בכיר לשעבר בפרקליטות הצבאית: ההתנהלות בשטחים פוגעת ביכולתנו להגן על עצמנו

ראש מחלקת הדין הבינלאומי בצה"ל לשעבר ביקר קצינים שהגיבו "מאוחר ובלשון רפה" להתקפות על חקירות חיילים בעופרת יצוקה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

"אנחנו משלמים מחיר ביכולת להגן על עצמנו, בגלל האופן שבו נתפסת הפעולה שלנו בשטחים" – אמר היום (שני) ראש מחלקת הדין הבינלאומי בצה"ל לשעבר, אלוף משנה (במיל') לירון ליבמן, בכנס של המכון לדיפלומטיה יישומית באוניברסיטת תל אביב. ליבמן, שכיהן כראש מחלקה בפרקליטות הצבאית בעת מבצע עופרת יצוקה והשתלטות על האונייה הטורקית "מאווי מרמרה", דיבר על השפעות הדין הבינלאומי על פעולות צה"ל.

ליבמן גם התייחס לטענות על "משפטיזציה" של שדה הקרב, שהתבטאה בחקירות שנפתחו נגד לוחמי צה"ל בעקבות עופרת יצוקה – ובעיקר נגד שני לוחמי גבעתי בפרשה שנודעה בשם "נוהל ילד". השניים הורשעו בכך שדרשו מילד פלסטיני בן תשע לפתוח תיקים חשודים במבצע בעזה בינואר 2009.

ליבמן אמר על החקירות כי "מהומת האלוהים שפרצה היתה מאוד מאכזבת. אין לי טענה לחיילים, להוריהם או לחברים שלהם, (אבל) יותר מדי קצינים בכירים התייצבו לצערי ואמרו: 'מה פתאום מצ"ח חוקרת דיני לחימה?'".

ליבמן בתפקיד ראש מחלקת דין בינלאומיצילום: דניאל בר און

ליבמן אמר עוד כי גם הפיקוד הבכיר נהג שלא כראוי, הגיב "מאוחר ובלשון רפה", ועשה זאת רק לאחר ריסוס כתובת הנאצה "בוגד" ו"אל תפריע לנו להילחם", בנובמבר 2010, ליד ביתו של הפרקליט הצבאי דאז, האלוף אביחי מנדלבליט. לדבריו, "אין חברה שאין בה עבריינות. גם כשצבא מנסה לעשות את המיטב, יהיו חריגים. אם הם טועים – זה צריך להיות במישור הפיקודי. אבל לא תמיד זו טעות. אם יש חשד לעבירה, צריך לחקור ולהעמיד לדין פלילי".

בתשובה לשאלה על דו"ח אדמונד לוי, המבקש להכשיר מאחזים וטוען שאין לישראל מעמד של כובש בגדה, אמר ליבמן כי "יש סיבה שהממשלה לא אימצה את הדו"ח, בחוכמתה". לדבריו, הפרקליטות הצבאית לא טענה שאין כיבוש בגדה, אף כי "נכון שבמהות זה (האחיזה בגדה) נועד לזמן קצר. אנחנו תקועים עם זה, או שנתקענו עם זה, כל אחד לפי הגדרתו. אבל הגישה שאומרת ש'זה לא כיבוש' מעלה את השאלה 'אז מה בדיוק קורה כאן?'. אנחנו לא מדינת אפרטהייד, (אבל) עד שיהיה הסדר שלום כנראה אין מניעה להחזיק את השטחים האלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ