בישיבת בית אל ייבנו עוד 90 דירות כחלק מעסקת האולפנה

בשיחה בין השר ארדן לראש הישיבה, הובטחו הדירות, בנוסף ל-300 עליהן פורסם בעבר, כדי שיבקש מתלמידיו לעזוב את השכונה ללא מחאות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

השר גלעד ארדן ומזכיר הממשלה צבי האוזר הבטיחו בעבר לראש ישיבת בית אל, הרב זלמן ברוך מלמד, שיקדמו למענו תוכנית לבניית 90 יחידות דיור שמוגדרות "מגורי סגל" בישיבה שהוא מנהל בבית אל. בתמורה הורה הרב לתלמידיו לעזוב את שכונת האולפנה ללא מחאות. ארדן עצמו מכחיש את הדברים.

משבר האולפנה התרחש ביוני, כשנדרשה המדינה להרוס חמישה בניינים בעקבות פסיקת בג"ץ. בתחילה אמר ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי) כי המתנחלים יהיו מוכנים למסור את נפשם על גבעת האולפנה. השר ארדן נפגש כמה פעמים עם הרב מלמד בעניין הפינוי באולפנה והאוזר ליווה את המגעים. בסופו של דבר הושגה פשרה ולציבור נמסר כי חמשת הבניינים יועתקו. עוד סוכם שיפונה חלק מבסיס החטיבה המרחבית בנימין ובמקום ייבנו 300 יחידות דיור.

אבל ל"הארץ" נודע כי אלו אינם כל פרטי ההסכם. בשיחות סוכם כי קרית הישיבה בית אל תורחב משמעותית ביחידות דיור ובמוסדות ציבור. הבעלים של הרכוש היא עמותת "סוכת עבודה", שהרב מלמד הוא חבר הנהלה בה. מנהל העמותה הוא יואל צור, יד ימינו של מלמד. בראשית אוגוסט אישר שר הביטחון אהוד ברק לקדם את תוכנית הבנייה לישיבה. היא נדונה כעת בדרגי הביצוע במינהל האזרחי.

הפגנת מתנחלים בגבעת האולפנה ביוני השנהצילום: אמיל סלמן

לפי התוכניות שבידי "הארץ", על מגרש של 10.3 דונמים במרכז בית אל יוקמו 70 יחידות דיור, בחמישה מבנים עם 14 יחידות דיור כל אחד. גודל יחידת דיור עשוי להיות עד 135 מ"ר. 16 יחידות דיור נוספות כבר בנויות. יחידות הדיור מוגדרות "מגורי סגל". למעשה, יהיו אלה דירות לכל דבר בבעלות הישיבה שיושכרו למקורבים ואנשי סגל של הישיבה.

בנוסף לכך יוקם מבנה חינוכי רב-תכליתי, בגודל 4,000 מ"ר ובגובה 18 קומות. המינהל האזרחי מקדם את התוכניות בימים אלה. הקרקע בבעלות פרטית פלסטינית ונתפסה לצרכים צבאיים לפני שבג"ץ אסר זאת.

חלק מ-90 יחידות הדיור אמורות להיות עשויות מהמבנים ההרוסים באולפנה. לפי אנשי המקצוע במועצה, אין אפשרות להקים את המבנים מחדש אלא רק להשתמש בקירות כחלקים ביחידות הדיור. עבודות התשתית באתר ממומנות על ידי משרד הביטחון.

בתגובה מסר השר ארדן כי "לדברים אין שחר".

משלום עכשיו נמסר כי "ממשלת נתניהו החליטה להקריב את האינטרסים הציבוריים על מזבח הפריימריז בליכוד ולהיענות לכל גחמות המתנחלים: החל מניסור בזבזני של מבנים וכלה באישור עשרות יחידות דיור בהתנחלות בית אל, הצמודה לרמאללה".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "בין הממשלה לתושבי שכונת האולפנה לא נחתם כל הסכם. החלטת הדרג המדיני היא לקדם את ההתפתחות הטבעית של הבנייה בבית אל. החלטה זו מיושמת בכמה דרכים: העתקת המבנים, נשוא העתירה והיתר לבנייה נוספת בשטח זה, ככל שיתאפשר מבחינה תכנונית; אישור השכונה המערבית; בניית מוסדות ציבור וחינוך באזור משרדי המועצה, הכלול בשטח השיפוט של המועצה המקומית בית אל; ובנייה למגורים באדמות המדינה בשלוש משבצות קרקע כלהלן: כ-21 דונם בשטח שיפוט המועצה בצמוד לשכונת מעוז צור, כ-17 דונם המוכרים כמחנה מג''ב וכ-11 דונם באזור האתר הזמני למפוני גבעת האולפנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ