שליט קטאר ביקר בעזה, חמאס הכריז שהמצור נגמר

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

כמה שעות בלבד לאחר שעזב אמיר קטאר חמד בן חליפה א-תאני את עזה, כבר חזרה הרצועה לשגרה. חמאס הבטיח שלשום כי ינקום את הריגתם של שניים מאנשיו מירי ישראלי, ואתמול - מעודד ממפגן התמיכה הקטארי - החל בשיגור רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי עוטף עזה.

בשעות הבוקר עוד נראתה עזה חגיגית מתמיד. בכל זאת, ביקורו של אמיר קטאר הוא נקודת ציון היסטורית: לא רק שמנהיג ערבי ראשון מבקר ברצועה מאז ההשתלטות על עזה ב-2007, אלא שמדובר בשליט קטאר - לא פחות. לכאורה זוהי נסיכות נפט קטנטנה, אך כזו שהפכה לאחת המעצמות החזקות במזרח התיכון, בין היתר בשל מעמדה בליגה הערבית כאחת משתי המדינות המובילות את המחנה הסוני, עושרה הרב וכמובן - הבעלות על כלי התקשורת החשוב במזרח התיכון - אל-ג'זירה.

ואמנם, אתמול בשעות הבוקר החלו השידורים המיוחדים בערוץ הקטארי: שוב ושוב שודרו תמונות שהציגו את ההערכות של כוחות הביטחון של חמאס בצד הפלסטיני של מעבר רפיח, את משמר הכבוד של שוטרי חמאס שלבשו חליפות מיוחדות, את דגלי קטאר, את השטיחים האדומים, את חברי הפרלמנט מטעם הארגון וכמובן, את גולת הכותרת - טקס הנחת אבן הפינה לעיר הפלסטינית החדשה שתוקם בסמוך לחאן יונס, "השיח חמד", על שמו של הספונסר.

בטקס נאם ראש ממשלת חמאס והמועמד לראשות הלשכה המדינית של הארגון, איסמעיל הנייה, שהודיע לנוכחים ובראשם א-תאני ורעייתו השייח'ה מוזה, על "שבירת המצור" הישראלי על עזה. לכאורה הדברים פוגעים בתעמולה האנטי-ישראלית שמבליטה בשבועות האחרונים מחדש את "עוולות המצור", למשל מצד פעילי המשט שנעצרו בלב ים. אולם הנייה הבין כי הוא יכול להצטייר כעת כמנצח גדול ולשפר את תדמיתו בעיני תושבי הרצועה בפרט והפלסטינים בכלל. הנה, מבלי שחמאס נכנע לדרישות הרביעייה הבינלאומית בדבר ההכרה בישראל, הוסר המצור על עזה.

הנייה פרט בנאומו על כל הנימים הרגישים של החברה הפלסטינית, ובעיקר העזתית: הוא הסביר כי בעיר שייח' חמד תוקם שכונה מיוחדת, בתקציב של 25 מיליון דולרים, לאסירים ששוחררו בעסקת שליט, מרכז שיקומי למוגבלים בשווי שמונה מיליון דולרים ועוד. הנאום הנרגש הבהיר עד כמה היה זה גם יום חגו האישי של הנייה: הביקור של חאמד בן ח'ליפה מסמל את ההכרה של קטאר בבכורתו, על רקע התחרות בצמרת חמאס.

מוזה, אשת האמיר

לא רק הביקור של האמיר עשה היסטוריה בעזה, אלא גם התייצבות רעייתו, השייח'ה מוזה, היתה יוצאת דופן. השייח'ה לבשה את מיטב מחלפותיה יוצאות הדופן בהשוואה לנוף העזתי: שמלה שחורה אדומה וכיסוי ראש ייחודי. אחת הבדיחות שנכתבו ערב הביקור על ידי עיתונאי פלסטיני, היא ש"מצרים לא תתיר לשייח'ה מוזה (שמשמעות שמה בננה) להיכנס לרצועה, מאחר שפירות יעברו רק דרך כרם שלום".

ברשות הפלסטינית כבר נשמעו קולות פחות משועשעים. לא מעט בכירים ברמאללה רואים במהלך חלק מהניסיון של מצרים והנהגת האחים המוסלמים בקהיר לחזק את מעמדו של הנייה על חשבונו של אבו מאזן. ההשלכות השליליות של הביקור היום על מעמד הרשות בגדה ועל העומד בראשה, מחמוד עבאס (אבו מאזן), ברורות. בעוד שעבאס וממשלת פיאד מסובכים במשבר כלכלי ומתקשים לשלם משכורות בזמן, זוכה חמאס לתרומה של כ-400 מיליון דולר, הון עתק במונחים פלסטיניים. שליט קטאר בוחר לבקר דווקא בעזה ולא ברמאללה ומעניק את כספו דווקא לארגון שהשתלט בכוח על הרצועה. ניתן לנחש שמעמדם הנחלש של אבו מאזן ושל פתח בדעת הקהל הפלסטינית ייפגע עוד יותר בעקבות הביקור ושלל הפרויקטים הכלכליים הנלווים אליו.

ואכן, התגובה של הרשות היתה נזעמת: כבר שלשום פרסם עבאס בעמוד הפייסבוק שלו הצהרה ש"יש לשמור על אחדות המולדת ולהימנע מפיצול". אמיר קטאר שמר עד כה על כבודו של אבו מאזן, אך לא עוד. ביקורו שלח מסר לפלסטינים, שהפיצול הפך מזמני לקבוע ושהישות השולטת בעזה קרובה אליו הרבה יותר מבחינה אידיאולוגית.

בנובמבר 2011 ספג א-תאני השפלה פומבית צורבת מצד הנהגת החמאס בעזה, כאשר דחתה על הסף את הסכם האחדות שחתמו עליו עבאס וראש הלשכה המדינית היוצא של הארגון, חאלד משעל, בדוחא בירת קטאר. ואולם, ייתכן שהאמיר מקווה שבאמצעות הממון הרב שבחר להשקיע בעזה, יצליח מצד אחד להרחיק את החמאס מאיראן ומסוריה, ומנגד יהיו לו מנופי לחץ גדולים על הנהגת חמאס בעזה להסכים בכל זאת לאחדות עם הפתח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ