החל תרגיל פיקוד העורף המדמה רעידת אדמה, צונאמי ואלפי הרוגים

לראשונה יתרגלו כוחות הביטחון תרחיש של אסון טבע גדול בישראל. תרחיש האימה: צונאמי במישור החוף, 7,000 קורבנות ו-170 אלף חסרי דיור

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מערכת הביטחון החלה היום (ראשון) תרגיל המדמה לראשונה תרחיש של רעידות אדמה בישראל. התרגיל, שהכינו אנשי המשרד להגנת העורף, ידמה שתי רעידות אדמה שיפקדו את המדינה בזו אחר זו, הן בצפון והן בדרום. לפי התרחיש המדומה, גלי צונאמי ישטפו את חופי ישראל – בחיפה, בנחל פולג, בנמל תל אביב ובתחנת הכוח רידינג. היקף הנזק הצפוי הוא גדול במיוחד: 7,000 הרוגים, 70 אלף פצועים, ו-170 אלף חסרי דיור.

במסגרת התרגיל, ביקשו בפיקוד העורף מהאזרחים לצאת החוצה לשטח פתוח היום בשעה 11:00. במקביל, פיקוד העורף פרץ לשידור בערוצים 10, 2, 1, 23, 9 ובתחנות הרדיו קול ישראל, גלי צה"ל ובתחנות הרדיו האזוריות. סרטון של דקה הודיע לאזרחים על רעידת האדמה המדומה שפקדה את ישראל, וביקש מהם לפעול על פי ההנחיות.

להנחיות מדוייקות על התנהגות בעת רעידת אדמה - באתר פיקוד העורף

גם בעלי מכשירי הטלפון הסלולאריים התומכים במשלוח הודעות התרעה קיבלו הודעה אודות רעידת אדמה המתורגלת. בשעות 11:00-12:00 יקבלו כשלושה מיליון מכשירים סלולאריים בישראל את ההודעה "תרגיל! רעידת אדמה. יש לצאת לשטח פתוח" בארבע שפות. נכון להיום, מכשירי אייפון לא תומכים באפשרות לקבל את הודעות החירום (cell broadcast), וגם המכשירים ה"כשרים" אינם תומכים במערכת. רשת הסלולר החדשה "הוט מובייל" לא תומכת עדיין במערכת ההתרעה באזור המרכז.

בפיקוד העורף מגדירים את המערכת הסלולארית כמבצעית, אך עדיין לא מפעילים אותה בשגרה, אלא רק באימונים. בעתיד מתכוונים בפיקוד להפוך את ההתרעה לממוקדת יותר, לפי האזור המאוים מפני רקטות או מפני אסון טבע.

התרגיל התקדימי נבנה בהתאם לפקודת צה"ל לרעידות אדמה, שגובשה בשנה האחרונה על ידי אנשי פיקוד העורף. על פי הפקודה, במקרה של אסון טבע רחב היקף, יוקצו כל חיילי צה"ל בבסיסי ההדרכה וכן חלק ניכר מהכוחות הסדירים לטובת פעילות חילוץ והצלה באתרי ההרס.

השר להגנת העורף דיכטר וראש העיר ירושלים ברקת עם ילדי בית ספר בעיר במהלך התרגיל, היוםצילום: אמיל סלמן

קצין בכיר הסביר ל"הארץ" כי מאחר שרוב חיילי פיקוד העורף הם אנשי מילואים, שלוקח לפחות 24 שעות לגייסם לשירות, בתרחיש של רעידת אדמה לא תהיה ברירה אלא להשתמש בחלק משמעותי מהצבא הסדיר. "הכוחות יעלו על כלים כבדים ויגיעו לאזורי ההרס", הסביר.

האימון המרכזי בתרגיל יתרחש על הריסותיו של מבנה בית-ספר בחולון. באתר יוטמנו 150 בובות מיוחדות, שישמשו לתרגול חילוץ והצלה. הכוחות יוזעקו למקום בכמה סבבים: תחילה יבואו אנשי מגן דוד אדום ומערך הכיבוי, ויחלו בפינוי ראשוני של ניצולים. לאחריהם יתייצבו במבנה כוחות פיקוד העורף, שיוטסו במיוחד במסוקים צה"ליים מיריחו, שם הם שוהים בתעסוקה מבצעית. בהתאם לפקודה הצבאית יבוא לשטח גם גדוד לוחמים של חטיבת גולני, הנמצא כעת בשלבי הכשרה.

לקראת התרגיל נועד ביום חמישי השר להגנת העורף, אבי דיכטר, עם יו"ר המרכז לשלטון מקומי, שלמה בוחבוט, ועם 40 ראשי רשויות נוספים. "תרגיל רעידת אדמה עם אלפי הרוגים זה סרט שעוד לא חווינו", ציין דיכטר, "מטרתו למנוע מאסון להפוך לקטסטרופה שתשתק את המדינה". 

גם הרמטכ"ל, בני גנץ, התייחס בסוף השבוע לתרגיל הצפוי: "העיסוק בתרחיש של רעידת אדמה חשוב כי הוא נותן כלים להתמודד עם אפשרות של מקרה חירום רב-היקף". כחלק מההכנות לתרגיל ערך בשבוע שעבר המטה הכללי השתלמות בנושא רעידות אדמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ