ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פחות משבוע אחרי שהאיחוד האירופי הטיל סבב חדש של סנקציות קשות נגד איראן, קרא הבוקר (שבת) שר החוץ אביגדור ליברמן למדינות האיחוד האירופי להתעסק בענייניהן ולא להתערב בסכסוך הישראלי-פלסטיני. ההודעה שפרסם ליברמן היתה בתגובה לגינוי שהשמיעה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון להחלטה לבנות 800 יחידות דיור חדשות בשכונת גילה בירושלים.

אשטון פרסמה אמש הודעה לפיה היא מודאגת מאוד מהחלטת משרד הפנים שלשום לאשר את בניית יחידות הדיור החדשות. "ההתנחלויות אינן חוקיות בהתאם לדין הבינלאומי ומאיימות על פתרון שתי המדינות", אמרה אשטון. "המשך הבנייה בהתנחלויות מקשה על חזרה למו"מ".

ליברמן, שעומד לפתוח בקרוב את קמפיין הבחירות בהחרפה נוספת של הקו בנושא הפלסטיני, פרסם הודעה בה השתלח באשטון ובעמיתיה באירופה. "עדיף שהאיחוד האירופי יתמקד כרגע בבעיות שמתעוררות בין עמים ולאומים שונים על אדמת אירופה", אמר ליברמן בהודעה שפרסם. "לאחר פתרונן המוצלח של אותן בעיות נשמח לשמוע הצעות מהאיחוד האירופי לפתרון הבעיות עם הפלסטינים".

קריאתו של ליברמן לשרת החוץ של האיחוד האירופי ולמדינות החברות בו לא להתערב בענייניה של ישראל, תמוהה ביותר לאור העובדה שעד לפני שבוע הפעילו אנשי משרד החוץ ברחבי האיחוד האירופי מאמצי שתדלנות ולחץ מאסיבי על משרדי החוץ השונים כדי שיצביעו בעד הטלת סנקציות נוספות על איראן.

אביגדור ליברמןצילום: מיכל פתאל

ליברמן אף הגדיל ועשה כאשר שלח מכתב תודה לאשטון – כדי לברך אותה על הטלת הסנקציות. "זהו צעד אמיץ וחשוב והוא ראוי להערכה מיוחדת כשהוא קורה בתקופה לא פשוטה מבחינה כלכלית", כתב ליברמן לאשטון. "הודעתכם כי אתם מגנים את המשך העשרת האורניום... מוכיחה את נחישותה של אירופה למנוע מאיראן השגת אמצעים שיערערו את היציבות במזה"ת ואת שלום העולם כולו... אבקש באמצעותך להעביר את הערכתנו לכל המדינות השותפות למהלך".

הבוקר, ימים ספורים אחרי הברכות, תקף ליברמן את אשטון והאשים אותה ב"חוסר הבנה בסיסי של המציאות באזור". לדבריו, הגינוי האוטומטי של בנייה במזרח ירושלים "רק מעודדים את הפלסטינים להמשיך בסירובם לשבת למו"מ ולהמשיך בפעולות אנטי ישראליות בזירה הבינלאומית".

שר החוץ הוסיף שבמקום לגנות "בניה למגורים לאזרחים שלווים, שאינה מפריעה לאיש" צריך להתמקד במניעת הפעולות שמוביל יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). "גילה היא חלק בלתי נפרד מירושלים וירושלים היא חלק בלתי נפרד מישראל", אמר ליברמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ