איראן מכחישה: אין משא ומתן עם ארה"ב על הגרעין

שר החוץ האיראני הכחיש את הדיווח לפיו המדינות הסכימו לשיחות ישירות; נתניהו: אין סיבה לחשוב שבמו"מ ישיר היא לא תמשיך להרוויח זמן ולקדם הגרעין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי הפרסום הבוקר (ראשון) בניו יורק טיימס על פריצת דרך במגעים בין איראן לארה"ב על תוכנית הגרעין האיראנית, הגיב לראשונה הערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו,  ואמר כי כי אין ברשות ישראל מידע על מגעים כאלה, ואינו יכול לומר אם אלו מתקיימים בפועל.

"איראן משתמשת במשא ומתן ובמגעים כדי להרוויח זמן ולקדם את תוכנית הגרעין האיראנית. אין לי שום סיבה לחשוב שבמגעים עם ארה"ב היא תנהג אחרת", אמר באימון שהתקיים בחולון במסגרת תרגיל העורף הלאומי. לדבריו, "הדרך הדיפלומטית להפסיק את תוכנית הגרעין היא שילוב של סנקציות יותר חריפות ושל אופציה צבאית. כל עוד אני ראש הממשלה ישראל לא תיתן לאיראן להגיע ליכולת גרעין צבאית".

דבריו מגיעים לאחר שגורם בכיר בלשכתו הבהיר עוד כי "על איראן להפסיק את כל העשרת האורניום. להוציא את האורניום המועשר שבידיה מחוץ למדינה ולפרק את המתקן התת קרקעי בקום".

איראן הכחישה הבוקר את הדיווח לפיו היא הסכימה למשא ומתן ישיר עם ארה"ב על תוכנית הגרעין. "אנחנו לא מקיימים שיחות או משא ומתן עם ארה"ב", אמר שר החוץ האיראני, עלי אכבר סלאחי, במסיבת עיתונאים מיוחדת. "שיחות הגרעין נמשכות עם שש המעצמות. מעבר לזה אין לנו מגעים עם האמריקאים".

העיתון "ניו-יורק טיימס" דיווח אמש כי במסגרת שיחות חשאיות שהתקיימו בין בכירים בממשל האמריקאי לבין בכירים איראנים – המדווחים ישירות למנהיג העליון האייתוללה חמינאי – הוסכם לקיים פגישה ישירה בין הצדדים, שתדון בתוכנית הגרעין, מיד לאחר הבחירות לנשיאות ארה"בֹ ב-6 בנובמבר. הבית הלבן הכחיש תוך זמן קצר את הדברים, וציין כי לא נקבעה כל פגישה.

לפי דיווח ברשת NBC לפנות בוקר, פקידים בכירים בממשל אובמה אישרו כי אכן התקיימו שיחות בערוץ חשאי בין וושינגטון וטהראן, אולם בשלב זה לא נקבעה פגישה בין הצדדים. הבכירים האמריקאים אמרו לכתבת המדינית של הרשת, אנדריאה מיטשל, כי גם ישראל וגם המעצמות שמעורבות במשא ומתן עם איראן – רוסיה, סין, גרמניה, בריטניה וצרפת – היו מעודכנות בקיומן של השיחות החשאיות.

עוד לפני התגובה הרשמית מלשכת ראש הממשלה, שורה של בכירים ישראלים דחו את הדברים וטענו כי ישראל אינה יודעת דבר לגבי קיומן של שיחות אלה. שר החוץ אביגדור ליברמן אמר לגלי צה"ל כי אינו יודע דבר בעניין וכי ישראל לא עודכנה על ידי ארה"ב. ליברמן אף יצא נגד הרעיון של חידוש המו"מ עם איראן והקלות בסנקציות שמוטלות עליה. לדבריו, בתקופה הזו יש דווקא להגביר כמה שיותר את הסנקציות.

גם המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, משה יעלון, אמר כי אינו מכיר כל מידע שהועבר לישראל מארה"ב לגבי כוונה לקיים פגישה ישירה עם נציגים איראנים לאחר הבחירות. "זה לא סוד שהתקיימו מגעים בין האמריקאים לאיראנים ושהיו ניסיונות לנצל את העובדה שארה"ב היא חלק מהשיחות שמקיימות שש המעצמות עם האיראנים, כדי לקיים מו"מ ישיר.

ואולם, איראן מסרבת באופן עקבי לקיים מגעים גלויים עם ארה"ב", אמר יעלון. "אני מאמין להכחשה של הבית הלבן". בסביבתו של שר הביטחון אהוד ברק הדגישו גם כן שהפרטים שפורסמו ב"ניו-יורק טיימס" אינם מוכרים במערכת הביטחון, "כבר זמן רב יש ניסיונות לקיים שיחות כאלה אבל אנחנו לא מכירים שום פריצת דרך", אמרו מקורבי ברק. שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן אמר בראיון ל"ניו-יורק טיימס" כי ישראל לא עודכנה על קיומן של השיחות, אם אלה אכן התרחשו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ