פסיקה תקדימית בבימ"ש צבאי: חיילים יחוייבו לעצור בנייה בלי היתרים בגדה

על פי הפסיקה, מניעת בנייה לא-חוקית של מתנחלים מוטלת גם על החיילים והשוטרים הזוטרים. "אם בעל תפקיד מסייע להפרת חוק - לא תינתן לו הגנה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שוטרים וחיילים הנשלחים לאבטח עבודות בנייה בשטחים חייבים לדרוש לראות אישורי בנייה, אחרת עליהם להפסיק את העבודות בעצמם - כך פסק באופן תקדימי בית המשפט הצבאי בעופר.

השופט רב סרן אמיר דהאן זיכה בשבוע שעבר את מוחמד עמירה, תושב נעלין, שנעצר בהפגנה ביוני 2011 והואשם בהסתה והפרעה לחייל. תושבי דיר קדיס הסמוך יצאו למחות נגד פריצת דרך לרכב 4X4 להתנחלות ניל"י באדמות הכפר, ללא היתרי בנייה. חיילים שבאו למקום פינו את המפגינים בכוח ועצרו את עמירה שישב בכף הטרקטור. עמירה, שיוצג על ידי עו"ד נרי רמתי, ישב חמישה ימים במעצר ושוחרר בהרחקה מדיר קדיס עד לתום המשפט.

אתמול פרסם דהאן את נימוקיו לזיכוי. השופט התמקד בהליך האישור של פריצת הדרך, שנעשתה על ידי המינהל האזרחי. דהאן מתח ביקורת על ראש תחום תשתית במינהל האזרחי (שהתחלף מאז), סגן אלוף צביקה כהן, שעקף את מוסדות התכנון ואישר את העבודות ללא תוכנית בנייה בנימוק שמדובר ב"פריצת דרך קרבית". דהאן כתב כי "הצורך בדרך אשר נפרצה הוגדר כסימון אדמות מדינה והגנה מפני פלישה למקרקעי המדינה. אלו הן ללא ספק מטרות חשובות וחיוניות וחובה על המינהל להגשימן, אך אינן מצדיקות את הפרת החוק אשר המדינה עצמה אימצה וחוקקה. לא נטען ולא הוכח כי במועד הפריצה היתה פלישה טרייה אשר פריצת הדרך היתה מיועדת לפינויה הדחוף.  אם אין פריצת הדרך באה למנוע רעה גדולה יותר מאשר פריצתה ללא תוכנית, אין מקום לקרוא לדרך כזו ‘פריצה קרבית'. קרב הוא קרב ואין לשאת את שמו לשווא".

ההפגנה בה נעצר מוחמד עמירה ביוני 2011

על התנהלות הקצינים ושוטרי מג"ב שהיו באירוע כתב השופט כי "על המפקדים בשטח הממלאים תפקיד של אכיפת חוק לבקש את רישיון הבנייה, בטרם יבטיחו את ביצוע העבודות. רישיון זה מונפק דרך קבע על ידי הרשויות ומוחזק בשטח העבודות או נגיש אליו, כדי לוודא את ביצוען על פי תנאי. אם אין רישיון כזה, היה על השוטרים למנוע את פעולות הבנייה בעצמם (ההדגשה במקור)".

דהאן ציין עוד כי "נניח מבנה הנבנה על שפת הים, שהיא מקרקעי מדינה, מובן שלא ראוי כי המשטרה לא תיקח על עצמה משימה לאפשר את המשך הבנייה בדרך של פיזור מחאה בלתי אלימה נגדה. נהפוך הוא, הדרך הראויה לסיים אירוע היפותטי כזה היא לעצור את העבודות עד לקבלת היתר בנייה".

על התנהגות עמירה כתב השופט כי "הוא התנהג, בהתחשב בסיטואציה, בצורה רגועה ופחות מעוררת הסתייגות מהנוכחים האחרים... לא שוכנעתי כי התנהג באופן העלול להפר את שלום הציבור, בפרט שמדובר בסיטואציה של התנגדות למעשה אשר החוק קבע דרכים להתנגד לו בכתב, אך האפשרות החוקית ניטלה ממנו על ידי מבצעי העבודות".

השופט הוסיף: "אם בעל התפקיד אינו אוכף את החוק אלא מסייע לפעולות המפרות את החוק - לא תינתן לו הגנה מיוחדת לבעל תפקיד אלא ההגנה הרגילה מפני מעשים אלימים שמעמיד החוק לכל אדם. המפריע לשוטר שאוכף פעולה לא חוקית לא יואשם בעבירה, אפילו היתה פעולה זו מבוצעת כנגד אדם או רכוש שאין לו זיקה אליהם. אין לומר על פעולותיו של הנאשם, נוכח העבודות המבוצעות, שהיו אלימות כלפי אדם או רכוש".

"הארץ" פנה לדובר צה"ל ביום חמישי לקבל את תגובה, ונמסר לו כי העניין "בלימוד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ