בכירים בממשל האמריקאי: איראן הסכימה למו"מ ישיר על תוכנית הגרעין

שר החוץ האיראני הכחיש את הדיווח בניו יורק טיימס לפיו המדינות הסכימו לשיחות ישירות: "השיחות נמשכות עם שש המעצמות"

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס

ארצות הברית ואיראן הסכימו לראשונה לקיים משא ומתן ישיר ביניהן על תוכנית הגרעין האיראנית. כך טענו היום (שבת) בכירים בממשל אובמה, שהחלו להכין את השטח למה שעשוי להיות ההזדמנות הדיפלומטית האחרונה להימנע ממתקפה צבאית נגד איראן.

בכירים בטהראן עמדו על כך שהשיחות יתקיימו לאחר הבחירות בארה"ב בעוד שבועיים, שכן האיראנים מעוניינים לדעת קודם כל עם איזה נשיא הם צפויים לשאת ולתת. ההסכמה בין שתי המדינות היא תוצאה של עבודה מאומצת וחשאית בין בכירים מוושינגטון ומטהראן שהחלה בתחילת כהונתו של הנשיא אובמה, לפני כשלוש שנים וחצי.

ההודעה באה בתקופה קריטית במרוץ לנשיאות בארה"ב – שבועיים בלבד לפני יום הבחירות ויממה לפני העימות האחרון בין אובמה לבין יריבו רומני, שיתמקד בביטחון הלאומי של ארה"ב וביחסי החוץ שלה.

להודעה זו יש פוטנציאל לסייע לאובמה בעימות עם רומני השבוע. הנשיא יכול לטעון כי הוא קרוב לפריצת דרך במסגרת המאמצים שנערכים זה עשור לעצור את איראן מלהשיג יכולת גרעינית. אולם, היא גם מציגה סיכון בפני אובמה, אם יתברר שהאיראנים מנסים להרוויח זמן נוסף לשם קידום תוכנית הגרעין. פקידים בארה"ב הביעו חשש שטהראן תנצל את המו"מ כדי לדחות פעולה צבאית אפשרית של ארה"ב נגד מתקני הגרעין - עד לאחר שתעבור את נקודת ה"אל חזור".

כמו כן, עדיין לא ברור אם רומני ימשיך את המגעים הישירים עם טהראן, אם יבחר לנשיאות. המועמד הרפובליקאי ביקר פעמים רבות את הנשיא אובמה על כך שהוא מפגין חולשה כלפי איראן, וטען שהוא לא התייצב לצד ישראל נגד האיום הגרעיני האיראני.

ואולם בעקבות הפרסום, הכחיש דובר המועצה לביטחון הלאומי של הבית הלבן, טומי וייטור, שיש הסכמה לשיחות עם איראן אחרי הבחירות. בהודעה קצרה שפרסם נאמר כי "הנשיא הבהיר שימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני וכי ייעשה מה שיידרש על מנת לוודא זאת. מטרת הסנקציות הייתה תמיד ללחוץ את איראן לעמוד בהתחייבויותיה. האחריות מוטלת על האיראנים לעשות כן, אחרת הם ימשיכו לסבול מסנקציות חריפות והגברת הלחץ". בהודעה נאמר עוד כי ארה"ב עובדת עם המעצמות במועצת הביטחון של האו"ם על מנת להגיע לפתרון דיפלומטי, אך הדגישו כי מתחילת הדרך הביעו נכונות לקיים שיחות בין שני הצדדים.

השתתפה בהכנת הידיעה: נטשה מוזגוביה


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ