השלב הראשון בתרגיל הישראלי-אמריקאי הסתיים בהצלחה

בהמשך אימון ה-AC-12 יתרגלו צה"ל וצבא ארה"ב יירוט מטרות בבסיס חיל האוויר, עם מערכות "שרביט" ו"חץ 3" שטרם הוכנסו לשימוש מבצעי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חלקו הראשון של התרגיל המשותף לצבא ארצות הברית ולצה"ל, המדמה את השלבים הראשונים לאחר מתקפת טילים על ישראל, עומד להגיע לסיומו. השלב הראשון באימון, שהחל בתחילת השבוע, כלל את פריסת הכוחות הישראלים והאמריקאים בשטחים שנקבעו מראש, וכן את התרגולים המשותפים לשני הצבאות.

בימים הקרובים יחלו החיילים האמריקאים והישראלים להתאמן בתרחישי סימולציה שידמו מתקפת רקטות מסיבית, ובהמשך יתרגלו הכוחות גם יירוט מטרות אוויריות בבסיס חיל האוויר במרכז הארץ. גנרל קרייג פרנקלין, מפקד הכוחות האמריקאיים המשתתפים בתרגיל, הגדיר אתמול (רביעי) את האימון המשותף כ"הצלחה גדולה".

בשיחה עם כלי תקשורת מישראל ומהעולם הוסיף פרנקלין כי "ארצות הברית מחויבת במאת האחוזים לישראל". מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף שחר שוחט, הוסיף כי "שיתוף הפעולה והמקצוענות באה לידי ביטוי בשני הצבאות" במהלך האימון".

חלקו האחרון של התרגיל יתמקד בבחינת הפעולה של מערכות ההגנה האוויריות שטרם הוכנסו לשימוש מבצעי: "שרביט קסמים", המיועדת ליירוט רקטות בטווח הבינוני ו"חץ 3", המיועד ליירט טילים ארוכי טווח.

מינהלת "חומה" במשרד הביטחון מתכננת לערוך בימים האחרונים של התרגיל אימון ייחודי שיאפשר לבחון את אופן הפעילות העתידי של כלל מערכות היירוט. תרגילי סימולציות רבים יתמקדו בשיתוף הפעולה בין מערכות אלה למערכות האמריקאיות, ולמערכות הישראליות הקיימות: ה"פטריוט", "כיפת ברזל" וה"חץ".

התרגיל, הנמשך כשלושה שבועות, מאפשר לבחון כיצד שתי מערכות ההגנה החדשות יתפקדו אל מול איומים שטרם נראו, כמו מטחי רקטות מסיביים מטווחים ארוכים. בנוסף, יבדקו במינהלת "חומה" של מפא"ת גם את השילוב בין אמצעי היירוט ואת העברת המידע ביניהם, כפי שצפוי לקרות במלחמה שתדרוש את ההגנה האווירית האמריקאית על ישראל. למינהלת "חומה" יש אפשרות לערוך סימולציה של תקיפת סייבר, שתביא לשיבוש מערכי היירוט.

התרגיל, שנקרא Austere Challenge 12, הוא אחד מסדרת תרגילים משותפים לצה"ל ולאמריקאים שמתקיימים בעשור האחרון. הצבא האמריקאי עגן בנמל חיפה עם ספינת טילים בעלות מערכת ה"אייג'יס" המיועדת ליירוט טילים. בנוסף נפרסו בישראל מספר סוללות "פטריוט" אמריקאיות, בין היתר בקרבת ירושלים ובצפון תל אביב, וכן סוללות "פטריוט" צה"ליות. כאלף חיילים אמריקאים ומספר דומה של חיילים ישראלים לוקחים חלק בתרגיל, לצד כ-2,500 חיילים אמריקאים שמשתתפים בסימולציות ושוהים באירופה ובארצות הברית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ