צה"ל השתלט על הספינה השוודית שניסתה להגיע לעזה

בצבא אמרו כי ההשתלטות לא כללה הפעלת כוח. ה"אסטל" מובלת כעת לנמל אשדוד, בו יפורק הציוד ההומניטרי שעל סיפונה ואנשיה יועברו למשטרה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חיל הים השתלט הבוקר (שבת) על הספינה השוודית "אסטל", שניסתה להגיע לרצועת עזה והיא הובלה לנמל אשדוד. ההשתלטות בוצעה בגבול המים הטריטוריאליים של ישראל, ומדובר צה"ל נמסר כי הכוחות עלו לספינה לפי החלטת הדרג המדיני, בהתאם לחוק הבינלאומי ולאחר פניות לספינה באופן ישיר ובאמצעות הערוצים הדיפלומטיים, כדי למנוע ממנה להגיע לחופי עזה. 

בצבא אמרו עוד כי ההשתלטות בוצעה ללא הפעלת כוח. חיילי שייטת 13 ניהלו משא ומתן עם נוסעי הספינה, וביקשו מהם להצטרף אליהם לנמל אשדוד ולפרוק בו את הציוד ההומניטרי שהביאו, אולם הם סירבו. עם הגעת הספינה לאשדוד יועברו אנשיה לטיפול גורמי המשטרה ורשות ההגירה. 

הספינה השוודית לפני הפלגתה לעזהצילום: אי-אף-פי

לפי דיווח של אנשי הספינה ״אסטל״, בין נוסעיה נמצאים שלושה פעילים ישראלים – אליק אלחנן, רעות מור ויונתן שפירא. השלושה עלו על הספינה לפני ימים ספורים, באמצעות סירת מנוע שהגיעה מחופי יוון תוך התחמקות ממשמר החופים היווני, כך נמסר מהספינה. 

מקור במשרד הביטחון אמר בעקבות ההשתלטות על הספינה כי "הוראת הדרג המדיני לצה"ל להשתלט על הספינה אם נוסעיה לא יסכימו להצעת ישראל מרצון להגיע לאשדוד, נעשתה כחלק ממדיניות ישראל לאכוף את הסגר הימי על עזה". המקור הוסיף כי מדיניות זו, שאושרה בדו"ח האו"ם לאחר משט המרמרה, כוללת את זכותה של ישראל לפעול בים כדי למנוע הברחת אמצעי לחימה לארגוני טרור כפי שכבר אירע בעבר.

פעילים ממתינים בנמל אשדוד להגעת ה"אסטל", היוםצילום: אילן אסייג

המקור כינה את צוות הספינה "פרובוקטורים המונעים משנאה לישראל". "מטרתם של המארגנים אינה סיוע הומניטרי אלא הכפשת ישראל", הוסיף, "בעזה אין משבר הומניטרי: ניתן להכניס אליה את כל סוגי המוצרים והסחורות, למעט כלי נשק וחומרים אחרים שעלולים לשמש לפגיעה באזרחי ישראל".

משט הפעילים הפרו-פלסטינים יצא לדרכו מנאפולי לפני כעשרה ימים, כשעל סיפונו 17 נוסעים, בהם 11 אזרחים שוודים, וכן אזרחים מיוון, ספרד, ונורווגיה. בין אנשי הספינה גם חבר הפרלמנט הקנדי לשעבר, ג'ים מאנלי. ראש העיר נאפולי, לואיג'י דו מאג'יסטרס, בירך את צוות האונייה ואמר כי היא איננה מביעה תמיכה בחמאס אלא "תמיכה בפלסטין, בפלסטינים שחיים ברצועה, ובהסדר של שתי מדינות". 

באתר הספינה ציינו הפעילים כי היא נושאת עמה ציוד רפואי, ספרי ילדים שנתרמו מספרייה בשבדיה וכלי נגינה. הם הוסיפו כי משלוח הציוד הוא "לחלוטין לא אלים". ביום רביעי הוציאו אנשי הספינה הודעה לעיתונות בה הדגישו כי הם נחושים להגיע לרצועת עזה, וכי יסכימו לביקורת של האו"ם שתבחן את המטען שעל סיפונה. 

דובר הפעילים על הספינה, מיקאל לופגרן, מסר כי "מעולם לא התנגדנו לקיום ביקורות חוקיות של המטען שנושאת הספינה על ידי נציגי האו"ם, או על ידי הרשויות הלאומיות בנמלים הרבים בהם עברנו בדרכנו. אנחנו מסרבים לקבל את הדבר שהאו"ם והרוב המכריע של הקהילה הבינלאומית מתנגדים לו: המצור הבלתי חוקי, הגורם לפגיעה הומניטרית חמורה בתושבי רצועת עזה". 

גורם צבאי שהתייחס למשט אמר כי "מי שבאמת רוצה להעביר דברים לרצועה ולא לעשות פרובוקציה יכול לעשות זאת בדרכים אחרות". לדבריו, בעזה אין משבר הומניטרי ולכן ניתן להשתמש בדרכים המקובלות, בין היתר דרך מינהלת התיאום והקישור בעזה. 

סייע בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ