סאנדיי טיימס טוען: כך תקפה ישראל את מפעל הטילים בסודאן

לפי הדיווח, שחלק מפרטיו אינם סבירים, המבצע תוכנן בעקבות מידע שנאסף בחיסול מבחוח, והשתתפו בו 8 מטוסי קרב בגיבוי לוחמי 669

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השבועון הבריטי "סאנדיי טיימס" מפרסם היום (ראשון) פרטים נרחבים על מה שלדברי העיתון היה תקיפה ישראלית של מפעל טילים בניהול איראני בסודאן בשבוע שעבר. הסאנדיי טיימס נוהג להציג תיאורים מפורטים של פעולות חשאיות של ישראל. הפרסום היום, של כתבי העיתון בתל אביב ובניירובי, נשען בין היתר על "מקורות ביטחוניים" ישראלים ומערביים. לפי הדיווח, התקיפה בוצעה על ידי חיל האוויר הישראלי. הוא כולל פרטים על הרכב הכוח התוקף, מהלך התקיפה ועל המטרה. לא כל הפרטים לגמרי סבירים.

לפי העיתון, התקיפה בוצעה ביום רביעי לפנות בוקר על ידי רביעיית מטוסי F-15i דו-מושביים (”רעם”), שנשאו כל אחד שתי פצצות במשקל טון. ליוותה אותם רביעייה נוספת של מטוסי F-16 ששימשו חיפוי אווירי, למקרה שחיל האוויר הסודאני, המצויד בטילי נ"מ ומטוסי מיג-29, ינסה לפגוע במפציצים. לפי הדיווח, לכוח נלווה זוג מסוקי יסעור עם לוחמי יחידה 669 למקרה בו יהיה צורך בחילוץ צוות מטוס מופל. בנוסף תודלקו המטוסים בדרך על ידי מטוס בואינג 707 ("ראם"). מטוס גאלפסטרים (Gulfstream) ללוחמה אלקטרונית ("שביט") שיבש את מערכות המכ"ם וההגנה האווירית הסודאניים. מטוסי הקרב המריאו מבסיס בנגב וטסו הלוך וחזור במשך ארבע שעות בנתיב מעל הים האדום באורך כולל של כ-3,900 ק"מ.

לדברי העיתון, במבצע החיסול של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי לפני שנתיים, נטלו סוכני המוסד הסכם חתום בין איראן לסודאן לייצור נשק בשטח סודאן בפיקוח משמרות המהפכה האיראניים. על פי הדיווח, התקיפה, שבוצעה בפיקוחו הישיר של מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל, תוכננה במשך תקופה ארוכה, ובוצעו לקראתה שני תרגילים שכללו טיסות לטווח ארוך נגד מטרה שדימתה את המפעל. לפי הדיווח, אשל והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ שהו במהלך התקיפה במוצב הפיקוד של חיל האוויר בקריה בתל אביב ועדכנו את ראש הממשלה בנימין נתניהו עם סיומו. הממשל האמריקאי קיבל עדכון מוקדם על המבצע והשגרירות האמריקאית בחרטום נסגרה מראש מחשש להתקפות.

4 מתוך 4 |
צילום: DIGITAL GLOBE
1 מתוך 4 |
מפעל הנשק בחרטום לפני הפיצוץ
2 מתוך 4 |
מפעל הנשק בחרטום אחרי הפיצוץ

לפי "גורם צבאי" המצוטט בדיווח, שני אתגרים מרכזיים בתקיפה היו הצורך לטוס אל סודאן מבלי להתגלות על ידי מכ"ם מצרי והפיקוח האווירי של רפובליקת ג'יבוטי ממזרח. נראה שמאמצי ההסתרה והשיבוש האלקטרוני הצליחו, מכיוון שלפי הסאנדיי טיימס, מטוסי חיל האוויר הסודאני לא הוזנקו אל עבר הכוח התוקף.

מרבית הפרטים בעיתון הבריטי דומים מאוד לתיאורים שפורסמו עד היום בתקשורת הזרה על תקיפת הכור הגרעיני הסורי בדיר א-זור בספטמבר 2007. חלק מהפרטים לא סבירים, כמו הטענה מפי "גורם ביטחוני ישראלי" שהמפעל שימש להרכבת טילים באליסטיים מדגם "שיהאב" שנועדו למשלוח לחמאס ולבעלות ברית אחרות של איראן באזור. ראשית, קשה להניח שאיראן תוציא משטחה את בניית הנשק המתקדם ביותר שלה, ושנית, לארגונים כמו חמאס (שבאחרונה ממעט לשתף פעולה עם איראן) וחיזבאללה, אין מה לעשות עם טיל בעל טווחים של אלפי קילומטרים. בנוסף, מצילומי הלוויין שהתפרסמו מזירת התקיפה, נראה שהיעד לא היה המפעל, אלא מכולות שהוחזקו בקרבת מקום. התצלומים מחזקים את הסברה שהיעד לתקיפה היה משלוח אמצעי לחימה ולא מתקן לייצור נשק.

כמו כן, לפי אחד הפרטים הציוריים בדיווח, מפקד הטייסת הישראלית שלאחר התקיפה הנמיך טוס מעל המפעל, כדי לבחון את הפגיעות. דיווח זה אינו מתקבל על הדעת – בהנחה שחיל האוויר ביצע את התקיפה, הוא מחזיק באמצעי תצפית בלתי-מאוישים המסוגלים לבדוק את הצלחת התקיפה באופן יעיל יותר ומבלי לסכן את חיי צוות האוויר בזירה בה כבר מודעים לתקיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ