פרשנות |

סודאן הופצצה, נתיב הנשק שרד

המתקפה בחרטום, אם אכן היתה כזו, היא פעולת ראווה כנגד מטרה קלה. כדי לעצור את הטרור האיראני ישראל חייבת להגיע להבנות עם חמאס

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המרחק בקו אווירי בין תל אביב לחרטום ארוך בהרבה מזה שבין תל אביב לטהראן. כ-1900 ק"מ לעומת כ-1300 ק"מ. אבל אם ההפצצה בבירת סודאן (כך על פי פרסומים זרים) היתה אמורה לשגר מסר כשלהו לאיראנים, יכול המרחק האווירי להטעות. בעוד טיסה לטהראן בקו ישיר מחייבת מעבר דרך שטחי ירדן ועיראק, או דרך אחת ממדינות המפרץ, טיסה לחרטום נהנית מקו אווירי פתוח פחות או יותר. גם יכולתו האנטי אווירית של צבא סודאן מפגרת באופן משמעותי לעומת היכולות הצבאיות של ירדן או של איראן עצמה, ובעיקר – לעומת איראן, סודאן איננה מחזיקה ביכולת תגובה נגד ישראל.

אולם לא רק יכולות צבאיות נמדדות כאשר ישראל מבקשת להעביר מסר. היום, למשל, קשה למצוא תגובות מרשימות במדינות ערב או במערב כנגד ההתקפה על חרטום. סודאן נחשבת למדינה פושעת ובראשה עומד נשיא, עומר אל-בשיר, שנגדו תלוי ועומד צו בינלאומי להעמדה לדין. כאשר בין מצרים וסעודיה לבין סודאן קיים מתח מדיני, וכאשר סודאן נחשבת למי שנסמכת על תמיכה איראנית, ספק אם מישהו יצא מגדרו נוכח ההתקפה הזאת.

לא ברור לגמרי מה היה טיבה של המטרה שהופצצה ואילו מתקנים צבאיים או מפעלים לייצור נשק ותחמושת נהרסו במהלכה. אולם הנשק שמגיע לסיני ומשם אולי גם לחמאס, אינו תלוי רק בייצור הסודאני.

הלהבות מעל בירת סודאן, שלשוםצילום: אי–פי

ממשלת מצרים, למשל, הודיעה לפני מספר ימים כי הצליחה לתפוש משלוח נשק גדול שכולל טילי קרקע אוויר אותו ניסו מבריחים להעביר דרך הגבול המצרי-לובי שהפך לנתיב הברחות מרכזי. לפני מספר שבועות העריך שר הפנים המצרי באופן אקספרסיוניסטי כי במצרים מצויים כמיליון כלי נשק בלתי מורשים. בתוך סיני עצמה, באזור אל-עריש ובאזור ג'בל חלאל, קיימים מזה שנים "אסמי נשק" של הארגונים הרדיקאליים שייבאו כלי נשק מסודאן, מתימן ואף משורות הצבא המצרי. הגבול בין מצרים לסודאן נשמר אומנם על ידי יחידות מצריות, אולם ארכו, כ-1,275 ק"מ, משאיר מרחב רב מאוד לפעילות מבריחים דרך היבשה בנוסף לגבול הימי הפרוץ. מכאן שגם הפצצה מוצלחת של בסיס צבאי איננה יכולה להבטיח שהמבריחים יתרשמו ממנה, או שממשלת סודאן "תלמד לקח" ותבלום את הפעילות החתרנית בשטחה. זאת כאשר עיקר מאמציה הצבאיים מופנים דווקא לאזור דרום סודאן שם מתנהל מאבק בינה לבין ממשלת ג'ובה.

המתקפה בחרטום, אם כן, היתה בעיקרה פעולת ראווה כנגד מטרה שמונחת תחת עמוד התאורה. היא לא מייתרת את הצורך להגיע להבנות עם חמאס ולחזק את מעמדה של מצרים כמי שגם תחת שלטון האחים המוסלמים, ואולי בעיקר בשל כך, יכולה לשמש כמתווכת בין ישראל לבין חמאס.

ואומנם, שגריר מצרים בפלסטין, יאסר עות'מאן, טרח להדגיש היום כי מעורבותה האינטנסיבית של מצרים היא שמנעה את המשך ההתקפה הישראלית והצליחה להשיג הפסקת אש בעזה. למצרים כמו לישראל ששרויה בעונת בחירות, ולא פחות מכך לחמאס, יש עניין שלא לגרור את האזור למאבק אלים חדש. מצרים הזכירה להנייה כי התחייב לסייע למצרים במאבק נגד הטרור של ארגונים רדיקאליים שפועלים נגד מצרים ונגד ישראל, התחייבות שחמאס החל למלא כאשר עצר פעילים בארגונים אלה.

חמאס גם זקוק לשיתוף פעולה עם מצרים אם ברצונו לממש את התחייבותו של שליט קטאר לתרום לרצועה 400 מליון דולר. חומרי הבנייה – שמהם צפויים להיבנות בתי ספר, כבישים ומרפאות – אמורים להיכנס מישראל או ממצרים. אולם התלות בישראל עלולה לעכב, אם לא למנוע את ההשקעות הגדולות, ואילו מצרים עדיין איננה פותחת את מעבר רפיח למעבר סחורות. כדי לשכנע את קהיר לאפשר מעבר גם לסחורות ולא רק לאנשים, יצטרך חמאס לשלם במטבע ביטחוני.

ישראל מצידה מיהרה אומנם להתחייב למגן את יישובי הדרום, אבל מיגון כזה אורך שנים ולכן יש הכרח להגיע להבנות עם חמאס על תקופה של שקט. הפרדוקס הוא שהבנה כזאת, אם תושג ואם תחזיק מעמד לאורך זמן, תייתר את הצורך במיגון. וכך, ישראל שוב נקלעת למצב שבו הפיתוי לחסל מבוקשים או לנקום על פיגועים, עלול לכלוא אותה להכרח לקיים דיאלוג עקיף עם חמאס, כפי שנעשה אתמול, או לבצע פעולות ראווה שיעילותן מפוקפקת, כפי שנעשה בחרטום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ