צה"ל מתכנן הקמת סיירת לחרדים בלבד

בצה"ל מכינים את הקרקע לאפשרות של תגבור גיוס החרדים, אולם הדבר יקרה - אם בכלל - אחרי הבחירות. בתוכנית: הקמת גדודי חי"ר נוספים לחרדים

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

צה"ל מתכנן להקים סיירת חרדית ראשונה - פלוגה מובחרת שתסופח לחטיבת שריון ותתבסס על הבולטים שבין חיילי גדוד הנח"ל החרדי. התכנון הנו חלק מתוכניות המגירה הצבאיות למקרה שבו תאושר הרחבת גיוס החרדים.

הצבא אינו פועל עדיין למימוש התוכניות בפועל, מתוך הבנה שעליו להמתין לגיבוש המדיניות בדרג הפוליטי וכי החלטות מהותיות בתחום יתקבלו, אם בכלל, רק לאחר הבחירות הבאות לכנסת בינואר.

באביב האחרון קיים צה"ל הכנה נרחבת לאפשרות של תגבור גיוס החרדים, על רקע פסילת חוק טל בידי בג"ץ והקמת ועדת פלסנר שעסקה ב"קידום השילוב בשירות והשוויון בנטל". באחרונה חודשו הדיונים, בהנחיית שר הביטחון, אהוד ברק, שהציג בתחילת השבוע את עיקרי התוכנית בכנסת. ברק הנחה את הצבא לשגר כ-15 אלף צווי התייצבות לצעירים חרדים, בשנתונים שבין גיל 17 ל-19, כהכנה לאפשרות שאלו יגויסו תוך שנה. אולם, שר הביטחון גם הצהיר כי לא יינקטו צעדי גיוס בפועל לפני הבחירות.

חיילי נח"ל חרדי בתרגיל השתלטות על מבנהצילום: דרור ארצי/ג'יני

בתקופת עבודתה של ועדת פלסנר, הצבא נערך לצעדים מעשיים במחזור הגיוס של נובמבר 2012 ובהם הקמת סיירת חרדית. כעת, נדחו התוכניות לפחות עד למחזור הבא, מארס 2013. אם אכן יורחב לבסוף הגיוס, הכוונה היא להקים מחדש סיירת לאחת מחטיבות השריון, שכיום פועלת במתכונת של יחידת מילואים. הסיירת תורכב מחיילים שיצטיינו בשבועות הראשונים של טירונות הנח"ל החרדי ויעברו גיבוש ומיון מתאימים. בצבא קיימת שביעות רצון רבה מרמתו המקצועית של גדוד הנח"ל החרדי, המשרת במסגרת חטיבת כפיר, שהוקם לפני כ-15 שנה.

בנוסף לסיירת השריון, נערכים בצה"ל להקמת עוד גדודי חי"ר בנוסח הנח"ל החרדי, להקמת פלוגת אב"כ חרדית ופלוגת צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) בחיל ההנדסה וכן סוללה בה ישרתו חיילים חרדים באחד מגדודי חיל התותחנים.

בצבא מדגישים כי מימוש התוכניות תלוי במצב המשפטי בנוגע לגיוס ובהחלטות הדרג המדיני. למימושן יהיו גם עלויות כלכליות בלתי מבוטלות, כמו הקמת תשתית במחנות שונים של צה"ל באופן שיאפשר הפרדה של מתחמי השינה לחיילים חרדים מאזורים שמשרתות בהן חיילות, תשלום תמורת מזון בהכשר מיוחד, ותשלומי ת"ש בשיעורים גדולים לחיילים החרדים שלא מעטים מהם נשואים ואבות לילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ