וינשטיין הורה למדינה: להכשיר מאחזים רק אחרי הבחירות

בפירוט מצב המאחזים שהציגה הפרקליטות בפני בג"ץ, נמסר כי וינשטיין קבע שיש להשאיר את ההחלטה על מעמדם לממשלה הבאה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה באחרונה למדינה שלא להלבין מאחזים שנבנו ללא היתר, לקראת הבחירות. בתשובת הפרקליטות לבג"ץ על המאחז מצפה לכיש שבדרום הר חברון, נמסר כי וינשטיין החליט להשאיר את ההחלטה על מתן האישורים למאחז לממשלה הבאה, בשל הבחירות הקרובות.

מצפה לכיש הוא אחד המאחזים שנכללים בעתירה שהגישה "שלום עכשיו" ב-2007 באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, המבקשת להרוס שישה מאחזים שהוצאו להם צווי תיחום בשנת 2003. הממשלה החליטה, כי מה שנמצא על אדמות מדינה יוכשר, בעוד מבנים על קרקע פרטית ייהרסו. במסגרת החלטה הועתקו מבנים ברמת גלעד מקרקע פרטית לקרקע מדינה, ונהרסו מבנים במצפה יצהר.

כעת הורו השופטים לדווח על הנעשה בכל אחד ואחד מהמאחזים. בתגובה השיבה הפרקליטות כי "קיימת נכונות של הדרג המדיני לאפשר הסדרתו" של מאחז מצפה לכיש, אך היא תידחה לאחר הבחירות.

המאחז גבעת אסףצילום: ניר כפרי

באשר לגבעת אסף, היושב כולו על קרקע פלסטינית מוסדרת, השיבה המדינה כי התושבים רכשו חלקים משתי חלקות הכוללות את רוב שטח המאחז, וכעת נבדקת משמעות הדבר. בעבר מסרה המדינה לבג"ץ כי המאחז ייהרס עד סוף 2011, אך ביקשה מאז אורכות כמה פעמים.

בנוגע למאחז מצפה יצהר, נמסר כי התושבים במקום בנו ארבעה מבנים חדשים, כשאחד הוקם על קרקע פרטית - וייהרס בהתאם לסדרי עדיפויות. עוד נמסר כי ייהרס מבנה חדש במאחז מעלה רחבעם, שנבנה לאחרונה על קרקע פרטית. במאחז גבעת הרא"ה הסמוך לעלי, איתרו פקחי המינהל בנייה חדשה על קרקע שלא הוחלט אם היא פרטית או לא. מאחז זה נחשב לבן הטיפוחים של מועצת יש"ע, שפורשת עליו את חסותו הפוליטית. המדינה לא הודיעה אם תהרוס את המבנה.

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר ל"הארץ" כי "הממשלה שכחה שאיכפת החוק אינה שאלה פוליטית הקשורה לבחירות, אלא חובתה כלפי אזרחיה. הממשלה שוב מאלצת את הפרקליטות לכופף את החוק מטעמים פוליטים פנימיים ולרצות את המתנחלים".

מהיישוב יצהר נמסר כי "אנחנו קוראים להסדרת מצפה יצהר בהתאם למתווה שפורט בדו"ח אדמונד לוי".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שלח היום מכתב לראש הממשלה ולשרי הממשלה הקורא להם לאשר את דו"ח השופט אדמונד לוי בממשלה, למרות הבחירות שנקבעו. במכתב מציג דיין כמה החלטות חשובות אותן קיבלו ממשלות מעבר קודמות ואת פסיקת בג"ץ ועמדת היועץ המשפטי לממשלה, שקובעות כי ממשלת מעבר היא ממשלה לכל דבר ובסמכותה לקבל כל החלטה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ