ראש אמ"ן לשעבר תומך במו"מ ישיר בין איראן לארה"ב

ידלין טוען כי אם נכונים הפרסומים על הסכמה למו"מ על הגרעין, הם מעידים על שינוי במדיניות טהראן. במידה והמגעים ייכשלו - תגבר הלגיטימציה לתקיפה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין: בשיחות ישירות בין איראן לארצות הברית יש הזדמנויות לישראל. האלוף במילואים ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, טוען במאמר שפורסם במסגרת פעילות המכון, כי משא ומתן שכזה מסמן התפתחויות חיובית באזור, ואל לישראל לפסול את קיומו, גם אם ייכשל.

בשבוע שעבר פורסמה ב"ניו יורק טיימס" ידיעה על פריצת דרך במגעים בין איראן לארצות הברית, הנוגעת לתוכנית הגרעין האיראני. לפי הדיווח, במסגרת שיחות חשאיות שהתקיימו בין בכירי הממשל האמריקאי לבכירים איראנים, הגיעו הצדדים להסכמה על קיום פגישה ישירה בין הצדדים, שתעסוק בתוכנית הגרעין, מיד לאחר הבחירות לנשיאות ארצות הברית.

פרסום זה זכה להכחשות הן מצד שר החוץ האיראני והן מצד הבית הלבן. עם זאת, דיווחים בכלי תקשורת אמריקאים אחרים אישרו כי אכן התקיימו שיחות חשאיות בין וושינגטון לטהראן. ישראל הגיבה לפרסום בחשש ודחתה את הדברים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי אין ברשותו מידע על מגעים שכאלו, אך הזהיר כי "איראן משתמשת במשא ומתן ובמגעים כדי להרוויח זמן ולקדם את תוכנית הגרעין. אין לי שום סיבה לחשוב שבמגעים עם ארצות הברית היא תנהג אחרת", הסביר.

עמוס ידליןצילום: אלון רון

ידלין מציין במאמר, שנכתב יחד עם אבנר גולוב, עוזר המחקר של ראש אגף המודיעין לשעבר במכון, כי במידה והפרסום יתברר כנכון, ואכן מתקיימים מגעים אלו, מדובר בתפנית במדיניות האיראנית, המסרבת לקיים מגעים עם הממשל האמריקאי בעניין תכנית הגרעין הצבאית שלה. "נסיגה כזו של ההנהגה האיראנית מהצהרותיה מהווה סימן לכך שהלחץ מתחיל לתת אותותיו ולהביא לשינוי אמיתי במדיניות האיראנית", נכתב במאמר.

לצד זאת, מוסבר במאמר, מהווה אותו משא ומתן עתידי בין שתי המדינות התפתחות חיובית – בין אם יצליח ובין אם ייכשל. אם ישיגו המגעים התקדמות, יש "סיכוי להגעה ל'הסכם קביל', שהוא כשלעצמו עדיף על שתי חלופות הקיצון – 'פצצה או הפצצה'", מסבירים הכותבים. במידה והמגעים ייכשלו, אז הלגיטימציה העולמית, ובפרט בישראל ובארצות הברית, לתקיפה – תגדל. "אם המשא ומתן הישיר בין טהראן לוושינגטון אכן ייפתח ויסתיים בכישלון, יתחזק הטיעון כל החלופות נכשלו, למעט זו הצבאית, ולכן יש לעצור את תכנית הגרעין האיראנית באמצעים צבאיים". לשם כך, טוענים ידלין וגולוב, צריכים המגעים להיות בעלי מדדים קונקרטיים – כדי שיהיה ניתן להצביע בסיומם על כישלון או הצלחה.

לצד זאת, מתארים הכותבים גם תוצאה שלילית למגעים, במידה והמשא ומתן יקנה לאיראנים זמן נוסף להעשרת האורניום במתקנים ומיגון של תשתיות גרעין נוספות מפני תקיפה. לכן, טוענים הכותבים, יש להבטיח כי המשא ומתן יתנהל תוך פיקוח ובקרה על המתרחש באתרי הגרעין, לצד המשך הסנקציות ושמירת האופציה הצבאית לתקיפה.

לסיכום, מציינים ידלין וגולוב כי "אל לה לישראל לפסול מהלך שבמסגרתו לאחר הבחירות בארצות הברית תחלנה שיחות ישירות בין טהראן לוושינגטון על תכנית הגרעין הצבאית האיראנית. תפנית זו טומנת בחובה הזדמנויות למערב בכלל, ולישראל במסגרתו, לחלופה טובה מתקיפה באיראן או מהשלמה עם פצצה איראנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ