גילי כהן
גילי כהן

הרשעה נוספת בפרשת התצפיתניות שכיבו את מסכי מערכת התצפית: 75 ימי מאסר בביצוע עבודות צבאיות נגזרו על י', חיילת משוחררת ששירתה כתצפיתנית בגבול הצפון. היא הורשעה בחריגה מסמכות "עד כדי סיכון חיי אדם", לאחר שכיבתה את אמצעי התצפית שעליו הייתה אחראית. 

השבוע נגזר דינה בבית הדין הצבאי של פיקוד הצפון בחיפה. לפי הסדר הטיעון שהושג עמה, מלבד ימי המאסר שהוטלו עליה היא תיקנס באלף שקלים ותורד לדרגת טוראי. כמו כן, הוטלו על החיילת, שהשתחררה לפני כארבעה חודשים, שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים. מדובר בעונש המשמעותי ביותר שניתן עד כה למעורבת בפרשה. יש לציין כי העונש שניתן לה, המבוצע מחוץ לכותלי הכלא הצבאי, מהווה רישום פלילי מופחת.

פרשת התצפיתניות נחשפה ביולי שעבר, ועוררה תשומת לב מיוחדת לאחר שארבע חיילות ששירתו בגבול הצפון כיבו את מכשירי התצפית שעליהן היו אחראיות והלכו לישון. הפרשה נחשפה בעקבות חשדות שהתעוררו בפיקוד צפון באשר לתקלות לכאורה במכשירי התצפית. כנגד החיילות הוגשו כתבי אישום חמורים ביותר, שכללו גם סעיפי אישום של חריגה מסמכות עד כדי פגיעה בביטחון המדינה.

עמדת תצפית. ועדה צה"לית קבעה שהעומס שמוטל על התצפיתניות "בלתי נסבל"צילום: ירון קמינסקי

נציב קבילות החיילים, אלוף (במיל') יצחק בריק, פרסם באותה שנה דו"ח חריף שהצביע על פערים משמעותיים בתחומי הבריאות, הלוגיסטיקה והמזון ביחידות התצפיתניות. במקביל, התקבלו בצבא תלונות חמורות של הורי חיילות המשרתות בתפקיד זה, שדיווחו על יחס וטיפול לקוי בבנותיהן.

בעקבות המקרה, הוקמה ועדה בראשות סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נוה, שבדקה את תנאי השירות של התצפיתניות. הוועדה קבעה שעל החיילות המשרתות בתפקיד זה מוטל עומס בלתי נסבל, ובין היתר מנתה שורה של שינויים שיש לערוך בתנאי השירות הקיימים. החלטות הוועדה שאושרו על ידי הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, הביאו לשינוי משמעותי בתנאי שירותן של התצפיתניות. כל אחד מהפיקודים המרחביים העביר מיליון שקלים בשיפור מיידי של התנאים הפיזיים בחמ"לי התצפית, שהושקעו בהתקנת מזגנים, הוספת מיטות וכסאות, ברכישת מכשירים להכנת מזון כמו טוסטר-אובן ועוד. בנוסף נקבע כי בכל גדוד תצפיות יוצב רופא קבוע, ואילו חיילות המשרתות כתצפיתניות יקבלו עדיפות בעת קבלת טיפול רפואי במרפאות הצבאיות. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ