בחסות הרקטות מעזה, בתי הילדים בקיבוץ זוכים לתחייה

תושבי קיבוץ רעים מבלים את זמנם בבתי הילדים, שכן הם המבנים היחידים שמוגנו. אך בשונה מבעבר, הפעם ההורים היו שם איתם והגנו עליהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

את היום הזה (רביעי) יתקשו תושבי קיבוץ רעים לשכוח: גם בעבר נחתו בקיבוץ רקטות, אבל למטחים הכבדים שספגו ביממה האחרונה הם לא היו מוכנים. הקיבוץ הוא חלק מהמועצה האזורית אשכול והבתים בו אינם ממוגנים. המיגון בבתים ניתן ליישובים המצויים במרחק של עד 4.5 ק"מ ומעל 7 ק"מ מהרצועה.

בזמן שחלק מתושבי הקיבוץ, שנחשב בעיניהם ל"יפה ביותר" בסביבה, קמו משנתם או עדיין התהפכו במיטותיהם, נשמעה אזעקת צבע אדום בפעם הראשונה. "שמענו פיצוצים, אבל לא תיארנו לעצמנו שכך יימשך כל היום", סיפרו תושבים בקיבוץ. כמה דקות מאוחר יותר נשמע פיצוץ נוסף, שהיה קרוב יותר והרעיד את הבתים.

"היום בבוקר לא התחשק לי לקום מוקדם", סיפרה זלפה יוז, שביתה ספג פגיעה ישירה, "פשוט המשכתי לישון למרות הפיצוצים ששמעתי לא הרחק. כששמעתי את האזעקה אצלנו רצתי למסדרון, וכמה שניות לאחר מכן היה פיצוץ אדיר, והבית התחיל להתמלא עשן".

ילדי קיבוץ רעים נכנסים למיגונית בעת אזעקה, היוםצילום: אילן אסייג

לדברי מיקי קדר, שחי בקיבוץ שלוש שנים, "חיכינו אמנם לצבע אדום, אבל היום זה בא בלי הפסקה. שני ילדים שלי רק שומעים צבע אדום ונכנסים להיסטריה. גם אנחנו, ההורים, חיים בחרדה מתמדת כי אין מיגון לבתים בקיבוץ. הברירה היחידה היא לרוץ למסדרון ולגונן על הילדים בגופנו. פשוט שוכבים עליהם ומתפללים שלא יקרה כלום. כמו ברולטה. מישהו מהמר על החיים שלנו".

בתשע השנים האחרונות היו תושבי הקיבוץ מאופקים מאוד. "לא נהיה מסכנים, אנחנו חזקים", אמרו. אבל היום נשבר בהם משהו. "הממשלה מפקירה אותנו, אין לנו מיגון. כשאומרים בהודעות שאנחנו צריכים להיות במרחק 15 שניות ממרחב מוגן, אנחנו צוחקים. אין לנו 15 שניות כי אין מיגון", אמרה נועה מור, תושבת הקיבוץ.

העיתונאים ביקרו בבתי הילדים בקיבוץ, המבנים היחידים הממוגנים במקום. כשהילדים הבחינו במצלמות הטלוויזיה הם שלפו שלטים. "אנחנו דורשים מיגון", צעקו. "נפל לנו קאסם ליד הבית, הרסיסים נחתו בבית שלנו, אנחנו רוצים ממ"ד, אדוני ראש הממשלה". נתניהו עצמו התחייב היום כי הממשלה תמגן את כל יישובי עוטף עזה שטרם מוגנו באופן מלא.

את הלילה מתכוונים תושבי הקיבוץ בבתי הילדים הממוגנים, מין חזרה ללינה המשותפת של הקיבוצים בעבר. "נהיה כאן כדי שהילדים יהיו רגועים וגם אנחנו נוכל לישון", אמרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ