תצלומי לוויין מאשרים: מפעל הנשק בסודאן הופצץ מהאוויר

ארגון המעקב שייסד ג'ורג' קלוני חשף תצלומים בהם נראים מכתשים אופייניים להפצצה. מקומיים מסרו לארגון שראו 3 מטוסי קרב ומטוס רביעי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תצלומי לוויין של מפעל הנשק בחרטום בירת סודאן לאחר הפיצוצים שאירעו בו מצביעים על כך שהמקום הופצץ מהאוויר. כך טוען היום (שבת) ארגון מחקר אמריקאי. ממשלת סודאן האשימה את ישראל בתקיפת מפעל הנשק אל-ירמוק, בה נהרגו שני בני אדם והמקום נהרס.

בתצלומים, שהעביר ארגון Satellite Sentinel Project לידי סוכנות הידיעות אי-פי, ניתן לראות כמה מכתשים בקוטר של 16 מטרים. דובר הארגון, ג'ונתן הטסון, אמר שלדברי מומחים צבאיים, המכתשים מתאימים לנזק שנגרם מהפצצה אווירית. על פי "פרויקט המעקב הלווייני", המטרה הייתה ככל הנראה 40 מכולות שנראו בזירת האירוע בצילומים מוקדמים יותר של הזירה. הארגון שהעביר את התמונות טען כי המכתשים שנוצרו במקום מרוכזים במקום בו עמדו המכולות.

בלילה שבין שלישי לרביעי ארעה סדרת פיצוצים עזים במתקן הצבאי אל-ירמוק שבחלקה הדרומי של חרטום, בירת סודאן. אחרי שעות ארוכות של שתיקה, במהלכן לא נמסרו פרטים על נסיבות הפיצוץ, הודיעו בכירים בממשלת סודאן כי הפיצוץ הוא תוצאה של תקיפה אווירית שבוצעה על ידי ארבעה מטוסי קרב ישראלים. בירושלים טרם הגיבו רשמית לדברים.

4 מתוך 4 |
צילום: DIGITAL GLOBE
1 מתוך 4 |
מפעל הנשק בחרטום לפני הפיצוץ
2 מתוך 4 |
מפעל הנשק בחרטום אחרי הפיצוץ

צילומי הלווין מעידים כי באתר אל-ירמוק היו מתקן לאחסון נפט, בסיס צבאי ובסיס תחמושת. עוד נטען כי התמונות מעידות כי לפחות 21 בניינים ניזוקו באופן קשה וכי לא הייתה אינדיקציה לשריפה במקום שקדמה לאירוע.

כ-20 דקות לאחר הפיצוץ יצר הארגון קשר עם עדי ראייה מקומיים שדיווחו כי ראו להבות , תימרות עשן ופיצוצים רבים בשכונת אל –שאחרה בדרום חרטום. הארגון קיבל דיווחים שהשמיים מעל זירת האירוע היו אדומים מכדורי האש ושלושה מטוסי קרב טסו במהרה מעל שמי דרום העיר לכיוון צפון מזרח וצפון מערב, שעה שמטוס רביעי טס לכיוון צפון מזרח בגובה רב יותר.

לא ניתן על פי הצילומים שצולמו ב-12 לאוקטובר לדעת האם היו שם מכולות גם לפני הפיצוץ, אך עוצמת הפיצוץ מעידה על מטען נפיץ מאוד. "אם הפיצוץ נגרם כתוצאה מטיל שנורה על הציוד המאוחסן במכולות הניידות, אז הפעולה הכירורגית היתה אפקטיבית והשמידה כליל את כל ציוד שהיה במקום" אמרו נציגי הארגון.

פרויקט המעקב הלווייני (satellite sentinel project) נוסד בידי השחקן ג'ורג' קלוני ביחד עם ג'ון פרנדרגסט, ומטרתו לעקוב אחר פעולותיה הצבאיות של ממשלת סודאן. בעבר פרסם הארגון תמונות ובהן עדויות על קיומם של קברי אחים באזור הרי נובה שבסודאן, שבו התנהלו קרבות קשים בין כוחות הממשלה למורדים.

עיתונאי מקומי סיפר ל"הארץ" כי רשתות התקשורת בחרטום נותקו במשך שעה ארוכה לפני הפיצוץ המסתורי במפעל הנשק, לדבריו, בשל הנתק, מלבד קולות הירי התושבים לא הצליחו לדעת מה מתרחש. "היו הרבה פיצוצים והרבה פצצות תאורה באוויר. תחילה אף אחד לא הבין מה קורה, אחר כך התברר שמדובר בפיצוץ במתחם 'אל-ירמוק'".

שר ההסברה הסודאני, אחמד בלאל עותמאן, אמר בסוף השבוע כי בעקבות התקיפה, כל המטרות הישראליות הפכו להיות מטרות לגיטימיות. עותמאן לא פירט אם משמעות הדבר שסודאן תיזום פיגועים או תאפשר לגורמים אחרים לפגוע במטרות ישראליות. בראיון לבי-בי-סי אמר בילאל כי הפנית אצבע מאשימה לישראל מתבססת על ראיות ולדבריו מומחים מטעם ממשלת סודאן שבדקו את חומרי הנפץ וביקרו בזירת הפיצוץ קבעו שמדובר בנשק ישראלי. לדבריו, גם האמצעים הטכניים שבהם נעשה שימוש מוכיחים כי מדובר בטכניקה מתקדמת מאוד שרק מדינה כמו ישראל יכולה להשתמש בה וציין כי לפני ההפצצה היה שיבוש באמצעי תקשורת והמכ"ם בשדה התעופה הבינלאומי בחרטום.

נשיא סודאן עומר אל-באשיר אמר כי ממשלתו תגיש תלונה למועצת הביטחון של האו"ם ותנקוט בפעולות נגד ישראל. יחד עם זאת עיתונאי סודאני ששוחח עם "הארץ" אמר כי ההתבטאויות בעניין תגובה סודאנית הן סוג של מס שפתיים, וכי לסודאן אין שום אפשרות להתמודד עם ישראל.

פרשנים בכירים בעולם הערבי שהתייחסו לאירוע הגדירו את הפעולה כסוג של ניסוי כלים ישראלי. הפרשנים רואים בפעולה מסר תקיף לאיראן על האפשרות לתקיפה ישראלית במרחקים גדולים תוך שימוש באמצעים לשיבוש תקשורת ומכ"ם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ