פלוגת הכשרה בחיל האיסוף הקרבי פורקה בשל פרשת התעללות

מפקד הפלוגה וסגנו הודחו מתפקידם ונידונו לעונשי מחבוש. הפרשה נחשפה בתחילת השבוע כשאחד החיילים התלונן על אימון שכלל מכות במוטות עץ

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

פורקה פלוגת ההכשרה של חיל האיסוף הקרבי, שבה נחשפה לאחרונה פרשת התעללות. שישה מפקדים זוטרים - סמלים ומפקדי כיתות - נשפטו ונשלחו לכלא הצבאי בעקבות מעורבותם במעשי האלימות. אתמול (שלישי) נשפטו מפקד הפלוגה וסגנו, הודחו מתפקידם, ונשללה מהם האפשרות לפקד בעתיד על יחידות קרביות. מפקד הפלוגה נשפט על ידי קצין האיסוף הקרבי, תת-אלוף גיא בר לב, ונידון לעשרה ימי מחבוש. סגן מפקד הפלוגה נידון ל-21 ימי מחבוש.

האלימות בפלוגה נחשפה בתחילת השבוע, כאשר אחד החיילים התלונן על אימון שטח שכלל מכות באמצעות מוטות עץ (שדריות), במסגרת ההכנה לפעילות אינטנסיבית ביותר בעת הכשרת החיילים. בצבא הסבירו תחילה כי זהו אימון שגרתי שנועד לבדוק יציבות בזמן ירי, אך מאוחר יותר התברר כי שיטות הפעולה של המפקדים חרגו ממתכונת האימון המקובלת ומההוראות. עם זאת, מפקדים לשעבר במסגרת ההכשרה טוענים כי הדבר הפך לנורמה של ממש בפלוגה, שהם וחבריהם עברו גם בשנים עברו. 

לטענת אחד המפקדים, המכות נועדו להפוך אותם ל"מחושלים" יותר, ואלה היו, לדבריו, כאין וכאפס לעומת הדברים שעברו בעצמם בעת תהליך ההכשרה. אחד מהורי המפקדים שנשפט בפרשה שוחח עם "הארץ" ואמר כי בעקבות הדברים יש לבחון את התופעה לעומקה – ולא לפטור אותה בכך שהקצינים הזוטרים יישלחו למאסר. "לא יכול להיות שלא יתנו את הדעת על זה", הדגיש, "כל עוד זה לא ייגדע מהשורש – אירועים כאלה יקרו השכם וערב. הסמ"פ והמ"פ האלו עשו את הדברים שידעו כולם ביחידה הזו. כל עוד האחריות הזו לא תיפול על כתפיים נוספות, יש פה קשר של שתיקה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בעקבות טענות החיילים בנוגע לאימון שגרתי אשר תרגל יציבות במצב ירי, התבצעו מספר תחקירים בהם התגלו חריגות במתכונת האימון. לאור ממצאי התחקיר, הוענשו גורמים שונים בסגל הפלוגה ברמות הפיקוד השונות. הפלוגה תסיים את הכשרתה בימים הקרובים ותפוזר ביחידות המבצעיות". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ