הנחת מערכת הביטחון: בשעת חירום אמיתית יידרש סיוע זר

תרגיל העורף הנרחב שנערך היום דימה רעידת אדמה חזקה וגל צונאמי. במהלכו תורגלה גם קליטת סיוע בינלאומי. התרגיל יימשך מחר ומחרתיים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

כל גופי הביטחון שהשתתפו היום (ראשון) בתרגיל העורף הלאומי סיימו בשעה האחרונה את הערכת המצב לסיכום אירועי היום. "המבחן הגדול של שיתוף הפעולה יהיה מחר בבוקר, בזמן העברת האחריות בין המשטרה לצבא", אמר גורם המעורה בפרטי תרגיל העורף. בהערכת המצב הלאומית שהתקיימה הערב נכחו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, אהוד ברק, השר להגנת העורף, אבי דיכטר, הרמטכ"ל, בני גנץ ומפקד פיקוד העורף, אייל אייזנברג.

דיכטר אמר הערב כי "תרגול ארצי בקנה מידה שכזה יעזור לכל רשות מקומית ולכל גוף להפיק לקחים ולהכין מערכות לקראת רגע האמת". במערכת הביטחון יודעים כי בשעת חירום לא יהיה ניתן לסמוך רק על כוחות סיוע מקומיים, ולכן יצטרכו גם לקלוט סיוע מגורמים בין-לאומיים, כמו האו"ם, נאט"ו, הצלב האדום והמשמר הלאומי האמריקאי. דבר זה יתורגל גם בימים הקרובים של האימון.

חיילים ישראלים אמריקאים בתרגיל פיקוד העורףצילום: מוטי מילרוד

התרגיל דימה רעידת אדמה בכל רחבי ישראל וצונאמי ששוטף את מרכז הארץ בעקבותיה. במהלך היום התבקשו אזרחי המדינה לצאת לשטחים פתוחים פעמיים: בשעה 11 בבוקר ובשעה 19 בערב. בצה"ל קיוו כי ילדי המשפחות שתרגלו בשעות הבוקר בבתי הספר ובגנים את היציאה לשטח פתוח יביאו לכך שגם הוריהם יתאמנו על הפעולות בשעת חירום. עם זאת, בצבא העריכו כי עיקר התרגול יתבצע במקומות הציבוריים – משרדים ממשלתיים, מוסדות חינוך, מוסדות ציבוריים, שגרירויות זרות ומפעלים חיוניים.

בשעות הערב הגיעו ראש הממשלה, שר הביטחון, השר להגנת העורף והרמטכ"ל לאתר האימון המרכזי של פיקוד העורף בחולון. על הריסות בית ספר ישן בשכונת ג'סי כהן תרגלו כוחות פיקוד העורף את חילוצם של מאות תלמידים, שלפי תרחיש התרגיל נלכדו בין ההריסות.

שר הביטחון ברק אמר בתדרוך שקיים לעיתונאים כי האימון "מכין אותנו לתרחישים שונים, מתסריט של רעידת אדמה, שהוא באמת מאוד מרוחק, לתסריטים המעשיים מאוד שחווינו פה לפני כמה שנים בקנה מידה קטן, ושאנחנו עשויים להיקלע אליהם בהתקפות טילים על מרכז הארץ".

ראש הממשלה התייחס להבדל בין שני אירועי החירום ואמר כי "יש שוני יסודי בין האירוע הזה להתקפות על העורף ברקטות או בטילים. אנחנו מבקשים פה לצאת מהמבנים, ואילו במתקפת הטילים מבקשים להיכנס לתוך הבתים. זה שוני גדול מאוד, יחד עם נושא ההתרעות, כי אין התרעה ברעידת אדמה". 

מחר יתקיים תרגיל מרכזי בבית החולים רמב"ם בחיפה, שיכלול גם את העברת חדר המיון לשטח פתוח בעקבות רעידת אדמה. בחיפה יתרגלו גם תרחיש של זליגת חומרים מסוכנים מאזור הנמל. לכך התייחס היום מפקד פיקוד העורף, האלוף אייל אייזנברג, לאור הסתירה בין שתי ההוראות המרכזיות לאזרחים: בעוד בעת רעידת אדמה הם נקראים לצאת אל השטח הפתוח, בעת דליפת חומרים מסווגים הם מתבקשים להישאר בבתיהם. "החשש מנזק ממבנים גבוה יותר בעת רעידת אדמה", אמר האלוף אייזנבג. "תרחיש רעידת אדמה סביר במדינת ישראל ומדבר על היקפי נזק בנפש וברכוש משמעותיים לאין ערוך ביחס לתרחיש המלחמתי". 

כמו כן יערך ביום שלישי תרגיל מיוחד בפלמחים, שידמה חילוץ של נפגעים והרוגים רבים כתוצאה מגלי צונאמי גבוהים שהכו את מרכז הארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ