המנצחים בבחירות המקומיות ברשות הפלסטינית: המועמדים שגורשו מהפתח

הבחירות השנה נחשבו פחות מעניינות, לאחר שחמאס החליט לא להשתתף בהן. רשימת הנשים בחברון לא זכתה אפילו במושב אחד

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ועדת הבחירות המרכזית ברשות הפלסטינית הכריזה אתמול על תוצאות הבחירות שנערכו ביום שבת ל-93 הרשויות המקומיות, בהן נרשמו שיעורי השתתפות נמוכים מבעבר. לפי נתוני הוועדה, שיעור ההצבעה הגיע לכ-55% בלבד, בהשוואה לכ-60%, בבחירות שנערכו לרשויות המקומיות ב-2005.

הבחירות השנה נחשבו מעניינות פחות לנוכח החלטת החמאס שלא להשתתף בהן – כך שהקרב הפוליטי התנהל למעשה בין מועמדי הפתח, נציגי תנועות השמאל ואנשי פתח שהחליטו להתמודד באופן עצמאי וגורשו בשל כך משורות התנועה.

ואמנם לאחר היוודע התוצאות, נראה כי הנהגת הפתח (הוועדה המרכזית), ובראשה יו"ר התנועה מחמוד עבאס (אבו-מאזן), הם אלו שיוקרתם נפגעה יותר מכל. מתברר כי בשלוש ערים זכו בבחירות המקומיות דווקא המועמדים העצמאיים שגורשו משורות הפתח על ידי ההנהגה, בשל החלטתם לרוץ מול מועמד רשמי מטעם הארגון.

קלפי בחברון, אתמולצילום: אי-אף-פי

המקרה הבולט מכל הוא של ע'סאן א-שקעא, בעבר מראשי הפתח ואש"ף, שהחליט להתמודד מול אמין מקבול, נציג הפתח. א-שקעא גורש מהפתח אך זכה בבחירות בשבת בשכם. כך גם בג'נין, שם ניצח ווליד אבו מוויס (איש פתח במקור) בקרב מול נציג הפתח הרשמי ובטובאס. ברמאללה ניצח בבחירות איש הפתח מוסא חדיד שרץ ברשימה עצמאית נפרדת מזו הרשמית שבראשות ז'נט חורי, שאמנם קיבלה את תמיכת עבאס, אך הפסידה בבחירות.

בבית לחם רשמה תנועת הפתח ניצחון זעום על פני רשימת ארגוני השמאל שהתמודדה מולה. האזור הגדול ביותר שבו זכו נציגי הפתח הרשמיים הוא בחברון, שבבחירות בה לא הצליחה רשימת הנשים, שזכתה לסיקור נרחב בתקשורת, לזכות אפילו במושב אחד. כמו כן ניצחו נציגי הפתח הרשמיים בבחירות ביריחו, טול כרם, אל בירה וקלקיליה.

איש הפתח נביל עאמר, שאינו מאוהדיו של עבאס, אמר כי התערבותה של הוועדה המרכזית של הפתח בקביעת הרשימות הובילה לכישלון החלקי – ולניצחונם של פעילי השטח, שהורחקו על ידי הוועדה. "המשבר הפנימי בתוך הפתח הוביל לניצחון המגורשים וכישלון המגרשים", כתב עאמר בעמוד הפייסבוק שלו, "יש לבדוק ולחקור את התופעה הזו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ