משרד הביטחון מואשם בנטישת צד"ל

ספר חדש של בכיר לשעבר בקהילת המודיעין מאשים את משרד הביטחון בנטישת אנשי צד"ל שעברו לחיות בישראל

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

הקשר של יאיר רביד-רביץ עם לבנון החל בשנת 1968, בעת שירותו כקצין מודיעין בגזרה הצפונית. גם שנים רבות אחרי פרישתו לגימלאות הוא מוסיף לנהל חשבון מר עם כל מי שטבל בביצה הזאת: הדרג המדיני, צה"ל, משרד הביטחון והמוסד. בספרו החדש, "חלון לחצר האחורית" (הוצאת אופיר ביכורים), רביד-רביץ מתעד ארבעה עשורים של מעללים עקובים מדם וביזיונות.

באמצע שנות ה-70, בהיותו מפקד מרחב הצפון של יחידת המודיעין 504 (היחידה האחראית על הפעלת סוכנים מחוץ לגבולות המדינה), הוא שקד על פיתוח הקשר עם כפרי הנוצרים בדרום לבנון - קשר שהתפתח למיליציה הנתמכת על ידי ישראל, המוכרת בשם "צבא דרום לבנון". בד בבד טיפח הקצין הצעיר את הקשרים עם הפלנגות בביירות. בשנים 1982-1985 פיקד רביד-רביץ על שלוחת המוסד בביירות.

הוא אינו מכה על חטא בכל הנוגע לקשר עם הפלנגות בלבנון. הוא חובט במקבלי ההחלטות ובמומחים, שטיפחו אשליות כלפי בשיר ג'מייל וחבורת הרוצחים שהקיפה אותו. "ראיתי את אנשיו של אלי חבייקה משחיזים את סכיניהם בטרם יציאתם לעריכת הטבח בסברה ושתילה, ושמעתי את הכרזותיהם בדבר כוונתם להשתמש אך ורק בנשק לבן, כלומר בסכינים", כותב רביד-רביץ ומוסיף מיד, "לא ידעתי על יעדם והדבר לא היה שייך לתחום תפקידי ועיסוקי". הוא מאשים את אנשי אגף הקשרים המיוחדים במוסד, אשר "בבורותם איפשרו לפלנגות לגרום לצה"ל לבצע בעבורם את מלאכת ניקוי לבנון מהארגונים הפלסטיניים ואחר כך לסגת מההסכמות".

רביד-רביץ משוכנע ש"הבריחה החפוזה" מלבנון במאי 2000 (על פי החלטתו של ראש הממשלה אז, אהוד ברק), העלתה את קרנו של החיזבאללה, תרמה להאדרת כוחו ולפגיעה בכוח ההרתעה של צה"ל ואף עודדה את הפלסטינים לפתוח באינתיפאדה השנייה. "לא בכדי המשיל מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה את ישראל לקורי עכביש מתפוררים", כתב. אילו שאלו אותו, הוא היה מציע להכריז עוצר על כפרי דרום לבנון, לאסוף את הנשק והציוד ולהזמין את אנשי צד"ל למסדר פרידה מכובד.

רביד-רביץ מקדיש כיום את זמנו לטיפול באנשי צד"ל לשעבר החיים בישראל, שנקלעו למצוקה. הוא טוען כי בכירי מערכת הביטחון שעשו קריירה בזכות הקשר עם צד"ל נעלמו מהשטח. לדבריו, במשך השנים הקצינים הללו הצהירו באוזני השותפים מצד"ל כי אם ביום מהימים תחליט ישראל לצאת מלבנון ידאג צה"ל להשיב להם בית תמורת בית, עץ תחת עץ ועז תחת עז. "אלמלא מעורבותם של אנשי העמותה למען אנשי צד"ל", כותב רביד-רביץ, "היו פליטי צד"ל מקבלים מהמדינה בעיקר עזים". הוא מציין שמערכת הביטחון ניהלה מדיניות של הפרד ומשול בין בכירי צד"ל, שזכו לטיפולה, לבין חבריהם הזוטרים שנאלצו להסתפק בסיוע צנוע ביותר של משרד הקליטה. יש לו גם שק מלא טענות נגד חבריו ליחידה 504. הוא מאשים אותם ב"יחס מחפיר, הפקרה וגיבוב שקרים" כלפי חלק ממשוקמי צד"ל. בצד הכשל האנושי הוא מזהה ביחס הזה "חובבנות מקצועית, אם לא מחדל פושע, שכן נשקו העיקרי של ארגון המגייס ומפעיל סוכנים הוא שמו הטוב 'בשוק'".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "יחידת 504 מצויה בקשר שוטף עם סייענים ואנשים שהוגדרו כמשוקמים, מודעת היטב למצבם, ופועלת על מנת לסייע להשתלבותם בקהילה, במגוון תחומים כדוגמת חינוך, רפואה ודיור, וזאת תוך השקעת כספים רבים, ובהתאם לכללי היחידה ולנהלי אמ"ן".

בעת כתיבת השורות האחרונות של ספרו, מספר רביד-רביץ, התבשרו פליטי צד"ל שהמדינה עומדת להפסיק לשלם להם משכורות ושכר דירה, וכי ייאלצו להסתפק בתשלומים מהביטוח הלאומי. "חוששני שרבים מקרב הפליטים הזוטרים לא יוכלו לעמוד בנטל וימצאו עצמם ברחובות. מעשה בגידה נוסף מבית מדרשה של מדינת ישראל".

ועדיין, אין רוב

הנתונים שפורסמו כאן בשבוע שעבר בנוגע לאובדן הרוב היהודי בקרב 12 מיליון בני האדם שחיים בין הים לירדן, גררו תגובות חריפות באתרי אינטרנט ימניים. המבקרים טוענים, שבתיקון לחוק שמבקש להעלות את רף הזכאות להטבות מס הניתנות לתעשיינים האוצר אינו מתייחס לנתוני האוכלוסייה בישראל ובשטחים. הם ציינו, שגם בנתוני הלשכה לסטטיסטיקה אין ראיה לכך שבין הים לירדן חיים 12 מיליון נפש, ומכאן שאין שחר לחישוב שעשיתי.

תזכיר החוק אכן אינו מפרט את גודל האוכלוסייה בין הירדן לים, אבל הדבר אינו משנה את המציאות הדמוגרפית.

מאחר שהואשמתי בבידוי ראיות, הרי הנתונים: לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חיים בישראל כ-5.9 מיליון יהודים ושני מיליון לא יהודים (כולל מזרח ירושלים). לפי נתוני האתר הרשמי של הסי-איי-אי שעודכנו ב-4 באוקטובר, אוכלוסיית הגדה ורצועת עזה מונה 4.3 מיליון נפש. אם מוסיפים לכך את שני מיליון הלא יהודים החיים בישראל ומפחיתים את 300 אלף ערביי מזרח ירושלים, מקבלים בדיוק 12 מיליון, מהם 5.9 מיליון יהודים ו-6.1 לא יהודים.

אגב, לפי נתוני האו"ם, מספר תושבי הגדה והרצועה גבוה ב-100 אלף מהנתון של הסי-איי-אי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ