלי המוטל זה כמה שנים (על עזה, א"י), באופן מלא ורשמי". על פי דיווחים לא מאומתים בכלי התקשורת של החמאס, אמור להצטרף לביקור ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, שמעולם לא ביקר ברצועה. לדיווח, עם זאת, אין אישור מפי בכירים בחמאס.

בתחילת השבוע הבטיח ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, כי בשבוע הבא יהיו תושבי הרצועה עדים להתפתחויות היסטוריות בשטח. לא ברור אם כוונתו לביקור של אמיר קטאר, חמד בן חליפה אל-תאני, ורעייתו מוזה שאמורים היו לבקר אתמול בעזה, אולם לנוכח ההסלמה בין ישראל והחמאס, נדחה הביקור למועד בלתי ידוע. 

משעל. מעולם לא ביקר ברצועת עזהצילום: אי–פי

על פי הדיווח, קטאר יוזמת פרויקט שיקום ענק לעזה, שבמסגרתו גם יועברו חומרי בניין דרך המעבר היבשתי ברפיח, שהיה פתוח עד כה לבני אדם בלבד. שגריר קטאר ברצועת עזה, מוחמד אל-עמאדי, הודיע השבוע כי בכוונת מדינתו להשקיע 254 מיליון דולר בשיקום עזה – ההשקעה המשמעותית ביותר לשיקום הרצועה מאז מבצע "עופרת יצוקה" לפני כ-4 שנים.

לדבריו אל-עמאדי, שיתוף הפעולה לקראת העבודות, שאמורות להתחיל בתוך שלושה חודשים, הוסדר עם ישראל ומצרים, כדי שאפשר יהיה להביא לעזה חומרי בנייה וכלים כבדים. מוצרי הבנייה נכנסים בחודשים האחרונים כמעט ללא הפרעה באמצעות המנהרות. 

הפרויקט הראשון שתוביל קטאר יהיה סלילת כביש מהיר לאורך חוף הרצועה, שבה מתגוררים כ-1.6 מיליון תושבים. לדברי כלכלנים, העבודות יבוצעו בידי קבלנים מקומיים ויספקו תעסוקה לאלפי אנשים ולספקי שירותים. במסגרת הפרויקט ייבנו, בין היתר, תשתיות לעיר חדשה, בתי מגורים ובית חולים. 

חמאס קיבל בברכה את ההודעה ומסר כי הפרויקט מהווה הוכחה ליציאת עזה מהבידוד בו היתה נתונה. השגריר אל-עמאדי, שאחראי מטעם קטאר ל"ועדת השיקום של עזה", כינה את הפרויקט "טיפת הגשם הראשונה". לשאלה אם קטאר חוששת שהשקעתם לא תיהרס במלחמה הבאה, ענה: "חיי אדם יקרים יותר מלבנים ופלדה. איני חושב שאלו יהיו המטרות בהן תפגע ישראל בעתיד. כך לפחות אנו מקווים. הפרויקטים האלה לא נועדו לחמאס, אלא לתושבי עזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ